banner2

banner1

banner22

Siyasi partilerden o açıklamaya tepki

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Bünyamin Bezci’nin canlı derste Andımız hakkında yapmış olduğu ‘faşistçe bir uygulamadır’ yorumuna siyasi partilerden tepki yağdı.

GÜNDEM 08.12.2020, 12:36 Editör: Gizem Demirsoy
Siyasi partilerden o açıklamaya tepki
banner48

HABER / Gizem Demirsoy

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci’nin, canlı ders sırasında daha önce uygulamadan kaldırılan ancak 2019 yılında Danıştay Kararı ile geri getirilen Andımız hakkında yaptığı ‘faşistçe bir uygulamadır’ yorumuna sosyal medyadan büyük tepki gelmişti. MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, CHP İl Başkanı Ecevit Keleş ve İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“GEREKLİ CEVABI BİZDEN ZİYADE, MHP’Lİ YETKİLİLER VERMELİ”

Öğretim Üyesinin bu açıklaması karşısında çok da şaşırmadığını belirten İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan, “Açılım sürecinin en ateşli savunucularından ve kamuoyunda pelikancılar olarak tanınan Boğaziçi Küresel İlişkiler Merkezi yönetim kurulu üyesi ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Bünyamin Bezci’nin, uzaktan eğitim dersinde “Öğrenci Andı” ile ilgili yaptığı açıklamaları esefle kınadığımızı ama çok da şaşırmadığımızı belirtmek isterim.  Kamuoyunun da bildiği gibi Danıştay 8. Dairesi’nin, 2018 yılında aldığı kararla ilköğretim okullarında okunan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiş ve dava konusu iddiaları andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görmemiş olmasına rağmen ısrarla uygulamaya konmamasını defalarca eleştirmiştik. Hatta İYİ Parti Grubu olarak TBMM’ne verdiğimiz “Danıştay’ın aldığı kararın uygulanması” hakkındaki önergemiz AK Parti ve HDP'nin red, MHP'nin ise çekimser oylarıyla reddedilmişti. Anlaşılıyor ki MHP’nin Ak Parti’ye diktiği milliyetçi gömleği açılım zihniyetinden kurtulamamış bazılarına iyice dar gelmeye başlamış. Bir gün Bülent Arınç, bir gün İhsan Arslan ve son olarak da Bünyamin Bezci gibi içinde “Türk” olan her şeye alerji geliştiren kişilere gerekli cevabı bizden ziyade, sonsuza dek ortaklık kurdukları MHP’li yetkililer vermelidir. Ayrıca buradan bir kez daha teklif edelim. Daha önce çekimser oy verdikleri Danıştay kararının uygulanması önergesini hemen TBMM gündemine taşısınlar ve hep birlikte evet oyu verelim ve samimiyetlerini görelim” şeklinde konuştu.

“ASIL FAŞİSTLİK TÜRK’ÜM DİYEMEMEKTİR”

Andımız’ın Türkiye Cumhuriyet’inin bir değeri olduğunu vurgulayan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş “Sakarya üniversitesi öğretim görevlilerinin daha önce Cumhuriyet’le ilgili söylediklerine bir yenisi daha eklendi. “Ne mutlum Türküm diyene” cümlesini ağzına alamayan öğretim üyesi Türkiye Cumhuriyeti öğretim görevlisi olamaz. Bakınız, asıl faşistlik Türk’üm diyememektir. Andımızı, faşistlik olarak niteleyen bir eğitimcinin ülkesine katacağı değerden şüphe ederim. Andımız Türkiye Cumhuriyet’inin bir değeridir. Faşist olan, içerisinde Türk kelimesi geçtiği için, Andımızı kimsenin fikrine danışmadan kaldırmaktır. Bu öğretim görevlisi ne yazık ki bu ülkenin, bu cumhuriyetin üniversitelerinde, okullarında okuyup Kuvayi Milliye ruhunu benimseyememiştir. Bu öğretim görevlisinin kendi beyninde faşistlik olduğundan dolayı bu kelimeyi kullandığını düşünüyorum” dedi.

“TÜRK MİLLİ KİMLİĞİNİ SAVUNAN DURUŞLA BAĞDAŞMAMAKTADIR”

Toplum nazarında itibarsızlaştırmaya yönelik bu tür ifadeleri kınadığını belirten MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, “O öğretim üyesi kendi sosyal medya hesabından uzaktan eğitim esnasında belli ders konularını anlatırken vermiş olduğu örnekler arasında bu konuyu değerlendirdiğini söyledi. Her ne olursa olsun nasıl bir eğitim-öğretim ortamı içerisinde olursak olalım bizim için önemli olan şudur ki, Andımız gibi vakti zamanında milli şuur bilinmek adına sergilenen tavrın kaldırılması ve akabinde Danıştay tarafından da kaldırılma işleminin iptal edilmiş olmasına rağmen halen bir faşist uygulamaymış gibi toplum nazarında itibarsızlaştırmaya yönelik bu tür ifadeleri biz de kesinlikle tasvip etmiyoruz, hatta şiddetle de kınıyoruz. Siyaset Bilimi üzerine akademik çalışmalarını yapan bir öğretim görevlisinin bu şekilde bir beyanda bulunması, faşist uygulama olarak örneklediği şeyin Türk milli şuurunun gelişmesi adına öğrenciler tarafından söylenen bir söylence veya ant üzerinden tabir ediliyor olması üzücü bir durumdur. Bu ne şimdiki ne de geçmişten bugüne gelen milli üniter devlet yapımıza, örf ve adetimize veya Türk milli kimliğinin bu topraklarda yeşermesini, büyümesini imkan sağlayacak olan savunan duruşa ve iradeyle bağdaşmamaktadır. Bu itibarla öğretim üyesinin bu beyanlarının bir an önce tensip edilmesini ve bu tür eylemlerden vazgeçilmesini üniversitemizin de bu öğretim görevlisi hakkında gerekli idari soruşturmayı yaparak gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)