banner2

banner1

banner22

"Sözleşmenin feshini kabul etmiyoruz"

‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ Platformu Kadın Meclisleri tarafından Gar Meydanında İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine tepki göstermek adına bir basın açıklaması düzenlendi.

GÜNDEM 20.03.2021, 17:13 Editör: Serenay Yaşar
banner48

‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ Platformu Kadın Meclisleri tarafından Gar Meydanında İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine tepki göstermek adına bir basın açıklaması düzenlendi.  Yapılan basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesinin kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesi  ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik bir sözleşme olduğu vurgulandı.  Yapılan basın açıklamasında sözleşmenin kadına karşı şiddetin ve aili içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesi ve uygulanmasını amaçlandığının altı çizildi.

KABUL ETMİYORUZ

2008 yılından bu güne kadar 3433 kadının boşanmak için, çalışmak istediği için, okumat istediği ve evlenmek istemediği için öldürüldüğü vurgulanan açıklamada, “Sayısını bilemediğimiz kadar kadın her türlü şiddet ve tacize maruz kalmaktadır.  Milyonlarca kadını yok sayamaz ve evlere kapatamazsınız. Sokak ve meydanlardan silemezsiniz. Kadınları korumakla mükellef olan devlet yetkilileri dün gece İstanbul Sözleşmesini fesih kararı aldı. Sözleşmenin hazırlanmasına dahil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin feshini  kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verildi

Yorumlar (0)