banner22

Sofuoğlu durulmuyor!

Üniversiteler için “fuhuş evi” diyen, Ayasofya’daki mozaiklerin “fahişeye ait” olduğunu savunarak sökülmesini isteyen Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, bu kez de öğrencilerin dünya ve Türk edebiyatının öne çıkan roman kahramanlarının kostümlerini giymesini hedef aldı.

GÜNDEM 30.12.2021, 14:30 Editör: Nisa Çoban
Sofuoğlu durulmuyor!
banner48

Sakarya’da Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde dört yıldır kutlanan “Roman Kahramanları Festivali” için öğrencilerin dünya klasiklerinden çağdaş roman kahraman kahramanlarına kadar bir dizi kostümü giymesi daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) şikayet edilmişti.Üniversiteler için “fuhuş yuvası” ve İstanbul Sözleşmesi için “çok kan dökülecek” diyen, Ayasofya’daki tarihi mozaikler için de “fahişe” ifadesini kullanan Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu da öğrencilerin roman kahramanlarının kostümlerini giymesine karşı çıktı.

AHLAKSIZ MADAM BOVARİ, MÜSLÜMAN DÜŞMAN DOSTOYEVSKİ

banner84
Sofuoğlu, Fransız yazar Gustave Flaubert’in dünyanın en önemli klasik eserlerinden biri olarak kabul edilen Madam Bovary “Eşini defalarca aldatan, intiharcı, ahlaksız” derken, modern romanın öncüsü kabul edilen Don Kişot romanının İspanyol yazarı Cervantes’in de Osmanlı’ya karşı savaştığını savundu. Suç ve Ceza, Karamozov Kardeşler romanlarıyla dünya edebiyatının en önemli eserlerine imza atan Dostoyevski de Ebubekir Sofuoğlu’ndan payını aldı: “İstanbul muhakkak bizim olacak diyen Türk, Müslüman düşmanı.”

‘MASUM YAVRULARIMIZA OYNATILIYOR’

Sofuoğlu’nun sosyal medya hesabındaki paylaşımı şöyle: “Eşini defalarca aldatan, intiharcı, ahlaksız Madam Bovari, Osmanlıya karşı savaşmış Servantesin Donkişotu, İstanbul muhakkak bizim olacak diyen Türk, Müslüman düşmanı Dostoyevskinin Raskolnikovu masum yavrularımıza oynatılıyor. Bunu yapanların bir kısmı da TÜRK Edebiyatı Hocası.”

Yorumlar (0)