banner2

banner1

banner22

Trafik sigortası fiyatları değişti

2021 yılında araç gruplarına ve illere göre uygulanacak trafik sigortası fiyatları belli oldu. Sigorta şirketleri ocak ayından itibaren primlerini her ay yüzde 1 arttıracaklar. İşte il il trafik sigortası fiyatları.

GÜNDEM 25.01.2021, 10:47 Editör: Gizem Demirsoy
Trafik sigortası fiyatları değişti
banner48

2021 yılı araç gruplarına ve illere göre trafik sigortası fiyatları belli oldu. Buna göre otomobillerde en yüksek prim 4 bin 65 lira, en düşük prim ise 327 lira. 2021'de sigorta şirketlerinin trafik sigortasında uygulayacakları fiyat artış oranı da belli oldu. Şirketler, 2021 Ocak ayından itibaren primlerini her ay yüzde 1 artıracaklar.2017 yılından itibaren trafik sigortasında azami fiyat (tavan fiyat) uygulamasına geçildi ve il il, hem araç gruplarına hem de sürücülerin hasar geçmişine göre sigorta primlerini Hazine ve Maliye Bakanlığı belirlemeye başladı. Sigortacılar, kamunun belirlediği fiyatın üzerine çıkamıyor ama isterlerse altına inebiliyorlar. Sigorta şirketlerinin trafik sigortasına uygulayacakları fiyat artışlarını da Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (SEDDK) yayımladığı genelge ile 2021 yılı ocak ayından itibaren primler her ay yüzde 1 oranında artırılacak.

ARAÇLARA GÖRE PRİMLER

Buna göre 2021'de otomobillerde en yüksek primi 4 bin 65 lira ile İstanbul'da, 1’inci kademedeki sürücüler ödeyecek. Otomobillerde en düşük primi 327 lira ile 7’nci kademedeki hasarsız sürücüler ödeyecek. En düşük primi ödeyecek iller ise Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Ardahan, Kilis, Osmaniye'deki sürücüler. Minibüslerde ise en yüksek primi 7 bin 142 lira İstanbul'da, 1’inci kademedeki sürücüler ödeyecek. Minibüslerde en düşük prim ise (7’nci kademe) 1 bin 792 lira. Otobüslerde en yüksek primi 25 bin 128 lira, İstanbul'da, 1’inci kademedeki sürücüler ödeyecek. Otobüslerde en düşük prim 6 bin 328 lira. Kamyonlarda ise 2021'de en yüksek primi 11 bin 373 lira ile İstanbul'da, 1’inci kademedeki sürücüler ödeyecek. Kamyonlarda en düşük prim ise hasarsız sürücüler için 2 bin 854 lira. Motosikletlerde ise en yüksek prim 1 bin 657 lira, en düşük ise 327 lira. Sakarya’da ise 1’inci kademedeki sürücüler 3 bin 796 lira, 4’üncü kademedeki sürücüler bin 518, 7’inci kademedeki sürücüler ise 835 lira ödeyecek.

HASAR GEÇMİŞİ ÖNEMLİ

Trafik sigortasında primler sürücünün hasar geçmişine göre belirleniyor, çok hasar yapanın sigorta primi yüksek, hasarsız sürücünün ise düşük oluyor. Fiyatlar, 'hasarsızlık kademesi' adı altında 7 basamaktan oluşan sisteme göre belirleniyor. 4’üncü kademe, prim artırım ve indirimi içermeyen, ilk kez trafiğe çıkacak olanların kademesi. Hasarsız geçen her yıl, bir kademe artıyor, 5-6 ve 7’nci kademeye kadar çıkılıyor. Bu kademe çıkışında da sürücülere belirli oranlarda indirim uygulanıyor. Hiç hasarı olmayan sürücüler 7’nci kademeye kadar çıkıyor ve en yüksek indirimi alıyor. Tüm bu indirimler de 4’üncü basamağa göre belirleniyor. Hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1’inci kademeye kadar iniliyor. Eğer bu hasar maddi ise bir kademe iniliyor; yok ölümlü ve yaralanmalı bir kaza ise iki basamak iniliyor.

Yorumlar (0)