banner2

banner1

banner22

Ücretli öğretmenler Erdoğan’a seslendiler

5 yıldan fazla ücretli öğretmen olarak devlet okullarında görev yapan eğitimciler kadro istiyor. Öğretmenler seslerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurabilmek için video çektiler.

GÜNDEM 15.01.2021, 19:19 Editör: Ebru Bulut
banner48

Sakarya’da olduğu gibi ülke genelinde de binlerce öğretmen atama bekliyor. 5 yıldan fazla devlet okullarında ücretli öğretmenlik yapanlar 2018 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya alınacaklarını düşünen öğretmenler yatırılan SGK Primi ve baraj puanına takıldılar. Yıllarını okullarda öğrenci yetiştirmeye veren öğretmenler çektikleri vidolarla seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet yetkililerine duyurmaya çalışıyor.

MAĞDURİYET OLUŞTURDU

Ücretli öğretmenler seslerini duyurabilmek için platform oluşturarak şöyle bir açıklama yaptı “ Ücretli Öğretmenler olarak yıllarca devletimize hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Bunca mağduriyete rağmen hizmet etmekten bir an vazgeçmedik. Mesleğimize aşık öğretmenler olarak hangi şartlarda olursa olsun çalıştık. Devletimiz bizi 5000 ücretli atamasında ödüllendirmek istedi fakat bu atama ödülden çok mağdurlar doğurdu. Yıllarını ücretli öğretmen olarak geçirmiş belli bir yaşa gelmiş eğitimciler olarak hem çalışma şartlarımızın düzenlenmesini hem de yapılan yanlış atama sonucu oluşan bütün mağduriyetlerin yeni bir atama ile geneli kapsayacak şekilde giderilmesini istiyoruz”

YILLARCA EMEK VERDİK

“Atama 2018 Yılında dönemin MEB bakanı İsmet Yılmaz tarafında yapılmıştı. Ayrıca her yıl öğretmen atamalarından belli bir yüzdenin emek vermiş ücretli öğretmenlere ayrılmasını istiyoruz. Devletimiz eğitim sistemini 90 bin ücretli öğretmen ile dolduruyor fakat uzun yıllar ücretli öğretmenlik yapmak gönül işidir. Gönlünü bu ise vermiş her bir arkadaşımızın bütün meslek gruplarında olduğu gibi ödüllendirilmesini istiyoruz. Devletimizin bizim mağduriyetlerimizi gidermesini istiyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın olayı takibe almasını istiyoruz. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî okullarda yıllarca özlük hiçbir hakki olmadan çalışan eğitim fakültesi mezunu yada formasyon sahibi ücretli öğretmen bulunmaktadır”

SGK PRİM GÜN SAYISI

“652 Sayılı KHK'nin geçici 15. Maddesine istinaden 27.03.2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve en az beş yıl ek ders karşılığı çalışan ücretli öğretmenlerden 5.000 öğretmen alımına karar verilmiştir. Söz konusu maddeye binaen belirlenen şartlar çerçevesinde 5.000 Ücretli öğretmen alımı yapılmıştır. Ancak 1:SSK primlerinin her ilde farklı yatması ve 2: Kanun'da 50 baraj puanı belirtilmesine karşın yönetmelikle getirilen 60 baraj puanı benzeri sebeplerden kaynaklı olarak hayati öneme sahip bir konuda büyük hatalar yapılmış, Kanun'da belirtilen söz konusu madde amacından uzaklaşmıştır. Böylelikle uzun yıllar hizmet etmiş öğretmenlerimiz mağdur edilmiştir” denildi.

CUMHURBAŞKANINA SESLENDİLER

Beş yıldan 15 yıla kadar devlet okullarında ücretli öğretmen olarak çalışan ücretli öğretmenler “Okuduğumuz okulun ve mesleğimizin hakkını vererek çalışıyoruz. Sizlerden talebimiz bize ayrıcalık değil mağduriyetin giderilmesi. Ücretli öğretmenlerden belli yaşta olanlar bir kolaylık tanınmasını istiyoruz. Pandemi döneminde ne maaşımız işliyor nede sosyal güvencemiz. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesimizi duyup adaletli bir yaklaşım sergilemesini bekliyoruz” diyerek kadro isteklerini tekrarladılar.

Yorumlar (24)
Hayati 2 ay önce
Emektar ücretli öğretmenler olarak desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz. Kadro hakkımızdır yıllarca devletimize hizmet ettik bugün mevzuata uygun değil denilerek bizlerin emeği görmezden gelinmemelidir.
Emine 2 ay önce
540 ve üzeri SSK prim gün sayısı İle MEB bünyesindeki resmî okullarda eğitim faaliyeti ifa etmiş emektar ücretli öğretmenlerin ivedi kadro hakları verilmelidir
Mustafa 2 ay önce
2018 ücretli öğretmen atamasında yapılan usulsuzluklerden ötürü liyakatli öğretmenler mağdur edilip atanamamislardir..Bu mağduriyetin giderilmesi için tekrardan yeni bir yasaya en az 10 binlik ücretli öğretmenlere kadro verilip mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir..Liyakatli ücretli öğretmenin KADRO anasının özsütü gibi helaldir..
Emine 2 ay önce
5 yıl ve üzeri çalışan ücretli öğretmene kadro haktır ve desteğiniz bizler için çok önemli teşekkür ederiz
Filiz 2 ay önce
Lütfen duyun ve görün artık bu mağduriyeti.
İnci Yıldırim 2 ay önce
Ben de 7-8 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum.Sigorta 16-17 gün yatiyor.Emekli olama şansımız hiç yok gibi.Elimize geçen asgari ücretin altında.Yol parası yok yemek parası yok.Okuldaki öğretmenler gıbı verilen bütün görevleri eksiksiz yerine getiriyoruz.Biz de diğer öğretmenler gibi formasyonlu ve lisans mezunuyuz fakat kontenjan mağduru olduğumuz için atanamıyoruz.Mezun olalı 20 yılın üstünde oldu.Artik bir hayalim de kalmadı.Bari çocuklarımı okuyabilseydim onları iyi bir meslek sahibi yapabilsem o bana yetecek.
Berna 2 ay önce
15 yıllık ücretli ögretmenim 2030 gun primin var kpss puanım oldugu halde kontenjan sınırına takıldım. 40 yasında ögretmeniz yirmili otuzlu yaşlarımız kpss hazırlanmakta geçti bizlere atama ayrılmasını istiyoruz.
Elife 2 ay önce
Bizlerede dershanede görev yapan öğretmen arkadaşlara verdiğiniz kadro hakkını birkez olsun vermeniz i istiyoruz,memleketimin her köşesinde ,uzak yakın demeden görevini aşkıyla yapan bütün ücretli arkadaşlarda bunu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.Duyun sesimizi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın