banner2

banner1

banner22

Süs Bitkiciliği Fuarı’nın Lansmanı yapıldı

Ülkenin tek fuarı niteliğine sahip Sakarya Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı'nın basın lansmanı bugün Orman Park’da gerçekleştirildi.

GÜNDEM 07.09.2021, 15:48 Editör: Ebru Bulut
banner48

ÜLKENİN TEK FUARI NİTELİĞİNDE

Ülkenin tek fuarı niteliğine sahip olan ve ilk olarak 2018 yılında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Sakarya / Sapanca Kırkpınar sahili eski havaalanı olarak bilinen bölgede 50.000 m² alanda gerçekleştirilen Sakarya Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı bu yıl 8 Eylül-11 Eylül arası yapılacak. Fuar öncesi Ormanpark’ta düzenlenen lansmana Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin yanı sıra SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, Saski Genel Müdürü Yiğit Turan, Belpaş Genel Müdürü Osman Çelik, Büyükşehir ve Saski bürokratları, Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Yücel Velioğlu, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“ULUSLARARASI FUAR”

Basın Lansmanı’nda konuşan 3. Sakarya Peyzaj Ve Süs Bitkiciliği Festivali Fuarı’nın Koordinatörü Remzi Adıyaman; “3 yıl oldu 3 yıl boyunca uluslararası hale geldik. Geçen sene 27 bin konuk almışız. Pandemi sürecinde bu kadar konuk aldık. Fuarda Türkiye genelinden 200’e yakın stant kurulacak ve her yıl olduğu gibi birçok ilden firma katılacak. Türkiye’de fuarlar kapanırken biz ise pandemi sürecinde açık hava fuarı yapacağız. Bu yıl çok iyi hazırlandık ve uluslararası bir fuar oldu. Büyükşehir ekiplerine çok teşekkür ederim, çok fazla çalıştılar. Ekibimizde çalışan herkese teşekkür ederim” dedi.

“PEYZAJ ALANLARI İLE İLGİLİ ÜRETİM SAKARYA’DAN SAĞLANACAK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise;” Uzun aradan sonra tekrar bir araya geldik şükürler olsun. Uzak kaldığım süre içerisinde de çalışmalardan uzak kalmadım ve yakinen takip ettim. Bu can bu ten de oldukça Sakarya’yı yenileyeceğiz. Seçim sonuna kadar hiç bir yol asfaltsız kalmayacağız. Onara onara geliyoruz. Bu fuar alanı için ısrarlı olan Remzi Adıyaman kardeşimize teşekkür ederim. Uzun süren çalışmalar sonucunda fuar alanımızı hazırladık. Karayolları ile görüşerek fuar alanına giden yol, alanın etrafında ise çevre düzenlemesi yaptık. İlk zamanlar stantlara elektrik veremiyorduk. Şuan öyle bir sıkıntı yok. Kentler için peyzaj önemli yer tutuyor. Ülkemizde ve dünyada peyzaj alanları ile ilgili üretim Sakarya’dan sağlanacak” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİNİ SAKARYA’DA UYGULAYACAĞIZ

Dünyadaki yeni peyzaj uygulamalarındaki ihtiyacı gördüklerine değinen Başkan Yüce, “Bizler tüm dünyada yeni peyzaj uygulamalarındaki ihtiyacı gördük ve bu ihtiyacı gidermeye talip olduk. Bu kapsamda mevcut projelerimizi hayata geçiriyor ve birçok yeni proje üretiyoruz. Cumhurbaşkanımız ve Tarım ve Orman Bakanlığından aldığımız izinle kurduğumuz Fidan A.Ş şirketimizle ülkemizde ve dünyada peyzaj alanındaki eksiklikleri tamamlamak üzere yola çıktık. Fidan A.Ş. ile dış mekan bitkilerinin üretimini sağlanması, çiftçilere teknik destek ve bilgi sağlanması, ürünlerin değerinde satılması gibi konuların takibini ve organizasyonunu yapıyoruz. Bu organizasyonun merkezi Sapanca Kırkpınar Yanık Mevki. Yanık’ta 179 dekarlık bir alanın kontrolü yapılan protokol ile Orman Genel Müdürlüğünden Sakarya Büyükşehir Belediyesine geçti. Burada Ülkemizde çok yeni olan Sözleşmeli Üretim Modelini yapacağız. Bölgede seralar yaparak ağaç grubu bitkilerin üretimi gerçekleştirilecek. Anlaşmalı olduğumuz üreticilerin ihtiyacı olan malzemeleri biz temin edeceğiz. İşçilik ve bakım konularını üretici kendisi karşılayacak. Ürünlerin tamamını biz satın alarak iç ve dış piyasada değerlendireceğiz” dedi.

Yorumlar (0)