banner2

banner1

banner22

SUBÜ Elektrikli Araç Yarışları’na damga vurdu

SUBÜ TETRA Elektromobil Topluluğu öğrencileri tarafından yarışlara hazırlanan Revolt, TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışları’nda 3 kupa birden kazandı. SUBÜ, ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden alırken; Rektör Sarıbıyık çok önemli bir başarı elde ettiklerini ifade etti.

GÜNDEM 07.09.2020, 17:59 Editör: Gizem Demirsoy
SUBÜ Elektrikli Araç Yarışları’na damga vurdu
banner48

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) TETRA Elektromobil Topluluğu öğrencileri tarafından yarışlara hazırlanan Revolt, 1-6 Eylül tarihleri arasında Kocaeli ve İstanbul’da gerçekleştirilen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda 3 önemli başarı elde etti. Kocaeli’de bulunan Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenen yarışlarda önce sıralama turlarında 48 takım arasında 2’nci sırada yer alan Revolt, elektromobil final yarışlarını ise 3’üncü sırada tamamladı. Revolt, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen gösteri yarışında ise 2’nci oldu. SUBÜ, hazırlayarak TÜBİTAK’a sunduğu teknik tasarım raporu, gelişme raporu ve tanıtım yaygınlaştırma raporu gibi raporlarla ise Yerli Ürün Teşvik’te 3’üncülük ödülünün sahibi oldu. Üniversite ödüllerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden aldı. Revolt 2019 yılında yapılan yarışları 9’uncu sırada tamamlamıştı.

TARİFSİZ DUYGULAR YAŞADIK

SUBÜ’nün ülke çapında önemli bir üniversite olduğunu ve yer aldığı platformlarda bunu sıklıkla gösterdiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Eğitim-öğretim faaliyetinde bulunduğumuz hemen hemen her alanda başarılar elde ediyor ve en önemlisi şehrimize ve ülkemize katkı sağlıyoruz. SUBÜ TETRA Takımındaki öğrencilerimizin pandemi sürecinde dahi hafta içi ya da hafta sonu, gece ya da gündüz fark etmeksizin büyük emeklerle yarışlara hazırladığı Revolt, üniversitemize 3 kupa kazandırdı. TÜBİTAK’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bu yarışların düzenleyicilerinden. Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri araçlarıyla burada yer alıyor. Elde ettiğimiz başarı gerçekten çok önemli. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal da sık sık yanımıza gelerek aracımızı incelediler ve öğrencilerimizden bilgi aldılar. 2 gün boyunca başarılarla gelen coşku bize tarifsiz duygular yaşattı. Başta büyük bir kararlılık örneği gösteren öğrencilerimizi kutluyor; danışman hocalarımıza ve destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

HEDEF 1.LİK VE VERİMLİLİK REKORU

Uzun emeklerin ardından 3 kupa ile üniversiteye ve şehre dönmekten mutluluk duyduklarını belirten SUBÜ TETRA Takımı Akademik Danışmanı Dr. Barış Boru, “Öğrenci arkadaşlarımız pandemi koşullarında bile gece-gündüz çalıştılar. Birçok hocamız ise öğrencilerimize kapılarını her zaman açık tutarak destek sağladılar. Öğrencilerimizin üniversitemizin ‘+1 Eğitim Modeli’ ile uygulama beceresi yüksek bireyler olarak yetişmiş olmaları aslında bu yarışlardaki başarımızın temel kaynağı. Arkadaşlarımızın sektör tecrübeleri ve hocalarımızın sektöre ilişkin deneyimleri diğer takımlar arasında bizi ön plana çıkaran en önemli unsurdu. Yıllardır elde ettiğimiz birikimle bu sene aracımızın tüm bileşenlerini yerli olarak üretmeyi başardık. Almış olduğumuz iki ödülün yanı sıra Yerli Ürün Teşvik alanında da ödül kazanmamız bunun bir kanıtı. Rektör hocamızın bize vermiş olduğu sınırsız destek başarımızın bir diğer anahtarı oldu. Durmadan çalışmaya devam ederek her bileşende iyileştirmeler ile 1’inci sırada yer almayı ve en önemlisi verimlilik rekorunu hedefliyoruz. Tüm ekip arkadaşlarıma, öğrencilerime ve destek verenlere teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)