banner2

banner1

banner22

'Şimdi yerli üretim'

Sakaryalı Ahmet Erkan, tohumda dışa bağımlılık artarken, kendi imkanlarıyla yetiştirdiği milli kabak çekirdeği tohumundan ilk hasadını yaptı. Erkan iki sene içerisinde ürünlere sertifika alacağını söyledi

GÜNDEM 08.08.2018, 12:22
'Şimdi yerli üretim'
banner48

10 YILLIK ÇALIŞMA


Sebze ve meyve tohumunda dışa bağımlılık artarken, yerli girişimciler kendi imkanları ile milli tohum üretimi yapmaya başladı. Bu kapsamda STB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve firma sahibi Ahmet Erkan, bir ilki gerçekleştirdi. 10 yıllık bir çalışma sonucu Ahmet Erkan, kabak çekirdeği tohumunda milli tohumu yetiştirerek, ilk hasadını aldı.
 

İLK MİLLİ VE YERLİ TOHUM


Erkan, tohum üretiminde hiçbir destek almadıklarını belirterek, “Şuan üç kesit tohumumuz var. Önümüzdeki günlerde 60 çeşit tohumunda üretimini gerçekleştireceğiz. İki sene içinde bu ürünlerimiz için sertifikamızı alacağız. Ürettiğimiz tohumlardan yüksek verim alıyoruz. İlk milli ve yerli tohumumuzdan herkes memnun. Üreticimiz sıkıntı yaşamıyor” dedi.
 

İHRACAT KAPILARIMIZ AÇILDI


 Firma sahibi Ahmet Erkan, bu yıl bin 200 dönüm araziye ekim yaptıklarını, hedeflerinin 6 bin dönüm araziye ekim yapmak olduğunu söyledi. Erkan, “Üniversite ile daha fazla verim elde etmenin yollarını araştırarak çalışmalar yapıyoruz. Çin, Ukrayna, Avusturya gibi ülkeler arasında en kaliteli ürünü üretiyoruz. Milli tohum üretimimiz ile ihracat kapılarımız açıldı” ifadesini kullandı.

Sebze ve Meyve tohumunda dışa bağımlılık artarken, yerli girişimciler kendi imkanları ile yerli tohum üretimi yapmaya başladı. Bu kapsamda ilimizin önde gelen tarım ve üretim firmalarından Ahmet Erkan Tarımın sahibi; STB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Erkan, bir ilki gerçekleştirdi.  10 yıllık bir çalışma sonucu Ahmet Erkan, kabak çekirdeği tohumunda ilk ve milli tohumu yetiştirerek, ilk hasadını yaptı.
 

TÜKETİCİ VE ÜRETİCİ MEMNUN


Tüketici ucuz ve kaliteli ürün alırken, üreticimiz ise fiyat düşük olsa da, fazla ürün hasat etmesi nedeniyle sıkıntı yaşamıyor” dedi. Erkan bu yıl deneme olarak  bin 200 dönüm araziye ekim yaptıklarını belirtirken, 6 bin dönüm üzerine çıkarmayı ve her sene artırmayı hedeflediklerini söyledi.
 

HEDEF YÜZDE 25


Pazarlama konusunda ise büyük marketler zincirlerinin tedarikçileri ile çalıştıklarını belirten Erkan, senede 3 bin ton satış yaptıklarını söyledi. Erkan şöyle devam etti, “Hedefimiz ülke üretiminin bu milli ve yerli tohum ile yüzde 25’ini yakalamak. Ürünleri çiftçiden Kurtbey Mahallesindeki alım merkezinden yapıyoruz. Ayrıca Eskişehir ve Polatlı’da da alım yapıyoruz. Üreticiye verdiğimiz bu tohuma ulaşmak için 490 materyali ve örneği eledik” dedi.  Üreticiye her konuda destek oldukların ifade eden Erkan, ülke genelinde tüm Tarım Kredi Kooperatiflerine tohum temin ettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)