banner2

banner1

banner22

Terzilerde beklenen yoğunluk oluşmadı

Pandemi sürecinde yaklaşık 1 yıl kapalı kalan terziler Kurban Bayramı’nda da umduğunu bulamadı. Eski bayramların tadının kalmadığını dile getiren esnaf, giyim kültürünün değiştiğini ayrıca pandemi sürecinde tatil yapma ihtiyacının artması sebebiyle beklenen yoğunluğun oluşmadığını belirtti.

GÜNDEM 19.07.2021, 16:10 Editör: Aysima Kortak
banner48

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalar sebebiyle 1 yıla yakın süredir kapalı kalan terziler, Kurban Bayramı öncesinde iş yoğunluğunun olmaması sebebiyle umduğunu bulamadı. Pandemi sürecinde insanların evde kalmaları sebebiyle akraba ziyaretinden çok tatil planı yaptıklarını belirten terziler, eskiden bayrama 1 ay öncesinden hazırlık yaptıklarını fakat bu bayramda dükkanlarının boş olduğunu ifade etti. 1 Temmuz’dan sonra da işlerinde çok az da olsa bir hareketlenme olduğunu söyleyen terzi Hasan Öztürk, “Biz şuan bayram öncesi boşuz, boş dükkanda müşterilerimizi bekliyoruz” dedi.

ESKİ BAYRAMLARIN TADI KALMADI”

Terzilik mesleğinin yavaş yavaş bitmeye başladığını söyleyen terzi Ercan Açıkgöz, “Terzilik mesleğine ilkokuldan sonra çırak olarak başladım. Şuan tamirat üzerine devam ediyoruz. Eski bayramların tadı kalmadı. Benim çıraklık zamanımda 1 ay önceden gece çalışmaya başlardık. İşlerimiz yoğundu o zamanlar. Şimdi öyle bayramlar kalmadı artık. Giyim kültürü de değişti. Mecburen bizde tadilata döndük. Zaten Kurban Bayramı iş olarak hafif geçiyor. Tabi havalarında sıcaklaması ve pandeminin de etkisiyle işlerimiz sakin. Eskiden giyim kültürü vardı. Benim çıraklık dönemimde bayram öncesi babalar oğullarını kıyafet diktirmek için terziye getirirdi. Kıyafet diktirmek için 1 ay öncesinden bir hazırlık yapılırdı. Şimdi bunlar kalmadı. Günümüzde giyim stili değişti. Bununla beraber mesleğimiz yavaş yavaş bitmeye başladı. Çırak olarak yetişen yok. Biz son yetişenlerdeniz. Bizim jenerasyondan başka arkadan gelen yok” dedi.

“BAZI SEKTÖRLERE İNSANLAR DAHA AÇTI”

Bayram öncesi oluşan yoğunluğun kendilerine yansımadığını belirten bir başka terzi Hasan Öztürk, “Pandemi döneminde herkesin olduğu gibi bizde kötü etkilendik. Yaklaşık 1 sene kapalı kaldık. 1 Temmuz itibariyle insanların birikmiş ihtiyaçları vardı. İnsanlar bir buçuk yıl boyunca kapalı kalmıştı. Dolayısıyla insanların ihtiyaçları birikmişti. Bütün sektörlerde normalleşmeyle beraber bir yığılma oldu. Bizde bundan nasibimizi aldık. Yoğun bir şekilde çalıştık. İnsanların giyimden çok tatil ihtiyaçları vardı. Bu sektörel bazda bize çok yansımadı. Bazı sektörlere insanlar daha açtı. Yeme, içme, gezme, piknik alanları gibi. Dolayısıyla terzilik sektörü 1 Temmuz itibariyle ilk 4-5 günlük bir süre biz yoğunluk yaşadıysak da insanlar gerçek normallerine dönüp tatile gittiler diyebilirim. Biz şuan bayram öncesi gayet rahat, gayet boşuz. Boş dükkanda müşterilerimizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)