banner2

banner1

banner22

Sofuoğlu Ferrari’si ile yine gündemde

AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu Ferrari SF90'ı ile yine gündemde. Sofuoğlu’nun aracı yabancı uyruklu eşinin üzerine alarak 10 milyonluk ÖTV’yi ödemediği ileri sürüldü.

GÜNDEM 19.05.2021, 19:17 Editör: Ebru Bulut
Sofuoğlu Ferrari’si ile yine gündemde
banner48

Adalet ve Kalkınma Partisi Sakarya Milletvekili ve eski Dünya Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun hız denemesiyle gündemden düşmeyen Ferrari'yi eşinin üzerine aldığı ve vergilerden 10 milyon lira kar ettiği öğrenildi. Sözcü Gazetesi'nde yer alan haber şöyle: Adalet ve Kalkınma Partisi Sakarya Milletvekili ve eski Dünya Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu, yeni bir araç satın aldı. Yurt dışında ortalama fiyatı 680 bin avro (6 milyon 800 bin lira) olan Ferrari marka aracı Sofuoğlu’nun eşi Julia Looman Sofuoğlu üzerine aldığı öğrenildi.

MİSAFİR ARAÇ

Sözcü'de yer alan habere göre lüks araç ‘MA-MZ harf grubuna' tescil edildi yani misafir araç statüsünde. Sofuoğlu'nun lüks aracına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödememek için bu yöntemi izlediği belirtiliyor. Bu sayede milyonlarca lira vergi ödemekten de kurtulan AKP’li Sofuoğlu’ndan satın aldığı 2021 model Ferrari SF90 Stradale aracın Türkiye fiyatı vergiler dahil 16 milyon lira civarında.

4 LİTRELİK MOTOR VAR

Ferrari F90 Stradale’de 4.0 litrelik çift turbolu bir V8 motor ile 3 adet elektrik motoru bulunuyor ve bu motor sistemi toplamda 1000 beygir güç ile 800 Nm tork üretiyor. Aracın 0-100 km/s hızlanma değerinin 2.5 saniye, maksimum hız değerinin ise 340 km/s olduğu da belirtiliyor. 24 Haziran 2018 yılında AKP Sakarya Milletvekili seçilen Kenan Sofuoğlu, mazbata almaya Lamborghini Aventador otomobili ile TBMM’ye gitmişti. Sofuoğlu’nun aracının ‘misafir araç’ plakalı olması dikkat çekmişti. Sofuoğlu, lüks otomobilin eşi Julia Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı olduğunu açıklamıştı. Kenan Sofuoğlu’nun, Lamborghini Aventador model otomobili, Düzce’de motosiklet satışı yapan arkadaşına ait bir firma tarafından 385 bin avroya satışa çıkarmıştı. İlanda otomobilin plakası kapatılırken, ‘Yabancıdan yabancıya’ satışın yapılacağı bildirildi.

Yorumlar (0)