banner2

banner1

banner22

Tavuklar bile duruma şaşırdı

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, yumurta fiyatları ve pandemi sürecinde üreticilerin sıkıntılarını anlattı. Sarı, “Üretici satış yapamadığı için aracı firmalar kar marjı koyarak satıyor. Bu yüzden tüketici de pahalıya yumurta yiyor” dedi.

GÜNDEM 29.12.2020, 15:25 Editör: Ebru Bulut
Tavuklar bile duruma şaşırdı
banner48

“HAMMADDE ÇOK PAHALI”

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, yumurta fiyatları ve pandemi sürecinde üreticilerin sıkıntılarını anlattı. Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, “Yumurta fiyatları birden yükselmiş gibi görünüyor ama aslında bu normal bir fiyat. Olması gereken bir fiyat. Hammaddenin, yem fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı yem fiyatları yükseldi. Mısır, soya, Ayçiçek küspesinin çoğu yurt dışından geliyor. Yurt dışından aldığımız için de kur üzerinden geldiği için fiyatlara direk etki ediyor. Bir de şu an üretim azaldı. Sektörden çıkan üreticiler oldu. Bu yüzden fiyatlar birden arttı. Bundan 2 ay önce 30’luk koli yumurta 15 TL idi, karton maliyeti bile değildi. O zaman kimse neden bu kadar ucuz diye sormadı. Tavuk hemen bugün aldım, yarın yumurtlasın diye bir şey yok. 24 haftalıkken yumurtlamaya başlıyorlar. Bu süreç içerisinde maliyetini kurtarmadığı için hayvanlar kesildi. Şimdi yeni sürüler bekleniyor. Bu bir süreç bekleyeceğiz” dedi.

“ÜRETİCİLER HAYVAN KOYAMIYOR”

Sarı, “Fiyatlardan kaynaklı üreticiler çok fazla para kazanmıyor. Üreticiden çıktıktan sonraki fiyat payı ile alakalı. Direk üretici satış yapamadığı için aracı firmalar kar marjı koyarak satıyor. Bu yüzden tüketici de pahalıya yumurta yiyor. Yumurta fiyatları yükselmiş durumdayken, tavuk fiyatları çok düşük. Yurt dışına hayvan sevk edemiyoruz. Bundan dolayı iç piyasada üretim fazlası olduğu için düştü. Bu durumda tavuk da, benim yumurtam benden pahalı diye tabii ki de şaşırmış durumda. Sakarya bölgesinde 30-40 çiftlik üreticimiz hayvan koyamıyor. Entegreler hayvan vermiyor ve Mart ayına gün veriyorlar. 4-5 aylık bir süreç bu. Maalesef pandemi bizi de çok fazla etkiledi” dedi.

“ÇOK KÖTÜ DURUMDAYIZ”

Sarı, “Çok kötü bir durumdayız. Baktığımız zaman yumurta bile tavuktan pahalı. O kadar kötü durumdayız. Tavuğun girdiği maliyetinin yüzde 80’i kur üzerinden. Bizim aşımız, yemimiz, civcivimiz kur üzerinden geliyor. Sadece Türkiye’de işletme maliyeti yerli, diğer bütün sermaye kura bağlı. Kur yükseldikçe doğal olarak girdi maliyetlerimiz yükseldi. Ama tavuk fiyatları satış olmadığı için yükselmedi. Bu böyle birkaç ay daha devam ederse entegrelerden kapananlar, iflas edenler olacak. İnşallah olmaz. Eğer olursa tavuk fiyatları da artacaktır. Zaten ilk adım başladı. Şu an üreticilere entegreler hayvan veremiyor. Çünkü üretim fazlası var, satış yapılamıyor. Entegreler şu an çok zor bir süreç geçiriyor. Ayakta durmak için zorlanıyorlar. 2020 yılı kötü bir yıldı. Oteller açılmadı, lokantalar açılmadı, dolayısıyla satış olamadı” ifadelerini kullandı.

“BİZE DESTEK YOK”

Sarı, “Tavuk dükkanı kapatıyoruz, kapatalım diye bir şey değil. Çiftliklerde 2 sene öncesinden planlama yapılıyor, ona göre üretim planlaması yapıyorsunuz. Mecbur sürecin devam etmesi gerekiyor. Zarar ederek üretime devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Pandemi sürecinde devletten hiçbir yardım almadık. Bakanlığa başvuru da yaptık, ama bize bir geri dönüş olmadı. Bizi özel sektör diye ayırıyorlar. Büyükbaş hayvan üreticilerine, dükkanlara destek var bu süreçte. Ama biz destek görmedik. Bize ‘Sizin işletmeniz var fason çalışıyorsunuz’ diyorlar, ama bizim en büyük kaybımız pandemi de bile durmadık, duramıyoruz. canlı hayvanla uğraştığımız için üreticilerimiz çiftliklerde zarar ederek üretim yapmaya devam etti. Ona rağmen devletin kırsal kalkınma ile ilgili Sakarya ile ilgili bir destek olmadı. Türkiye’nin tamamında sadece Osmaneli için destek açıklandı, ama bize yok” ifadelerini kullandı.

“EKİPMANLARINI SATIYORLAR”

“Çiftlik sahipleri ekipmanlarını satıyorlar” diyen Sarı, “Üretici çok zor durumda. Mevcut kümeslerde ekipmanlarını satıp başka işlere geçiş yapan üreticilerimiz var. Şu an devam etmek için uğraşıp hayvan alamayan üreticilerimiz var. Bizim bölgemiz Türkiye genelinde üretimin yüzde 60-70’ını yapıyor buna rağmen çok zor durumdayız. Bu kadar entegrenin olduğu bir yerde çok kötü durumda üretici. Sakarya genelinde bin 200 civarında çiftlik var. Bunlardan 30-40 civarında üretici entegrelerden hayvan alamadığı ve zarar ettiği için artık üretim yapmıyorlar” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri// Nazile Akarsu

Yorumlar (0)