banner22

Sürücüler yayalara yol vermiyor

İçişleri Bakanlığı’nca getirilen yayalara öncelik hakkına sürücüler uymuyor. Yayalara öncelik tanımayan ve ilk geçiş hakkı vermeyen sürücülere ise 652 TL ceza kesilecek.

GÜNDEM 23.02.2021, 10:28 Editör: Ebru Bulut
Sürücüler yayalara yol vermiyor
banner48

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Ülkemizde ne yazık ki, yayalara gerekli önem gösterilmiyor. Bununla beraber pek çok araç sahibi ise, yayalara yol vermiyor. İççileri Bakanlığı bunun önüne geçmek amacıyla yayaya yol vermeyen sürülere idari para cezası uyguluyor. Kanuna göre yaya geçidindeki insana yol vermeyen sürücülere 652 TL para cezası kesilirken, uygulanan yöntem sürücüler için caydırıcı olmuyor.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

banner84
Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi önündeki yoğun olmayan trafiğe rağmen sürücüler yayalara geçiş hakkı tanımıyor. Yaya geçidindeki halk, yol vermeyen sürücülere tepki gösterirken geçitlerin yetersin olmasından şikayet etti. Karşıdan karşıya geçerken zorlanan vatandaşlar hastane önü olsa bile sürücülerin yayaların canını hiçe sayarak geçit vermemesinden dolayı can kaybı yaşanmadan çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek yetkililere seslendiler.

Yorumlar (1)
İnanılmaz ve de Gerçek 12 ay önce
Yaşadığım şehirde 2 sene kadar önce aracımla seyir halindeyken, kontrolsüz (yani sinyalizasyonsuz) yaya geçidinin refüjde kalan kısmında karşıya geçmek için bekleyen ve diğer araçların yol vermediği yaşlıca bir yayaya ya yol vermek için 2 şeritli yolun sağ şeridinde durmuştum. Ben durduktan sonra yaklaşık 10-15 araç yayaya yol vermeden solumdaki şeritten geçip gitti. Nihayetinde bir trafik polisi ekip arabası sağımdaki emniyet şeridine (banket) yanaşıp aracının camını açıp şöyle dedi : "Neden duruyorsunuz ?". Hoş bir Türkiye anısı olarak hafızamda kaldı bu olay.