banner2

banner1

banner22

Tatangalar’dan Maden Deresi açıklaması

Karasu Kurudere Mahallesi’nde bulunan taş ocağının faaliyete geçmesiyle birlikte güzergahının Maden Deresi’nden geçeceğine ve dereye büyük zarar verileceği iddia edildiği haberleri üzerine Tatangalar sosyal medya üzerinden paylaşım yaptı.

GÜNDEM 02.06.2020, 17:45 Editör: Ebru Bulut
Tatangalar’dan Maden Deresi açıklaması
banner48

NE OLMUŞTU?

Karasu Kurudere Mahallesi’nde bulunan taşocağı, bir süredir ara verdiği faaliyetlerine yeniden başlamaya hazırlanıyor. Taşocağına bağlı kamyonların geçiş güzergahı olarak Maden Deresi’ni kullanacağı iddia edilmiş ve gelişmeler bölge halkıda endişe yaratmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kısa bir süre önce ‘Nitelikli Koruma Alanı’ olarak ilan ettiği Maden Deresi’nde kuş sesleri yerine kamyon seslerinin yankılanacağı belirtilmişti.

TATANGALARDAN PAYLAŞIM

Çıkan haberler üzerine Sakaryaspor’un taraftar grubu olan Tatangalar sosyal medya üzerinden paylaşım yaptı. Tatangalar paylaşımında; çıkan haberler üzerine görüş bildirmeye ihtiyaç duyduklarını ve taş ocağının Maden Deresi’ne büyük zararlar vereceğini uzmanlar tarafından kanıtlandığı belirtildi. Tatangalar, eğer bu projede ısrar edilirse balıkçılık ve turizm ile geçinen bölge halkının zorunlu göçü kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

İŞTE TATANGALAR’IN YAPTIĞI PAYLAŞIM

Tatangala’dan yapılan paylaşım şu şekilde; “MADEN DERESİ YOK OLMASIN! Değerli Sakaryalılar; Bugün yerel medyamızda gördüğümüz Maden Deresi haberlerinden sonra Sakarya’nın en büyük Sivil Toplum Örgütü olarak biz de fikir beyan etme ihtiyacı gördük. Bölgede faaliyetlerine başlayacak taş ocağının şehrimizin güzelliklerinden olan Maden Deresi’ne vereceği zararlar uzman görüşleri ile sabittir. Bölge halkı da bu güzelliği kaybetmek istememekte ve taş ocağının faaliyetlerine kesinlikle karşı çıkmaktadır. Eğer bu projede ısrar edilirse balıkçılık ve turizm ile geçinen bölge halkının zorunlu göçü kaçınılmazdır. Ayrıca, taş ocağının bölgede yapacağı patlamalar ekolojik dengeyi bozacak, maden deresinin güzelliğini yok edecek ve çevre sakinlerinin sağlığı ile ilgili ciddi sorunlara yol açacaktır. Unutulmamalıdır ki: Doğa ve hastalık uzmanı Dr. Paul Ehrlich’in de dediği gibi, “Doğa insan olmadan da yaşar; ama insan doğa yok olduktan sonra yaşayamaz” Yetkililerden bu konuda şehrimizin ve doğamızın lehine adımlar beklediğimizin altını çizer, saygılarımızı sunarız… Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra. Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız. –Kızılderili Atasözü

Yorumlar (0)