banner2

banner1

banner22

Soruları sıraladılar

İYİ Parti ve CHP yazılı birer açıklama yaparak kentsel dönüşümü sordular. CHP yatırımların devrini eleştirirken İYİ Parti “dönüşüm devam etmeyecekse insanlara neden yazı gönderiyorsunuz” dedi

GÜNDEM 15.10.2019, 21:25 04.11.2019, 21:28 Editör: Ebru Bulut
Soruları sıraladılar
banner8

31 Mart Yerel Seçimleri için ittifak oluşturan İYİ Parti ve CHP’den Erenler Belediyesi’ne dönüşüm eleştirisi. Seçimlere Millet İttifakı olarak giren iki partiden arka arkaya yazılı açıklama yapılarak Kentsel Dönüşüm ile ilgili sorulara cevap istendi. CHP Erenler Belediye Meclis Üyesi Özgür Paşaalioğlu 3 yıldır boş duran binaların kiraya verilerek gelir elde edilmesini önerirken “Erenler halkının parası ile yapılan yatırımları devretmeyi düşünmekten vazgeçin, yeni projeler üretin” çağrısı yaptı.

MECLİS ÜYESİ ÖZGÜR PAŞAALİOĞLU’NUN YAZILI AÇIKLAMASI;
SORUYORUM, 3 YILDIR BOŞ DURAN BU DAİRELER İÇİN;
1) ERENLER HALKININ PARASINI BU ŞEKİLDE SAVURMAYA HAKKINIZ VAR MI?
2) BU DAİRELER 3 YILDIR ÇÜRÜMEYE TERKEDİLMEYİP KİRAYA VERİLSEYDİ 4-5 MİLYON TL GELİR ELDE EDİLEMEZ MİYDİ? BU GELİR YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARININ KAMULAŞTIRILMASINDA KULLANILAMAZ MIYDI?
3) MADEM SATAMIYOR YADA KİRAYA VEREMİYORSUNUZ BURASI İÇİN NEDEN BİR PROJE GELİŞTİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ? AKILLARDA NEDEN HEP BİR DEVRETMEK DÜŞÜNCESİ VAR?
4)NEDEN YAŞLI VE BAKIMA MUHTAÇ İNSANLARIMIZ İÇİN SAĞLIK HİZMETLERİNİ DE ALABİLECEKLERİ HUZUREVİ FORMATINDA BİR YAŞAM KÖYÜ, YADA ÇOCUKLAR İÇİN KREŞ VE EĞİTİM KÖYÜ GİBİ ÇAĞDAŞ, MODERN VE SOSYAL BELEDİYECİLİK İLE UYUMLU PROJELER ÜRETEMİYORSUNUZ?
 5) ERENLER BELEDİYESİ’NİN KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN KAYNAKLANAN BORCU NE KADADIR VE TOPLAM BORCUN NE KADARINA DENK GELMEKTEDİR?
6) KENSEL DÖNÜŞÜMDEKİ BU BECERİKSİZLİK ORTADA DURURKEN YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDİLİYOR OLMASI BU YÖNETİM ANLAYIŞININ ERENLER HALKININ PARASINI SAVURMAYA VE BELEDİYEYİ BORÇ BATAĞINA SÜRÜKLEMEYE DEVAM EDECEĞİNİ GÖSTERMEZ Mİ?
ARTIK ERENLER HALKININ PARASI İLE YAPILAN YATIRIMLARI DEVRETMEYİ DÜŞÜNMEKTEN VAZGEÇİN, YENİ PROJELER ÜRETİN. ÜRETECEK KADROLARINIZ YOK İSE BİZLER YARDIM ETMEYE HAZIRIZ HALK BİZLERİ BUNUN İÇİN SEÇTİ. KONUNUN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ. ERENLER HALKININ VE KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNUYORUM.
 
İYİ Parti Erenler İlçe Başkanı Şemsettin Duman yazılı bir açıklama yaparak Kentsel Dönüşüm ile ilgili sorularını sıraladı.

