banner22

Şiddetin her türlüsüne hayır

Kadınlara yönelik sözlü şiddetin, fiziksel şiddetten daha fazla olumsuz etki bırakıyor. Sosyal medyada farkındalık oluşturulmak için hazırlanan video hayli ilgi gördü.

GÜNDEM 19.12.2020, 13:33
banner48

Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek ve farkındalık yaratmak için Ramazan Yalçınkaya bir proje hazırlayıp video çekti. Elindeki imkanlar dahilinde hazırladığı videoyu sosyal medyada ve medya organlarında yayınlatarak ‘sözlü şiddete’ dikkat çekmek isteyen Yalçınkaya’nın tek isteği kadına şiddetin önlenmesine katkı sunmak. Çocukluktan evliliğe kadar her alanda kadına uygulanan sözlü şiddeti konu alan video kısa sürede büyük ilgi gördü.

banner84

“ŞİDDET, SADECE FİZİKSEL OLARAK ALGILANMAMALIDIR”

Toplumda yaygın olarak, şiddet denilince sadece fiziksel olanın akla geldiği biliniyor. Uzmanlar ''Şiddet, sadece fiziksel olarak algılanmamalıdır. Sözlü veya psikolojik yönden yapılan şiddet de vardır. Aşağılama, sevgisiz bırakma, ayrımcılık, alay etme, engelleme, teşhir, zorlama da bir çeşit şiddet şeklidir. Kadınlara yönelik sözlü şiddet, bireyde fiziksel şiddetten daha fazla olumsuz etki yapar'' diye konuştu.  Türü ne olursa olsun uğranılan şiddetin, aile içi ilişkilerde olumsuz etkilere yol açtığına işaret eden Faruk Kocacık, ailede kadının şiddete uğramasının, aile içindeki otoritesini sarstığını ve bu yüzden kadının, ailedeki rollerini gereği gibi yerine getiremediğini kaydetti.

Yorumlar (0)