banner2

banner1

banner22

Tarlasını drone ile ilaçlattı

Adapazarı İlçesinde çiftçilik işi ile uğraşan Memduh Özedirne isimli çiftçi, arpa ve buğday ektiği tarlasını drone ile ilaçlattı. Yeni tanıştığı sistemle maliyetleri azaltan çiftçi Özedirne, sahip olduğu 660 dönümlük tarlalarını bu sistem ile ilaçlamayı planlıyor.

GÜNDEM 01.05.2021, 12:55 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Adapazarı İlçesi Dağdibi Mahallesinde yaşayan ve 660 dönümlük tarım arazisinde ekim yapan 67 yaşındaki çiftçi Memduh Özedirne, yeni tanıştığı sistemi ekim yaptığı 110 dönümlük tarlasında kullandı. Tarlasına ektiği arpa ve buğdayı drone ile ilaçlattıran çiftçi Özedirne, yeni tanıştığı sistemden ekinlerin zarar görmemesi, tarlanın her noktasının daha iyi ilaçlandığı ve maliyetinin de daha az olması sebebiyle memnun kaldı. Özedirne, toplamda 660 dönümlük arazilerinde bu sistemi kullanarak ilaçlama yapmayı planladığını belirtti.

“BU SİSTEM İLE BİRİM ALANDAN DAHA FAZLA VERİM ELDE EDİYORUZ”

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’nde ziraat mühendisi olarak çalışan Ayhan Sakallı, “Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi ve İnnovasyon Tarım iş birliğiyle çiftçilerimizi teknoloji ile buluşturmaktayız. Şuan bulunduğumuz tarlada buğday ve arpa için pas ve ot ilacı uygulaması yapmaktayız. Dronlar bizi öncelikle hastalıklı ve zararlı maddelere karşı acil müdahale şansı vermektedir. Ultra düşük zerrecikler ile ilaçlama yaptığı için maliyetlerde bize yüzde 30 oranında maliyetlerde bize tasarruf sağlamaktadır. Bunların yanı sıra mazot, zaman ve ekipmanların bitkiye verdiği zararlardan da çiftçimiz tasarruf etmektedir. Dronlarla maliyetler azaldığı için birim alandan daha fazla ürün elde etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA YENİLİKLER GELİRSE ONLARA DA AÇIĞIM”

Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi üyesi olduğu için devamlı birlikte çalıştıklarını söyleyen 67 yaşındaki çiftçi Memduh Özedirne, “Oradaki arkadaşlar bize telefon ederek ‘böyle bir yenilik var, kullanır mısın Memduh abi?’ dedi. Ben de ‘neden kullanmayayım, teknolojiye açığım. Şayet siz de olumlu karşılıyorsanız ben varım’ dedim. Bu şekilde karar vererek bugün ilaç atmaya başladık. Biz bu ilacı traktör ve holderle atmaya kalksak arpa ezilir ve bir daha kalem yapıp yukarıya kalkmaz ve bu bizim zararımız olur. Bu şekilde ilaçlama yaparak zararı bertaraf etmiş oluyoruz, bu da bizim kazancımız oluyor. İlaçlamada da diğer yönteme nazaran bu yöntem ile daha iyi bir ilaç atımı oluyor. Yarım kalan yer olmuyor. İlaç bittiği zaman tekrar doldurunca kaldığı yerden ilaçlamaya devam ediyor. Bu yüzden bize fayda sağlıyor. En önemlisi ekini çiğnemiyor, bu yöntem ile ekinden fayda sağlıyoruz. Diğer yöntemde hem işçi hem de traktör ile şuan ki fiyatlarda daha maliyetli olur. Böyle teknolojik aletleri bize tanıtmaları çok büyük bir avantaj. Yenilikçilere açığız. Başka yenilikler gelirse onları da denemekten hiç çekinmem” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)