banner2

banner1

banner22

Şehrin çehresi değişecek

Adapazarı Belediyesi yanında bulunan ve içerisinde SAKVA, BELPAŞ, Ali Fuat Cebesoy Vergi Dairesi gibi kurumlar ve hak sahiplerinin bulunduğu binanın yıkımı tamamlandı. Enkazın tamamen kaldırılmasının ardından bölgeye şehrin çehresini değiştirecek örnek bir proje yer verileceği öğrenildi.

GÜNDEM 28.07.2020, 09:58 Editör: Ebru Bulut
banner48

2015 yılında Sakarya Üniversitesi tarafından Riskli Yapı Tespit Raporu verilen ve 2017 yılında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 6306 Sayılı Kanun Kapsamında Yıkma İşlemi için işlem başlatılan Adapazarı Belediyesi yanında bulunan ve Belpaş İhtiyaç Malzemeleri Pazarlama Ticaret ve Sanayi A.Ş. (BELPAŞ), Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı (SAKVA), Ali Fuat Cebesoy Vergi Dairesi ile çok sayıda hak sahibinin bulunduğu bina, mahkeme süreçlerinin tamamlanmasının ardından yapılan ihale kapsamında yıkılmaya başlandı. Bugün itibariyle tamamen yıkılan binanın bulunduğu alana şehrin çehresini değiştirecek Ada Meydan Projesi yapılacağını belirten Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Projemiz henüz tanıtım aşamasına gelmedi ancak vatandaşlarımız şunu bilmeli; kesinlikle hem esnaflarımızın hem de vatandaşlarımızın çok beğeneceği bir proje olacak” dedi.

“TÜM GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALDIK”

Yoğun güvenlik önlemi altında devam eden yıkımın son aşamasına gelindiğini belirten Başkan Mutlu Işıksu, “Adapazarı’mızın merkezinde tam kalbinde yer alan, Belediye Binamızın hemen yanında bulunan ve daha evvel içerisinde Halk Bankası, Vergi Dairesi SAKVA, BELPAŞ ve vatandaşlarımızın hizmet verdiği binaların deprem güvenliğinin olmadığı tespit edilmişti. Birkaç yıldır süregelen bir çalışmayı bizler hamdolsun neticelendirmek üzereyiz. Oldukça hassas ve dikkatli bir şekilde tüm güvenlik tedbirlerini aldık, başladık ve yıkımı hızla sonuçlandırmak istiyoruz. İşlemler bittikten sonra da uzun zamandır üzerinde titizlikle uğraş verdiğimiz şehrimizin ruhuna ve kimliğine yakışır bir çalışmamızı kamuoyu ile paylaşarak bismillah demek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ŞİMDİ SAHADAYIZ”

Yeni projenin tüm paydaşlarla birlikte istişareli bir şekilde yürütüldüğünün altını çizen Başkan Işıksu, “Seçim vaatlerimiz arasından en çok dikkat çeken projelerden biri şehrimizin kalbi olan bu alandaki projemizdi ve ayrıca kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda bakış açımızdı. Deprem acısını iliklerimize kadar yaşayan Adapazarı’mızda tüm hassasiyetleri göz önüne alarak ayrıntılı çalışmalar yaptık ve şimdi de sahadayız. Deprem duyarlılığıyla yenisini Allah korusun yaşamadan ne gerekiyorsa yapmak istiyoruz. Adapazarı’mızın tarihine, kimliğine, ruhuna saygı duruşu olacak nitelikte, hak sahiplerini de mağdur etmeden güzel bir eser kazandırmak en büyük arzumuz. İnşallah bu hedefimizi de tüm paydaşlarımızla istişare ederek hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)