banner2

banner1

banner22

Söylemlerle eylem örtüşmüyor

Adapazarı’nda üç mahallede bin dönümlük tarım alanı imara açılmak isteniyor. Ekip biçtikleri tarım alanının yok olmasını istemeyen üreticiler, “Birinci sınıf tarım alanı ranta kurban edilmesin” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

GÜNDEM 11.06.2020, 14:20 Editör: Ebru Bulut
Söylemlerle eylem örtüşmüyor
banner48

GEÇ OLMADAN

Adapazarı Taşlık, Çökekler ve Karaköy mahallelerinde hayata geçirilmek istenen proje kapsamında bölgede Bin dönümlük tarım arazisinin 18 uygulamasına dahil edilmesi planlanıyor. Adapazarı Belediye Meclisi’nde gündeme gelmesi beklenen proje nedeniyle ekilip-biçilen alanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ekip biçtikleri alanların imara açılmasını istemeyen çiftçiler, Adapazarı Belediyesi’nden tarım toprakları yok olmadan, imar düzenlemesinden vazgeçmesini istiyor. Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’nden Sibel Bulut ile iletişime geçen çiftçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Elimizde ekilmeyen bir karış toprak bile kalmamalı' çağrısını hatırlatarak, “Topraklarımızda binalar değil, fideler boy versin” dediler.

BİRİNCİ SINIF ARAZİLER

Taşlık Mahallesi’nde çiftçilik yapan Sezgin Demir, “İmar düzenlemesini Adapazarı Belediyesi talep ediyor, Büyükşehir Belediyesi düzenleme yapıyor. Mahalleli olarak Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’ya gitsek, topu Büyükşehir’e atacak. Biz topraklarımızın 18 uygulamasına dahil edilmesini istemiyoruz. Buralar 1. sınıf tarım alanları. Rant uğruna imara açılması bizim canımızı sıkıyor. Sizin aracılığınız ile sesimizin duyulmasını istiyoruz” dedi.

‘166 KEZ DİLEKÇE VERDİK’

Bölgenin en önemli geçim kaynağının tarım olduğunu belirten Demir, “Biz topraklarımızın imara açılmasını istemiyoruz. Bu toprakları 18 uygulamasına dahil edip, imara açılmasını doğru bulmuyoruz. Burada herkesin evi, bahçesi var. İmar düzenlemesi uygunsuz bir şekilde çizilmiş. Bize diyorlar ki, ‘Yukarıdakiler böyle bu projenin olmasını istiyor.’Ama kalkıp da birinci sınıf tarım arazilerini imara açmak nekadar doğru? Bizim köylerimiz birleşik alan içerisinde. Projeye göre, 50-100-150 metre aralıklarında sokak ve caddeler yapılmış. Yani tamamen bizim alanlarımıza girmiş oluyorlar. Biz bu konuyla ilgili belediyeye 166 tane itiraz dilekçesi yazdık. Bu köylere zaten önem vermiyorsunuz, atıl olarak görüyorsunuz. Buna istinaden gelip araziyi imara açıyorsunuz” dedi.

‘ISRARLA İSTEMİYORUZ’

“Bu uygulamayla kendilerine rant sağlayıp yer açacaklar” diyen Demir, “Taşlık, Çökekler ve Karaköy’de yaşayan herkes tedirgin. Üçgen şeklinde birleştirilmiş bir alan üzerinden geçiş sağlamak istiyorlar. Bizde bunu ısrarla istemiyoruz. Biz çiftçiyiz, 1 dönüm arazi bile bizim için kıymetlidir. Topraklarımızın elimizden alınmasını istemiyoruz. Çırpınış içindeyiz, ancak yazdığımız dilekçelere olumlu cevap vereceklerini düşünmüyoruz. Mahkemeye gitmek istiyoruz, ama çiftçinin cebinde parası yok. Lütfen sesimizin duyurulmasını sağlayın” dedi

