banner2

banner1

banner22

Teknokent Türkiye birincisi

Sakarya Teknokent yüzde 55 kabul oranı ile Türkiye’de proje kabulünde birinci olurken, Genel Müdür Doç. Dr. Şakir Görmüş, “2018 yılında 6 olan Ar-Ge merkezi sayısı 23’e ve sıfır olan tasarım merkezi sayısı 4’e ulaşmıştır” dedi.

GÜNDEM 31.08.2020, 13:54
Teknokent Türkiye birincisi
banner48

YÜZDE 25 ARTIŞ

Sakarya Teknokent Genel Müdür Doç. Dr. Şakir Görmüş, “Sakarya Teknokent’in destekleriyle üniversite-sanayi işbirliği kapsamında 2019 yılında 48 kamu destekli ve 41 özkaynak destekli olmak üzere yaklaşık 50 milyon değerinde 89 Ar-Ge projesi hayata geçirilmiştir.  Bir önceki yıla göre yüzde 25 artış sağlanmıştır. Sakarya Teknokent yüzde 55 proje kabul oranı ile 2019 yılında Türkiye’de ilk sıradadır. 2019 yılına kadar Sakarya Teknokent’in desteklediği sadece bir firmamız KOSGEB KOBİ Teknoyatırım Desteği almaya hak kazanırken, 2019 yılında iki firmamız yaklaşık 6 milyon TL tutarında KOSGEB KOBİ Teknoyatırım Desteği almıştır. Sakarya’mızda 2018 yılında 6 olan Ar-Ge merkezi sayısı 23’e ve sıfır olan tasarım merkezi sayısı 4’e ulaşmıştır” dedi.

98 AR-GE FİRMASI VE YAKLAŞIK 550 PERSONEL

Sakarya sanayisinde alınacak kat edilecek her mesafenin, küresel rekabette Türkiye’yi üst basamaklara taşıyacağını söyleyen Görmüş, “Sakaryamızın bir değeri olan ve 2010 yılında faaliyete geçen Sakarya Teknokent, bugün itibarıyla 5 bin 700 metrekare kapalı alan içerisinde barındırdığı 98 Ar-Ge firması ve yaklaşık 550 çalışanı ile büyük bir ailedir. Sakarya Teknokent’in birinci görevi Sakaryamızdaki üniversitelerimizin akademik birikim ve Ar-Ge sonuçlarını Sakarya ve bölge sanayisine aktarmaktır. Bunun içindir ki, ileri teknolojik ürünler üretmek isteyen girişimcileri ve firmaları içinde barındıran Teknokentler, üniversitelerin olanaklarından daha iyi yararlanabilmek amacıyla üniversitelerin öncülüğünde ve üniversitelerin içinde veya yakınında kurulmuşlardır. Sakarya sanayisinde alınacak her mesafe, küresel rekabette Türkiye’yi üst basamaklara taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

SONUÇ ODAKLI YÖNETİM

Aynı hedefe odaklanmış firmaları bir araya getirerek sinerji oluşturduklarını dile getiren Doç. Dr. Şakir Görmüş, “Ülkemizi ileriye taşıyacak anahtarın; Teknoloji, Ar-Ge, tasarım ve inovasyon olduğunun bilincinde olan Sakarya Teknokent, üniversitelerimizdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarmakta, girişimcilere fon sağlamada ve yol gösterici olmakta hedefe odaklanmış firmaları bir araya getirerek sinerji oluşturmaktadır. Doğu Marmara Bölgesi’nin Ar-Ge, tasarım ve inovasyon üssü olan Sakarya Teknokent 2018 yılında geliştirdiği çıktı ve sonuç odaklı yeni yönetim modelinin sonuçlarını almaya başlamış ve yeni modeliyle örnek bir Teknokent olmuştur” şeklinde konuştu.

PANDEMİDE KİRA İNDİRİMİ

Pandemi döneminde kira bedelinde yüzde 25’lik bir indirim yapıldığını belirten Görmüş, “Sakarya Teknokent, barındırdığı 98’e yakın Ar-Ge firması ve yaklaşık 550 çalışanı ile büyük bir ailedir. Bir aile olmanın gereği olarak Sakarya Teknokent Covid-19 pandemi sürecinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın tedbir ve tavsiyelerine ilave olarak bölgemizde faaliyet gösteren Ar-Ge ve tasarım firmalarımıza bir nebze de olsa destek olmak için Nisan ve Mayıs aylarının kira bedelinde yüzde 25 indirim yapılmıştır. Bu desteği sağlayan Türkiye’deki tek Teknokent olmamız ve Bakanlığın taktiri de ayrıca bizim için mutluluk kaynağı olmuştur” dedi.

YÜZDE 100 DOLULUK ORANI

Savunma ve sağlık sektöründe firmaların sayısının artmasının Sakarya’nın savunma ve sağlık üssü olma hedeflerine katkı sağladığına değinen Görmüş, “Sakarya Teknokent tecrübesi, çıktı odaklı iş modeli ve oluşan aile ortamı ile bölgede bir cazibe merkezi olmuş ve 2018 yılında yüzde 75’lerde olan doluluk oranı bugün için yüzde 100’lere ulaşmıştır. Özellikle savunma ve sağlık sektörü firmalarımızın sayısının artması Sakarya’nın savunma ve sağlık üssü olma hedeflerine katkı sağlayacaktır. 2017 yılında 19 olan akademisyen firma sayımızın 26’ya çıkması akademisyenler arasında girişimcilik ekosisteminin geliştiğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)