banner2

banner1

banner22

Tepkiler büyüyor

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Bünyamin Bezci, online ders sırasında daha önce uygulamadan kaldırılan ancak 2019 yılında Danıştay Kararı ile geri getirilen Andımız hakkında yaptığı ‘faşistçe bir uygulamadır’ yorumuna sosyal medya üzerinden tepki yağdı.

GÜNDEM 07.12.2020, 23:50
banner48

BİNLERCE KİŞİ TEPKİ GÖSTERDİ!

İlk ve Orta Öğrenim okullarında derslere başlamadan önce okunan ve 2013 yılında alınan kararla yürürlükten kaldırılan Öğrenci Andı hakkında 2019 yılında Danıştay 8. Daire tarafından alınan yeni kararla yürürlükten kaldırılması düzenlemesi iptal edilmiş ancak henüz öğrencilere okutulmaya başlanmamıştı. Bugün sosyal medyada yayınlanan bir videoda ise; online ders sırasında “Cumhuriyetin mesela faşistleştiği yerler yok mudur?” diyerek Öğrenci Andı hakkında “Her sabah çocukların yemin etmesi faşistçe bir uygulamadır” diyen Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Bünyamin Bezci’ye tepki yağdı.

SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Sosyal medya üzerinde 1 saat sürede binlerce kez paylaşılan ve yüzbinlerce yorum alan video sonrası Bünyamin Bezci’de sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada; “Uzaktan öğretimle yaptığım bir dersin böylesi kesilerek alıntılanmasının terbiyesizliği bir tarafa ne anlattığımı anlamayan bir öğrenci taifesine ders anlatmak bile zül oldu Ama yine de sabrınız varsa açıklayayım ne söylediğimi. Derste demokrasi ile otokrasi arasındaki güç kullanım modellerini anlattım. Bu modelleri anlamak için sosyal küre ile siyasal kürenin ilişkisine bakarız dedim. Demokraside iki taraflı mobilizasyon güçlüdür. Otoratarizm siyasal küreyi elinde tutanların sosyal küreden geçişleri Engel koymasıdır, engel ne kadar büyükse sistem o kadar otoriterdir. Totalitarizm ise siyasal kürenin sosyal küreyi belirlemesidir. Nasıl giyineceğine, nasıl davranacağına yani özel alana karışmasıdır ama faşizm bundan da fazla bir şey ister o da eylemsel destektir. Eylemsel desteğe Batı dillerinde “aklamation” örnek olarak Kuzey Kore’deki lider öldüğünde ağlamak zorunda olmak örneğini verdim Sonrasında konu daha iyi anlaşılması için. Tek Parti dönemi uygulamalarından bazılarının totaliter bazılarının da faşistce olduğunu ifade ettim. Başka derslerimde Cumhuriyetin demokratik kurumları kurduğunu ama işletmediğini de söylüyorum. Bu anlamda şapka zorunluluğunun totaliterizme örnek olarak verirken Andımız gibi eylemsel zorunluluğu faşizm örneği olarak anlattım. Diğer derslerimde Tek Parti döneminin Bütün bu tür faşistce ya da totaliter uygulamalara rağmen asıl olarak otoriter bir sistem kurduğunu söylüyorum. Cumhuriyetin kurucu iradesinin mantığını doktora tezinde de yazmış biriyim Hepsi açık kaynak isteyen okuyabilir. Hatta diğer yazdıklarım da netten bulunup okunabilir. Dahası siyasal hayat hakkında derslerim de nette açık olarak bulunabilir. Yanıldığımı da düşünüyor değilim velev ki yanılıyorsam da benim yorumum budur. Meseleyi “Türk’üm doğruyum” bağlayacaksanız Türkiye’deki en sahih Osmanlı köylerinden biri olan Sakarya/Hendek/Çalıca köyünden göç hikayesini bile unutmuş bir Türk’üm Doğruyum Yanlış şeyler yapmış olsam da Bilerek hiç doğrudan sapmadım Bu derece aşağı yoruma diyeceğim bu kadardır” ifadelerini kullandı.

AÇIKLAMASINA DA TEPKİ GELDİ

Öte yandan Bezci’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada kullandığı birçok ifadeye de tepki yağdı. Açıklamasında kullandığı ‘Tek Parti Dönemi’ gibi söylemlerin konuyu siyasileştirme çabası olduğunu düşünen vatandaşlar özellikle açıklamanın son kısmında yer alan ‘Yanıldığımı da düşünüyor değilim velev ki yanılıyorsam da benim yorumum budur’ ifadesine ağır tepki gösterdi. Konuyla ilgili Sakarya Üniversitesi’nden ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar (3)
Sakaryalı 5 ay önce
Sakaryanın adını lekeliyorlar,insanlara boyle tanıtıyolar bızı..
Umut İnsanı 5 ay önce
Aslında andımız geri geldi.Hoca olmuş ama bilmiyor sanırım bunu.
HEP HABER OLUYOR 5 ay önce
Yahu arkadaş bu Sakarya Universitesi hep haber oluyor.Hep böyle şeyler oluyor okulda,geçenlerde bir başkası da garip garip açıklama yapmıştı.