VASFINI YİTİRECEK

Çökekler Mahallesi’nden Hakan Baş, “Belediyenin bu projeden vazgeçmesini istiyoruz. Eğer onay verilirse topraklarımız tarım alanı vasfını kaybedecek. Burada Kadıköy’deki Bağdat Caddesi gibi bir alan oluşturmaya çalışıyorlar. Ama burada tarım yapılıyor. Tarım ile ilgili makineler, ekipmanlar kullanılıyor. Neden topraklarımıza göz dikiliyor? Burada böyle bir proje hayata geçirmenin amacı ne? Herkes tarım diye bas bas bağırırken, tarımla geçinen bu köyleri neden yok etmek istiyorlar? Adapazarı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi bunun farkında değil mi? Başkanlar her gün ‘Tarım bizim her şeyimiz’ demiyor mu? Projelerini başka yerde yapsınlar, topraklarımızı yok etmesinler” şeklinde konuştu.

YAZIK-GÜNAH DEĞİL Mİ?

Taşlık Mahallesi Ali Çakmak, “Biz ekip biçtiğimiz alanlarda modern caddeler, sokaklar istemiyoruz. Biz topraktan geçinen insanlarız. Ekip biçmek zorundayız. Taşın, betonun kimseye faydası yok. Düzenimizi bozmasınlar. 18 uygulaması adı altında tarım alanlarını yok edecekler. Yazık-günah değil mi? İmar için yüzde 45’lik alan çok fazla. Yeşil alanların kaybolmasını istemiyoruz. Neden doğaya sahip çıkılmıyor? İlla her yerin betonlaşması mı gerekiyor? Soruyorum bunu yetkililere”şeklinde konuştu.

‘EKMEĞİMİZLE OYNAMASINLAR’

Taşlık Mahallesi’nde yaşayan Osman Meriç, “Nüfusun yüzde 90’ı burada tarımla uğraşıyor. Bir rant uğruna gelip tarım alanımızı bitirmesinler. Bu projeyi ortaya atanların dedeleri, babaları çiftçilikten gelme. Bizi anlasınlar, ekmeğimizle oynamasınlar. Bu proje düşüncesizce yapılmış bir proje. Kendini bilmez insanların yalan-yanlış yaptığı işler. Biraz daha akıllı olup da Avrupa’daki gelişmiş olan köylerde gidişatın nasıl olduğuna bakmalarını istiyorum” dedi. 

‘LÜTFEN İZİN VERMEYİN’

Çökekler Mahallesi’nden Sami Kasap, “Belediye başkanlarımızın imar projelerinde gelişi güzel hareket ettiklerini görüyoruz. Konuşurken başka, icraata gelince başka... Tarım alanının, bağların, bahçelerin yok olmasına izin vermeyeceğiz. Biz burada çiftçilik yapıyoruz. Ekmeğimizi buradan kazanıyoruz. Bu alana bir şey yapmaktan vazgeçsinler. Plansız, programsız yalan işler nedeniyle tarımla geçinen aileler yok oluyor. Lütfen bunlara izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

KÖY OLARAK KALSIN

Çökeklerde çiftçilikle uğraşan Osman Demir, “Neresi köy, neresi şehir artık belli değil.  Bu ülkenin daha fazla betona ihtiyacı yok. Biz köy olarak kalmak istiyoruz. Topraklarımızı yok etmeyin. Burada caddelere, alışveriş merkezlerine ihtiyacımız yok. Biz burada tarım yapıyoruz. Hele de son zamanlarda tarımın önemi ortaya çıkmışken, bu işten vazgeçsinler. Köylerimizden ellerini çeksinler. Bu projeye elimizden geldiği kadar karşı çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (1)
Sakarya'lı 12 ay önce
Nehrin doğusunda elde kalan biravuc tarım topraklari akovanin son toprakları...lütfen nehrin doğusunu da betonlastirmayin... Köylünün geleceği ile oynamayın... Sakarya'lı