banner2

banner1

banner22

Süleyman Soylu patlama bölgesinde

Taşkısığı'nda meydana gelen 3 askerin şehit olduğu ve 12 kişinin de yaralandığı patlama sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sakarya'ya geldi.

GÜNDEM 09.07.2020, 14:09 Editör: Aysima Kortak
banner48

Adapazarı'nda Taşkısığı bölgesinde bir patlama meydana geldi. Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamamış malzemeleri kontrollü imhaya götüren kamyonda patlama oldu. Taşkısığı'nda patlaması sonucu 3 askerin şehit olduğu ve 12 kişinin de yaralandığı patlama sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sakarya'ya geleceği açıklamıştı. 

SOYLU OLAY YERİNDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu meydana gelen patlama sonrası olay yerine geldi. Bakan Soylu ve Çetin, alan üzerinde helikopterle incelemelerde bulundu. Daha sonra helikopterden inerek patlamanın meydana geldiği bölgeye geçen Bakan Soylu ve Orgeneral Çetin'in incelemelerine Vali Çetin Oktay Kaldırım ile öteki ilgililer eşlik etti. İçişleri Bakanlığı, Adapazarı Taşkısığı Mahallesi'ndeki taş ocağında meydana gelen patlamayla ilgili olarak, şu açıklamada bulundu:

“SON 1 - 1,5 TONLUK BİR PATLAYICI VARKEN BU OLAY OLDU”

"Nereye taşınabileceği konusunda bir iki alternatif ortaya konuldu. Yaklaşık 15 tonluk patlayıcı geçtiğimiz haftadan itibaren, hem buradan farklı bir noktaya hem buraya taşınmaya başladı. Bu patlamanın başında, jandarmamıza bağlı patlayıcı madde imha timimiz var, başında da bir komutanımız var. Onların sevk ve idaresinde bir patlatma işlemi gerçekleşti. 15 tonluk bir patlatma işlemi gerçekleşti. Son 1 - 1,5 tonluk bir patlayıcı varken bu olay, hepimizi üzen bu olay başımıza geldi. Bunları buraya patlatmak için getirdiler. Yaklaşık işte bunlar genelde, orada da soğutuluyorlar, burada da genelde hem itfaiye olur, genel usüle göre ambulans olur. Buna yönelik usülle birlikte mühimmatlar imha edilirler. Şimdi buraya getirip, tam boşaltma esnasında neden olduğunu yapılacak adli ve idari soruşturmada anlayacağı bir patlama meydana geldi.

3 ŞEHİT 12 YARALI

Maalesef bu patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinden olan, biri Ankara'dan biri de İstanbul'dan buraya görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız şehit oldular. Birisi de alanın güvenliğini sağlamakla görevli olan jandarma personelimiz şehit oldu. Aracın şoförü şu an ağır yaralı, hastanede. Ameliyatta olduğu bilgisini aldık. Yine Kocaeli'nde hastaneye sevk edilen bir jandarmamız var. Yine aynı zamanda kaburgasında hafif bir ağrı olan, patlamadan mütevellit bir ağrı olduğunu bildiğimiz bir personelimiz var. Hastanelerde 11 jandarma personelimiz var ve bir de şoför arkadaşımız var. Üç arkadaşımız dışında diğerlerinde hayati tehlikesi veya bir sıkıntı yok. Hayati tehlikesi olan bir tek kamyon şoförümüz var. Ona da şifalar diliyoruz. Hem bu konuyla ilgili, hem adli idari soruşturma devam ediyor. Bizim bu konuyla ilgili emniyet, mülkiye müfettişlerimiz biraz sonra alana intikal ederler. Savcılarımız zaten meseleyi araştırıyorlar. 1,5 tonluk son mühimmat kalmıştı. Onunla beraber bitecekti. Hepimizin başı sağ olsun arkadaşlar."

Yorumlar (0)