banner2

banner1

banner22

Selde ahırı yıkılan için yardım alamadı iddiası

Akyazı İlçesinde geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinde bir ahırını kaybeden ve evinin bahçesinde tahribat oluşan Sami Yemenici, yetkililerin bölgeye gelip inceleme yaptığını ve ağır hasar kaydı tutulmasına rağmen hasar gören yapının konut olmadığı için herhangi bir hakka sahip olmadığını ve yardım alamadığını iddia etti.

GÜNDEM 09.09.2021, 08:59 Editör: Ebru Bulut
banner48

Temmuz ayının başında etkili olan yağışlar Akyazı ilçesinde sele neden oldu. Yaşanan selde birçok vatandaşın ev ve arsalarında tahribat oluştu. Öte yandan Sami Ö. (78) isimli bir vatandaş sele kapılması sonucu hayatını kaybetti. Akyazı İlçesi Altındere Osmanağa Mahallesinde yaşayan Sami Yemenici’nin de yaşanan sel felaketinde hayvanlarının bulunduğu ahırı yıkılırken evinin bahçesinde ise tahribat oluştu. Ayrıca sel ile birlikte gelen mil ev duvarının kenarında birikti. Yetkililerin bölgeye gelerek incelemelerde bulunduğunu ve ağır hasar kaydı tuttuğunu söyleyen Sami Yemenici, “zarar gören yapıların konut olmadığı gerekçesiyle herhangi bir yardım yapılmayacak” cevabını aldığını iddia etti.

‘SEL BİZİ YIKTI GEÇTİ’

Keremali Dağındaki yolların düzenlenmesi nedeniyle aşağıda sağanak suyun biriktiğini belirten Sami Yemenici, “Bugüne kadar böyle bir felaket görmedik. Yukarıda bulunan Keremali Dağında, devletin koruma altına aldığı dağda, fındık bahçelerinin yollarını düzenleyip vatandaşları araçlarıyla rahat çıksın diye yolları genişleterek açtılar. Daha sonra kuru viyadükten aşağıya suyu verdiler, bütün suları bağladılar. Sağanak suyu gelince aşağıda birikti. Bu su birikince de ne yaptı bizi yıktı geçti” dedi.

‘KONUT DEĞİL YARDIM YAPAMAYIZ’

Yaşanan sel sonucu bir ahırı ve küçükbaş hayvanlarını kaybettiğini ifade eden Yemenici, “Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık, Valilik, AFAD, Akyazı Belediyesi burada ağır hasarlı raporu tuttular. Bu raporlarda şuanda mevcut ama sonuçta hasar gören alanım konut olmadığı için bana “konut değil biz yardım yapamayız” dediler. Benim ÇKS belgem var. İlçe Tarım Müdürlüğü’ne kayıtlıyım. Küçükbaş hayvan işi yapıyordum. Yan tarafta bir ağırımız daha vardı. Bu ahırımız selden dolayı komple gitti. Sel yüzünden yıkılan ağırın hurdalarını ayırdım köşeye. İşe yaramayanları da hurdacıya verdim” ifadelerini kullandı.

’100 BİN LİRA ZARARIM VAR’

Daha önce ufak çaplı yaşanan sel nedeniyle durumu yetkililere haber verdiğini söyleyen Yemenici, “Geçtiğimiz Kurban Bayramı’ndan 10 gün önce bir sel felaketi oldu. Tabi hafif bir zarar gördük o zaman. Bende yetkililere ulaştım ve “gereğini yapın” dedim. Akabinde bir sel felaketi daha geldi. Bu sefer yıkıp geçti. Geliyorlar hafriyatı alıyorlar gereken yapılacak diyorlar. Hafriyatı kaldırdılar haklarını yemeyelim. Daha sonra hiçbir çalışma yok. Üçüncü bir felaket geliyor ki yıkıp gidiyor. İşte durumum bu. Benim bugün 100 bin liraya yakın zararım var.

‘BİZİ MUHATAP ALMIYORLAR’

Devletin mağdur olmasına rağmen kendisini muhatap almadığı dile getiren Yemenici, “Devlet bana kalkıp “Kastamonu’da, Sinop’ta, Trabzon’da, Rize’de, Artvin’de her yerde sel felaketi var. Her tarafla uğraşıyoruz. Terörle uğraşıyoruz. Bizim sana yapacağımız katkı 20 bin lira. Zararının tamamını ödeyemeyiz” deseydi ağzımı bile açmazdım ama bırak zararın karşılığını muhatap bile almıyorlar bizi. Beni muhatap alıp telefonla bile bilgi dahi vermiyorlar. Bir süre bekledim. Dönüş olmayınca ben gittim yetkililerle görüştüm. Benim selden etkilenen alanım için “konut değil ahır olduğu için katkı yapamıyoruz, yardım yapamayız, ilgi alanımızın dışında” dediler” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)