banner2

banner1

banner22

Temaslar haftaya başlıyor

TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar 1 Eylül’de gerçekleşen Ada Ekspresinin yeniden seferlere başlaması töreninde gar binasını yenilemek istediklerini söylemişti. O proje ile ilgili somut adımların önümüzdeki hafta atılacağı öğrenildi.

GÜNDEM 14.10.2021, 22:14 Editör: Ebru Bulut
Temaslar haftaya başlıyor
banner48

ÖZEL HABER

PAYDAŞLARA ZİYARET

TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar 1 Eylül’de gerçekleşen Ada Ekspresinin yeniden seferlere başlaması töreninde gar binasını yenilemek istediklerini söylemişti. O proje ile ilgili somut adımların önümüzdeki hafta atılacağı öğrenildi. Haberlisin.com editörlerinin ulaştığı TCDD yetkilileri, projenin bitme aşamasında olduğunu ve önümüzdeki haftadan itibaren Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce başta olmak üzere şehirdeki paydaşlarla bir araya geleceklerini söylediler.

TARİHİ DOKUSU KORUNACAK

Proje hakkında sitemize bilgi veren TCDD yetkilileri, hazırlanan projede mevcut gar binasının tarihi yapısının korunacağını ve restorasyon ile daha modern bir görünüme kavuşacağını savundular. Mevcut proje içerisinde TCDD çalışanlarının kalacağı lojmanlar ve alışveriş alanlarının olacağını söyleyen TCDD yetkilileri AVM Gar konseptinde olan projenin şehre yeni bir soluk katacağını belirttiler.

BU SEFER OLACAK MI?

Buna benzer bir proje 2005 yılında da gündeme gelmiş fakat zamanın muhalefet temsilcileri ve vatandaşların tepkisi ile rafa kaldırılmıştı. Günümüzde planlanan projede AVM’nin işletme hakkının özelde mi yoksa TCDD’de mi olacağı ve yapım maliyetinin kim tarafından karşılanacağı kafalarda soru işareti olarak kalmış durumda. 2005 yılındaki projede işletme hakkının özelde olacağı dedikoduları nedeniyle şehirde rant iddiaları kulaktan kulağa dolaşmıştı.

Yorumlar (1)
ah güzel şehrim 4 gün önce
şehirde avm olacak bir tarihi gar mı kaldı arkadaş???? hiç mi yurtdışından örneklere bakmıyorsunuz=???? aklı başında toplumlar şehrin simge mekanlarına yüzyıllarca dokunmaz kültür oluşturur. biz kendi elimizle çarşıdaki çeşmeleri yıktık çark mesireyi yıktık atatürk stadını yıktık şimdi de gar mı????????? demedi demeyinı bu proje olursa avm esnafı rahatsız oluyo diye 3-4 ay sonra gar işlevini komple kaldırırlar ada treni de tarih olur. ama kimin umrundaaaaaaaaaa kıymet bilen vekil mi var ses çıkaracak muhalefet mi var bu şehirde ah benim garip sakaryam ahhhhhhhhhh