banner2

banner1

banner22

"Tedbirleri güncelleyeceğiz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Bakan Koca kritik toplantı sonrasında sosyal medyadan yazılı açıklama yaptı.

GÜNDEM 08.09.2021, 21:40 Editör: Nisa Çoban
"Tedbirleri güncelleyeceğiz"
banner48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, "Hatırlatma dozu koruyuculuğu önemli ölçüde artırıyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

"Hastanelerimizdeki aktif vakaların %90’a yakın bir bölümü aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış kişilerdir. Aşısı tamamlanmış olduğu halde hastalığa yakalanarak hastanede tedavi görenler %10 dolaylarındadır.Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz. Şu an izleme ve tedbirleri uygulama sürecindeyiz.Bilgilerimiz, inaktif aşıdan 3 ay sonra yapılan hatırlatma dozunun koruyuculuğu çok önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. 3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın vaka sayıları içindeki oranı %2’den daha azdır.2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir. Bunun en önemli örneklerinden biri 18 yaş üzeri nüfusunun tamamını aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir."

İŞTE AÇIKLAMA:

sas

Yorumlar (0)