banner2

banner1

banner22

Sepaş’tan mesai ayarı

Resmi Kurum ve bankalar ardından Sepaş Müşteri Hizmetleri Merkezlerinin de çalışma saatlerinde düzenlemeye gidildi. Buna göre müşteri temsilcileri artık 10:00-12:00 ile 13:00-16:00 saatleri arasında çalışacak.

GÜNDEM 03.12.2020, 11:50 Editör: Ebru Bulut
Sepaş’tan mesai ayarı
banner48

ÇALIŞMA SAATLERİNDE DÜZENLEME

Covid-19 salgının Türkiye'de yayılımının en aza indirilmesi amacıyla salgınla mücadelede bir dizi tedbir alındı. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde kamuda mesai saatlerinin değiştirilmesinin ardından özel sektörden ilk hamle bankacılardan gelmişti. Buna göre, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler doğrultusunda, 7 Aralık Pazartesi günü itibarıyla Sepaş Enerji Müşteri Hizmetleri Merkezlerinin çalışma düzeni 10:00-12:00 ile 13:00-16:00 saatleri olarak değiştirildi. Söz konusu uygulama Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde bulunan toplam 26 Müşteri Hizmetleri Merkezleri olmak üzere tümünde geçerli olacak.

SEPAŞ BÖYLE DUYURDU

Sepaş’tan yapılan açıklamada ise; “Sepaş Enerji olarak, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde çalışan ve toplum sağlığını koruyabilmek adına başvurmuş olduğumuz üst düzey tedbirleri eksiksizce uygulamaya devam ediyoruz. Müşteri Hizmetleri Merkezlerimizin tamamında sosyal mesafe ve temizlik önlemleri başta olmak üzere gerekli tüm düzenlemeler devrede olup, merkezlerimize Hayat Eve Sığar (HES) Kodu sorgulaması ile giriş yapılabildiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Müşteri Hizmetleri Merkezlerimizde yapılan abonelikle ilgili birçok işlem, www.sepas.com.tr adresindeki web sitemizde bulunan “Online İşlemler” sekmesi veya 444 5 186 telefon numaralı çağrı merkezimiz aracılığıyla da güvenli ve hızlı biçimde gerçekleştirilebilmektedir” denildi.

Yorumlar (0)