banner2

banner1

banner22

Taksiciler zam istiyor

Akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi ve araçlarına yaptıkları bakım masrafları artan Sakarya’daki taksiciler 23 ay önce aldıkları tarife zammı ile çalıştıklarını belirterek yetkililere seslendi. Emeklerinin karşılığını almak istediğini söyleyen taksiciler “Bu ülkede her şeye zam var fakat bize yok” diyerek tarifelerine zam gelmesi gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 08.07.2021, 17:52 Editör: Aysima Kortak
Taksiciler zam istiyor
banner48

Serdivan’da Altınova Taksi Durağı’nda çalışan taksiciler, akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi ve bakım masraflarının artması sebebiyle mevcut tarifenin yeterli olmadığını söyleyerek yetkililere seslendi.  Ülkedeki birçok esnaf, maliyetinin artması sebebiyle sattığı ürünlere zam yaparken taksiciler 23 aydır zam almadığını belirterek, “Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Yetkililerden bu sektöre el atmalı” dedi.

“HAKKIMIZI ALAMIYORUZ”

1 yılı aşkın süredir aynı tarifeyle çalıştıklarını dile getiren taksi şoförü Salih Demiray, “Hakkımızı alamıyoruz. Benzine, gaza 3-4 sefer zam geldi. Biz henüz öyle bir zam alamadık. Ticaretle uğraşan herkes en ufak bir zamda bile istediğini alıyor. Biz 1 yılı aşkındır aynı tarifeyle çalışıyoruz. Bugün sanayiye gittiğimiz zaman bir yağ değişimi yaptırmaya usta diyor ki yağa zam geldi. Biz zam uygulayamıyoruz. Hakkımızı kesinlikle alamıyoruz. Bunu yetkilerin duyması lazım. Yollar zaten bozuk. 4 ayda bir ön takım için sanayiye gidiyorsun en ufak bir şey bile 250-300 lira. Biz çok eziliyoruz, hakkımızı alamıyoruz bu konularda. Bizim isteğimiz fiyatların bir an önce belirlenmesi. Zam istiyoruz. Çünkü karşılamıyor yani gerçekten karşılamıyor” şeklinde konuştu.

“YAPTIĞIMIZ HİZMETİN BEDELİNİ İSTİYORUZ”

Pandemi döneminde koronavirüs testi pozitif çıkan hastaları dahi taşıdıklarını belirten taksi şoförü Yener Bulat, “Bunun yanında trafikte çektiğimiz sıkıntılar malum, gelen zamlar malum. Biz de bu ülkede, bu şehirde esnaflık yapıyoruz. Herkes zam aldı. Dolmuş, minibüs ve halk otobüslerine yaklaşık 1 sene önce zam verilmesine rağmen onlar ikinci zammı istemeye hazırlanıyor. Biz daha 23 ay evvel aldığımız taksimetrenin zammıyla çalışıyoruz. Marketteki ürünlere gelen zamlar malum. Pandemiden önce 33 lira olan sıvı yağ bugün 80 lira. Marketler istedikleri gibi fiyatlarda oynayabiliyorlar. Biz maalesef 23 ay evvel aldığımız fiyatla çalışmaya uğraşıyoruz. Akaryakıta gelen zam, bakım masrafları her gün bizden gidiyor. Hep koşturuyorsun, bedavaya hamallık yapmış gibi oluyorsun. Bir şeyler kazanıyoruz ama yetmiyor. Bu ülkede her şeye zam var, enflasyon varken bize zam gelmedi ne hikmetse. 23 aydır zam verilmeyen bir sektör varsa düşünsünler bulsunlar bizde takdir edelim. Şuan taksimetre 4 lira ile açılıyor. Kilometre başı da 4 lira atıyor. Kısa mesafe 12 lira olarak geçiyor. Biz taksimetrenin açılışı 5 lira, kilometre atışı 5 lira, kısa mesafede 15 lira olsun diye düşünüyoruz. Fazlası isteyerek vatandaşı da itici bir hale getirmeyelim bize karşı. Çok fazla bir şey istemiyoruz bize göre. Çünkü biz her gittiğimiz bakımda fazladan 150 lira bakım masrafımız oluyor. Yakıt alıyorsun 50 kuruşu dahi senden alıyorlar ama biz alamıyoruz.  Yaptığımız hizmetin bedelini almanın hesabını yapıyoruz. Bir hizmet sunuluyorsa, bir bedel olması gerekiyor. Bizde bunu istiyoruz. Yetkililerin bizi duymasını, görmesini istiyoruz. Bu sektöre de bir el atılsın” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)