banner2

banner1

banner22

Sülüklü Göl’ün artık kiracısı var

Bolu ile Akyazı sınırları arasında kalan Sülüklü Göl yıllık 6 bin liraya kiraya verildi. Bölge halkı ihalenin adrese teslim olduğunu ileri sürerek mahkemeye gitmeye hazırlanıyor. Yıllık 6 bin liraya gölü kiralayan firma gecelik konaklama için bin 500 lira istiyor.

GÜNDEM 09.04.2021, 12:52 Editör: Gizem Demirsoy
Sülüklü Göl’ün artık kiracısı var
banner48

Akyazı ilçesi ile Bolu’nun Mudurnu ilçeleri sınırlarında yer alan Sülüklü Göl'ün işletmeciliği Milli Parklar tarafından ihale yoluyla bir firmaya verildi. 2011'den beri köylü tarafından işletilip korunan Sülüklü Göl'ün işletmesinin firmaya verilmesi köylünün tepkisine neden oldu. Glamping tarzı konaklamanın oluşturulduğu Sülüklü Göl'de firmanın gecelik bin 500 liraya varan fiyatlar istediği öne sürüldü. Balık avcılığına ise izin verilmediği iddia edildi.

KÖYLÜLER HAREKETE GEÇTİ

İhalenin adrese teslim habersizce yapıldığını öne süren köylüler konuyu yargıya taşımak için harekete geçti. Köylülerin avukatı Mehmet Kerem Özgen, yaptığı açıklamada, Sülüklü Göl'ün bir firmaya yıllık 6 bin liraya kiralandığını söyledi. İhale şartnamesinin adrese teslim yapıldığını savunan Özgen; " Köylüler adına dava açacağız. Sülüklü Göl Bolu'ya bağlı. Ancak Ankara'dan ihaleye çıkılmış. İhale şartnamesi adrese teslim yapılmış. Milli Parklar ihalelerinde olmayan şartları getirmişler. Mesela avcılık ruhsatı olması şartı. Bu şart bir kuruma daha önce verilmedi. İhaleyi alan firma kısa süre içinde avcılık ruhsatı almış. Ardından ihaleye girmiş. İlan Ankara'da yerel bir gazeteye verilmiş. Bu şekilde katılım engellenmiş. Yıllık 6 bin lira gibi bir fiyata verilmiş ihale" dedi.

KONAKLAMA 1500 LİRA

Konuyu yargıya taşıyacaklarını anlatan Mehmet Kerem Özgen; "İhaleyi yargıya taşıyacağız. İhaleden önce girişler 5-10 liraydı. Şimdi konaklama için 1000-1500 lira isteniyor. Pandemiyi de kullanıyorlar" diye konuştu. Öte yandan yıllık 6 bin liraya ihaleyi alıp, fahiş fiyat ile konaklama satan firmaya kampçılar ve balıkçılarda büyük tepki göstererek yetkilileri göreve çağırdı. Öte yandan Sülkü Göl'e balığa giden Ali Yıldırım, balık tutarken jandarmanın gelerek ceza kestiğini ifade ederek; "Küçüklüğümüzden beri buraya gelip balık tutuyoruz. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştık. Şu an balık tutma sezonuyken balık tutmamız engellendi. Ceza kesildi. Bu rahatsız edici bir şey.  Gerekli mercilere şikayette bulunacağım. Halka açık olan Sülüklü Göl'de bu şekilde köylüler ve kampçıların engellenmeleri doğru değil" dedi.

Yorumlar (1)
Vatandaş 1 hafta önce
Akıl alır gibi değil yıllık 6 binliraya hem de 29 yıllığına kiralanmış. Rekabet oluşmadığı belli, adrese teslim. O çadır görünümlü yapılar da sartnameye aykırı. Kim kalıyor kimbilir orada hem de 1500 TL ye. Hanım duymasın ama Sevgilimi alıp gidesim geldi benim de ama param yok