banner2

banner1

banner22

Tutukluluk hali devam edecek

12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar suçundan yargılanan sözde Uşşaki Tarikatı Lideri Fatih Şağban’ın Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün yapıldı. Eyyüp Fatih Şağban'ın avukatı, tutuksuz yargılanmasını talep ederken mahkeme heyeti, davanın 28 Mayıs 2021’e ertelenmesine ve tutuklu sanık Fatih Şağban’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

GÜNDEM 26.02.2021, 12:44 Editör: Ebru Bulut
banner48

SAHTE ŞEYH İKİNCİ KEZ HAKİM KARŞISINDA

12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar suçundan yargılanan sözde Uşşaki Tarikatı Lideri Fatih Şağban’ın Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davaya bugün devam edildi. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Fatih Şağban Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında, sanık avukatı 14 kişinin tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

AVUKAT 'KUMPAS ORTAYA ÇIKACAK' DEDİ

Kendisini Uşşaki Tarikatı şeyhi olarak tanıtan ve 12 yaşındaki çocuğa istismar suçlamasından tutuklanan Eyyüp Fatih Şağban'ın avukatı, "Çocuk 2 sene önce de tacize uğradığını söylüyor. O zaman niye tekrar dergaha gelmiş, demek ki akıllanmamış" ifadelerini kullandı. Şağban'ın kumpas kurbanı olduğunu iddia eden avukatı, olayın yaşandığı dönem aynı evde yaşayan 14 kişinin bu kumpasın şahidi olduğunu öne sürdü. Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre; sanık avukatı, "Hodri meydan diyoruz. Tüm telefonlara el konulsun, dökümleri çıkartılsın. Kumpas ortaya çıkacak" savunması yaptı.

SANIK AVUKATI, ÇOCUĞU SUÇLADI

"Müvekkilimiz Türkiye'nin nadide, mümtaz bir şahsiyetidir. 6 aydır tutukludur. Müvekkilimiz ile çocuğun annesi, babası ve halasının telefon kayıtları dosyaya konulsun, gerçek ortaya çıkacak" ifadelerini kullanan avukat, istismara maruz kaldığı beyan edilen çocuğu suçlayarak devam ettiği savunmasında şunları söyledi: "Çocuğun savcılık ve mahkemedeki ifadeleri tutarsız. Ben 12 - 13 yaşında bir çocuk olsam ve tacize uğrasam allak bullak olurum. Çocuk 2 sene önce de tacize uğradığını söylüyor. O zaman niye tekrar dergaha gelmiş, demek ki akıllanmamış." Bu sözler üzerine mağdur çocuğun avukatları ile sanık avukatı arasında tartışma yaşandı.

SANIKTAN 'PEDOFİLİ DEĞİL, FETÖFİL' SAVUNMASI

Davada söz verilen sanık Eyyüp Fatih Şağban da kumpasa uğradığını öne sürerek, "Bize pedofil denilmiş. Ben bunu pedofili olarak görmüyorum, Fetöfil olarak görüyorum. Kumpasa uğradım" ifadeleriyle kendisini savundu. Şağban, ayrıca "Konuşmalarda geçen 70 bin TL lafı, çocuğun annesinin telaffuz ettiği rakamdır. Yapılan keşifte iddiaların gerçekleşmeyeceği ortaya çıkmıştır. Hakkımda sorgusuz sualsiz işlem yapıldı. Herkes böyle bir iftiraya maruz kalabilir. 80 milyon insan tehdit altındadır" ifadelerini de kullandı. Savcılığın tutukluluğun devamı talebine ilişkin beyanda bulunan Şağban, "Yaşımın ileri olması, sağlık sorunlarımın baş göstermesi nedeniyle tutuksuz yargılanmak istiyorum" diye konuştu.

TUTUKSUZ YARGILANMASI TALEP EDİLDİ

Mahkeme, sanık avukatının 14 tanık dinlenmesini yönündeki talebi yargılamanın uzamasına yol açacağı gerekçesiyle reddetti. Kararda, bir sonraki duruşmada makul sayıda tanığın hazır edilmesi halinde dinlenebileceğinin belirtildi. Savcılığın tutukluluğun devamına ilişkin talebine ilişkin beyanında ise, Şağban'ın avukatı müvekkilinin sağlık sorunları yaşadığını ve gerek görülürse kefaletle tutuksuz yargılanmasını istedi.

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, davanın 28 Mayıs 2021’e ertelenmesine ve tutuklu sanık Fatih Şağban’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk Mahallesi'nde yaşayan ve Uşşaki tarikatı lideri olduğu ileri sürülen Fatih Nurullah, 12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. Olaydan sonra Nurullah ile mağdur çocuğun babası arasında gerçekleşen görüşmenin kaydı sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansımıştı. Ses kaydında Fatih Nurullah, çocuğa yaptığı istismarı itiraf etmiş ve olayın duyulmaması için babayı ikna etmeye çalışmıştı. Kızın babası F.A., Fatih Nurullah'tan şikayetçi olunca tarikat üyelerinin saldırısına uğramıştı. İddianamede Şağban'ın çocuğa zincirleme istismar suçundan 22,5 yıla, hürriyetinden yoksun kılma suçundan 26 yıl 3 aya kadar hapis cezası istenmişti. Dava dosyasında çocuğun anlattıkları, yakınlarının tanıklıkları, adli tıp raporları yer alıyor.


 

Yorumlar (0)