banner2

banner1

banner22

Tepkiler çığ gibi büyüyor

103 emekli amiralin gece yarısı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladığı bildiri büyük tepki topladı. Yayınlanan bildiri Türkiye’yi ayağa kaldırırken Sakarya’daki siyasilerden de tepki gecikmedi. İşte Sakarya’daki siyasilerin sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlar…

GÜNDEM 04.04.2021, 12:14 Editör: Aysima Kortak
Tepkiler çığ gibi büyüyor
banner48

103 emekli amiral imzasıyla, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin gece yarısı yayınlanan bildiri büyük tepki topladı. Aralarında Türker Ertürk ve Deniz Cora'nın da bulunduğu 103 emekli amiral bildiride "Yüce Türk milletine, son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır" gibi ifadelere yer verildi.

ANKARA BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada "04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve '103 amiralden Montrö bildirisi' başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re'sen soruşturma başlatılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili 103 eski amiralin yayınladığı bildiri Ankara'yı ayağa kaldırırken Hükümet ve birçok siyasi isim bildiriye sert tepki gösterdi. İşte o tepkilerden bazıları;

YAVUZ: TÜRKİYE ARTIK O ESKİ TÜRKİYE DEĞİL!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yavuz'un paylaşımı şu şöyle; “Türkiye artık o eski Türkiye değil! Demedi demeyin! Hiç kimse darbe, muhtıra, müdahale yahut balans ayarı hayali kurmasın. Türkiye artık o eski Türkiye değil! Demedi demeyin”

VALİ KALDIRIM: BİZ BURADAYIZ!

Bildiriye sert tepki gösteren Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Türkiye artık Millete ve Milletin iradesine meydan okunacak bir ülke değildir...Aksini düşünen varsa, bizler görevimizin başında, milletimizin emrindeyiz...Biz buradayız! Devletimize, Milletimize, demokrasiye ve hükümetimize sonuna kadar sadık ve bağlıyız.” ifadelerine yer verdi.

YÜCE: VESAYETÇİ ZİHNİYET ESKİDE KALDI

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce yaptığı paylaşımda; “Türkiye bir hukuk devletidir. Vesayetçi zihniyet eskide kaldı. 15 Temmuz'da olduğu gibi demokrasimize zarar verecek her türlü düşünce ve eylemin karşısında yerimizi alacağımız bilinsin!” dedi.

TEVER: HADDİNİZİ BİLİN

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, “15 Temmuz’dan ders almayan emekli artıklar, yanlış yollara tevessül etmiş, olmayacak heveslere kapılmışlar. Bildirilerle, muhtıra imaları ile bir yere varılamayacağını artık vesayet heveslilerinin öğrenmesi gerekiyor. Kimse bu aziz millete ayar vermeye kalkmasın! #HaddiniziBilin” diye yazdı.

ATABEK: HODRİ MEYDAN!

Bildiriye tepki gösteren AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “15 Temmuzda kurduğunuz hayallerinizi vatan aşkımızla nasıl yıktıysak, bugünde 3-5 çapulcunun hayallerini yıkarız... #HodriMeydan #HaddiniziBilin” diye sosyal medya hesabından yazdı.

KARADEMİR: BEDELİ AĞIR OLUR

AK Parti Disiplin Kurulu Üyesi Serhat Karademir bildiriye tepki gösterdi. Karademir, “Milli iradeye gölge düşürmeye çalışanlar bunun bedelini ağır öder. #HodriMeydan” diye yazdı.

KAYA: BAŞARAMAYACAKSINIZ

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “HAYDİ #HODRİMEYDAN! BA-ŞA-RA-MA-YA-CAK-SI-NIZ ! Milli iradeye, demokrasiye ve meşru hükümete müdahale etmek isteyen ve sözde bildiri altında darbe çağırısı yapan 103 Kuklaya sesleniyoruz; #HaddiniziBilin ! Kuklacınızı çok iyi tanıyoruz. #15Temmuz'da olduğu gibi milletimiz daima en güzeli cevabı vermiştir. Türkiye’de darbeler, muhtıralar, vesayetçi dönemler sona ermiştir.” diye belirtti.

BABAOĞLU: KONU VATANDIR

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Konu vatandır, konu demokrasidir, konu milli iradedir. 103 emekli amiralin ortak imzalı yayımlamış oldukları anti demokratik ve tehditvari, aynı zamanda vesayetçi bildiriyi Milliyetçi Hareket Partisi nefretle lanetlemekte ve reddetmektedir.” ifadelerini kullandı.

AKAR: ŞİDDETLE KINIYORUM

Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle; Türk Milliyetçiliği fikri demokrasi sayesinde gelişen ve kutlu yürüyüşünü gelecek nesillere ancak demokratik teamüller çerçevesinde taşıyacağına inanan dava erlerinin omuzlarında yükselmiş, Türk milliyetinin özünü temsil eden hareketin temelidir. Bu anlamda varlığını aziz milletimizin iradesinin üzerinde gören mahfiller, demokratik süreçler içerisinde makul görülemeyeceği gibi milli hassasiyete sahip hiçbir yapı tarafından da karşılık bulamayacak, müflis bir tercih olarak akamete uğrayacaktır. Milletimizin bu iradesinden aldığı güçle milli duruşu hakkıyla sergileyen yönetim anlayışı görevinin başında olmasına rağmen vesayetçi üst bakışla demokrasimize ve milli irademize kast eden bir anlayışı dile getiren ve destekçisi olan gafilleri şiddetle kınıyor, Türk Yargısının Türk milletinin hukukunu ve Anayasal düzenini koruyacağına inanıyorum.

UNCUOĞLU: O ESKİ GÜNLER GEÇTİ

AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, “Vesayetçi zihniyetlerinden ve milli iradeyi temsil edenlere ayar verme alışkanlıklarından vazgeçemeyenler ! Unutmayın ki o eski günler geçti ! Artık milletine hizmetkâr liderinin izinde daha güçlü bir Türkiye var.”

KILIÇASLAN: MİLLET İRADESİNDEN DAHA BÜYÜK BİR GÜÇ YOKTUR

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "İYİ Parti olarak Millet iradesine yönelik her türlü darbe, tehdit ve imaya dair tavrımız bellidir. Demokrasi ve milli egemenliğe karşı her girişimin dün olduğu gibi bugün de yarın da karşısındayız. Bize göre Sandık, iktidarı değiştirecek tek meşru araçtır. İfade özgürlüğü anayasal bir hak olsa da ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinize de dikkat etmek zorundasınız. Montrö ile ilgili haklı endişelerinizi haksız bir üslup ile ve toplum hafızasındaki meşum deneyimleri hatırlatacak şekilde söylerseniz, sebep olduğunuz infialin de sorumlusu olursunuz. İYİ Parti devlet yönetiminde Millet iradesinden başka hiçbir gücün varlığını kabul etmez ve etmeyecektir."

Yorumlar (0)