İŞTE İLÇE BAŞKANI DUMAN’IN YÖNETTİĞİ SORULAR;
 
2014 yılında imzalanan kentsel dönüşüm protokolü ile başlatılan 1.Etap olan 12.12.2014 tarihinde ihaleye çıkardığınız ve 28.440.000.00TL ile 09.01.2015 tarihinde sözleşme imzaladığınız 12 blok 280 daire ve devamında 2.Etap 1 kısım 03.11.2016 tarihinde ihale ettiğiniz 18.744.000.00TL karşılında sözleşme imzaladığınız 34 dönüm üzerine 60 adet dubleks ve 84 adet tripleks daire ile mevcutta biten projeler bunlar
 
Şimdi Erenler Halkı adına Soruyoruz;
1.ETAP :
*Biten 12 blok 280 daireden elinizde kalan kaç dairedir ?
*Binaların Temellerine yapılan izolasyonun yetersiz ve bilinçsizce yapılmasından kaynaklı olarak   
   bodrum katlara su bastığı doğrumu?
*Dairelerin içinde kullanılan malzemeler T.S.E. li ve onaylımıdır?
*Kentsel dönüşüm Bakanlık kararı ile Sakarya da Sonlandırıldı mı?
 
Daireleri verdiğiniz hak sahipleri dairelerine girmeden sıkıntılar başladığının bilgisi tarafımıza geldi birçok kez bunu dile getirdik hatta İYİ Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Sakarya Millet Vekilimiz Sayın Ümit DİKBAYIR ile orada bir toplantı tertip edip insanları dinledik.
İnsanların yerlerini alıp karşılığında 5 katlı dairelere yönlendirdiniz ve birde üstüne borçlandırdınız bizlerin kentsel dönüşümde mantığımız yerinde dönüşümden yanadır. Bitirdiğiniz 1.Etap projede yüklenici firmaya çevre duvarlarını dahi yaptıramadınız hak sahipleri bastırdığında sözleşmede yok gibi bir şeyle karşılaştılar. KENTSEL DÖNÜŞÜME DEVAM ETME ŞANSIMIZ YOK DİYORSUNUZ Fakat Hak sahiplerinden alınan yerlerin tasfiyesi ile alakalı yazı gönderiyorsunuz ne yapacaksınız boşaltıp mevcut oturanlarla konuşup kiraya vermeyi deneseniz daha mantıklı olmaz mı zaten Kentsel dönüşüme devam edemiyorsunuz insanları tasfiye edip yerleri satacak mısınız. Kentsel Dönüşüm adında milletten yer toplayıp mevcut biten projelerden daire sunuyorsunuz ne yaptığınızı anlamakta zorlanıyoruz devam etmeyeceğiniz proje için hala neden insanlardan yer topluyorsunuz.
 
2.Etap 1. Kısım:
Yaptığınız Nehir Konakları Projesinde bulunan 60 adet dubleks ve 84 adet tripleks daireden satış yapamıyorsunuz neden biliyor musunuz!
Çünkü Öncelikle roman kardeşlerimizin sorunlarını çözmediniz o bölgedeki sıkıntıyı gidermeden satamazsınız. Roman kardeşlerimiz ile alakalı proje hayata geçirilmeli ve ne gerekiyorsa onları üzmeden sıkıntılarını ve problemlerini çözmelisiniz  o bölgenin ıslahını sağladıktan sonra satışları yapabilirsiniz. Bu projeye Başlarken neden bunları düşünerek hareket etmediniz Erenler halkı sizlere yetkiyi verirken belediye bütçesini ve parasını hoyratça kulanın diye vermedi benim adıma en iyisi en güzelini yap bana hizmet et diye verdi. 
Belediyecilik çöp toplamak, parke yapmak, yol temizlemek ve para toplama merkezi değildir ki zaten bunları da tam manası ile yapamıyorsunuz Belediyecilik soysa hizmettir ilçene bağlı olan insanların refahı,  rahatı ve huzuru için çalışmaktır. Her yazımda söylediğim gibi Sayın başkan ben Yeniyim diyemez aynı siyasi parti mensubusunuz doğal olarak eski başkan da diyemezsiniz.
 
Sayın KILIÇ Hala insanlara evlerine çivi dahi çakmasına izin vermiyorsunuz bu süreç daha ne kadar devam edecek dedi.

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı