banner2

banner1

banner22

Tarım müdürüne ‘domuz eti’ni aklama cezası

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ürünlerinde domuz eti kullandığı için teşhir ettiği “Gurme Gıda” adlı firmayı aklamaya çalışan Sakarya İl Tarım Müdürü Nuri Al’a ve Kocaeli İl Müdürü Kerim Mete’ye maaş kesme cezası verildi.

GÜNDEM 09.06.2020, 13:53 Editör: Ebru Bulut
Tarım müdürüne ‘domuz eti’ni aklama cezası
banner48

DOMUZ ETİ TESPİT EDİLMİŞTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde, Kocaeli’de faaliyet gösteren Gurme Gıda adlı firmanın ürünlerinde domuz eti kullanıldığı tespit edilmişti. Gurme Gıda adlı et firmasının iki ay arayla yayınlanan listede arka arkaya yer alması denetimlere yönelik yaptırımların sorgulanmasına neden olurken, sahtekârlığın hangi boyutlara geldiğini de gözler önüne sermişti. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde iki ürününde domuz eti tespit edilen Gurme firmasının ocak ayından yayınlanan listede ise bir ürününde yine domuz eti tespit edilmişti.

MÜDÜRLÜK AKLAMAYA ÇALIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde Gurme Gıda firmasının ürünlerinde domuz eti tespit edilirken, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün tağşiş değil, bir kontaminasyon şeklinde cevap vermesi ile skandal ortaya çıkmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı taklit ve tağşiş listesinde ürünlerinde domuz eti tespit edilen Gurme firmasının, Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından aklandığı ortaya çıktı. İl müdürlüğünün 19 Temmuz 2019 tarihli firmasına cevaben yazdığı skandal bir yazı ortaya çıkarken, “Yaptığınız detaylı iç kontrol ve çalışmalarınız doğrultusunda görüldüğü üzere bahsedilen soruna tağşiş değil kontaminasyon olduğu kanaatine varılmıştır. İşletmenizde bahse konu olaydan sonra alınan numunelerde domuz geni yönünden herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır” denildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Gurme firmasının yine taklit ve tağşiş listesinde ürünlerinde domuz eti tespit edilen firmalar arasında yer alması gıdada uygulanan sahtekârlığın hangi boyutlara geldiğini gözler önüne sererken, firmanın da Kocaeli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden aldığı yazıyı gerekçe göstererek bakanlığı mahkemeye vermesi dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı da bakanlığa bilgi verilmeden söz konusu firmayı aklayan yazısından dolayı söz konusu Tarım İl Müdürlüğü hakkında soruşturma başlattı.

BAKANLIK CEZAYI KESTİ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın soruşturması tamamlandı. Yapılan soruşturma sonucunda, ürünlerinde domuz eti çıkan firmayı aklamaya çalışan görevlilere ceza verildi. Kocaeli İl Müdürü Kerim Mete ve Kocaeli eski İl Müdürü Sakarya Tarım İl Müdürü olan Nuri Al hakkında 1/8 oranında aylıktan kesme cezası verildi.

Yorumlar (1)
M Akif 10 ay önce
kimbilir ne yedirdiler bu müdür müsveddelerine? mal varlıklarını araştırmak lazım. memurluklarınada derhal son verilmeli. halkın sağlığı ve değerleri ile oynamak o kadar basit olmamalı.