banner2

banner1

banner22

Şehre karşı sorumluluklarımız var

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş şehir ve ülke gündemini Haberlisin.com canlı yayınında değerlendirdi. Keleş kentsel dönüşüm, tarım ve turizmin şehrin öncelikle ele alınması gereken öncelikleri olduğunu söyledi.

GÜNDEM 30.05.2020, 21:29 Editör: Aysima Kortak
banner48

CHP il Başkanı Ecevit Keleş, haberlisin canlı yayınında Güven Hasbaş’ın sorularını yanıtladı. Ecevit Keleş şehrin gündeminde nostaljik tramvay olmaması gerektiğini söyledi. Keleş belediye meclis üyeleriyle yapacakları değerlendirme toplantılarıyla kamuoyunu bilgilendireceklerini söyledi. Ecevit Keleş’in canlı yayında yaptığı açıklamalarda öne çıkan başlıkları.

"ÖDENEKLER, ZENGİNİ ZENGİN YAPMAK ADINA VERİLDİ"

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Pandemi süreci ile ilgili raporlarımız hazırlanıyor. Bu süreçte bizde insanlar ayakta kalsın diye çalışmalar yaptık. Pandemi süreci gerçekten olağanüstü bir durumdur ve bu dönemde siyaset olmaz. Ekonomik anlamda halkımız esnafımız ne konumda olur diye raporlar hazırlıyoruz. Yine zengine yaradı pandemi. Ödenekler, zengini biraz daha zengin yapmak adına verildi. Krediler, ödenekler başvuranların mal varlığına ve gelirine bakılarak daha çok durumu iyi olanlara çıktı. Adaletli bir şekilde yapılmadı bu dağılım. Halka hiçbir şarta bakılmayacak dendi ve kuyruklarda boşuna beklettiler insanları. Batığımızda sicili temiz olan zenginler yararlandı” dedi.

“TEPKİ GELİNCE ACİLİ AÇTILAR”

Başkan Ecevit Keleş, “İyi şeylerde var. İnsanlara bilgi aktarması Sağlık Bakanı’nın bu güzel bir şey. İnsanlar günlük olarak takip edebildi. Sokağa çıkma yasağının olması bu önlemler olumlu yapılan şeylerdi. Mağdur olan çok hastalarımızda oldu. Pamukova hastanesini kapatmayıp hizmet verebilirdiniz. 28 yaşındaki bir gencin ölmesine sebep olmaya bilirdiniz. Tepki gelince acili açmak yerine hiç kapatılmayabilirdi. Sakarya için çok güzel bir rapor hazırlıyoruz” şeklinde konuştu.

“OYUNCAK TRENLE UĞRAŞIYORLAR”

İl Başkanı Ecevit Keleş, “Tarım Türkiye’nin değil Dünya’nın en önemli sektörü. Pandemi sürecinde bunu çok net gördük. Sakarya’yı tarım merkezi yapmamız gerekiyor. Sakarya’yı Büyükşehir yaptık fakat hani nerde tarım ve hayvancılık OSB’leri? Köyünde hayvan besleyenleri şikayet ettiklerinde bu insanlara ceza yazılıyor. Nerde bunun planlaması? İmar planlamaları zaten Sakarya’da yapılmıyor, başkalarına veriliyor masa üstünde yapılıyor. Oyuncak trenle uğraşacağınıza dümdüz yola yaparsınız treni, seferleri düzenlersiniz bitti. Yenikent bölgesi önemli bir bölge ve buraya yapılabilirdi.” şeklinde konuştu.

“SAKARYA'YI BİLMEYEN BİR GENEL SEKRETER VAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Korona dönemi insanların evine ekmek götüremediği dönem oldu. Bu durumdan dolayı biz insanlara çoğu şeyi açıklamadık. İleriye doğru gitmiyoruz. Hala kendi içlerinde oluşan bir çark düzeni var. Köklü yapısal bir değişiklikler yok. Sakarya turizm olarak ileri bir il olabilir aslında fakat baktığınız zaman turizm ile ilgili bir yatırım yok. Sakarya’yı bilmeyen bir genel sekreter getiriyorlar. İşi bilmeyen müdürler görevlere getirildi. Bir tren meselesi aldı başını gidiyor. Ben Sakarya’da tarım alanlarının imara açılmasına karşıyım. Tank Palet'in halkımıza verilmesini istiyorum ben” dedi.

“İKİSİ DE AHLAKSIZLIK YAPTI”

Günlerdir konuşulan 2.5 milyon konusuna değinen Başkan Keleş, “Birisi milletvekili birisi Sakaryaspor’un başkanı. Kim ne vermiş kim ne vermemiş bellidir. Bunu polemik konusu yapıp gündeme vermek yanlıştır. Benim nezdimde ikisi de ahlaksızlık yapmışlardır. Bu ülkenin yargısı vardı, bazı şeyleri çıkıp da basının önünde konuşamazlar. Üzerinden siyaset yapılmayan bir Sakaryaspor ile çok iyi şeyler başarabiliriz. Ağzımızdan çıkacak her yanlış şey bu markamıza zarar verir. Beraber bağış topladılar, beraber dolaştılar. Sakaryaspor üzerinden siyaset yapıyorlar, rant sağlamaya çalışıyorlar. Bir şeyler varsa beraber oturulur konuşulur, yargıya taşınır ve suçlu cezasını çeker. Böylelikle markamıza zarar vermemiş oluruz” şeklinde konuştu.

“YANLIŞ YÖNETİM ANLAYIŞI YAPARSANIZ ÇAYKUR GİBİ OLURSUNUZ”

Sakarya ile ilgili rahatsızlıklarını dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Marka diye diye Sakarya’yı toprak altına gömdüler. Kültür ile toprak ile ilgili Sakarya’da eksiklerimiz var. Baktığınız zaman ailelerimizde gideceğimiz tiyatrolar yok, nefes alacağımız yerler yok. Bizi AVM’lere hapsettiler. Bizlerin, çocuklarımızın toprakla buluşmasını engellediler. Rant üzerine bir yönetim anlayışı yaparsanız olursunuz ÇAYKUR gibi. Mutlu azınlığın yöneticiliğini yapıyor bizim yöneticilerimiz, mutsuz çoğunluğun değil. Bu millet patladığı zaman kötü patlar. Türkiye’nin en borçlu 3’üncü iliyiz. Nereye gitti bu paralar? Neyimiz var bana bir gösterin” dedi.

KELEŞ; ÜÇ ÖNEMLİ BAŞLIK VERDİ

Kentsel dönüşüm hemen yapılmalı. 1999 depreminden bugüne hala depreme dayanıksız binaları konuşuyoruz. Acil kentsel dönüşüm yapılmalı. Belediye alt yapı bedeli almamalı. Tarım alanlarını imara açmaktan vazgeçilip, eski yapılara dönüşüm yapılmalı. Müteahhitler Birliği Başkanı, konut stokunun bittiğini açıklıyor. Mahallelerde dönüşüm projesini hayata geçirin ve müteahhitlerin yatırım yapmasının önü açılmalı. Tarım şehrin ikinci önemli sorunu. Çiftçinin ürettiği ürünlerin pazarlanması konusunda belediye rol almalı. Sakarya’nın kazançlı çıkacağı turizm var. Sakarya Tarım ve turizm ile yol almalı.

RAPORLARIMIZI YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ

AKP demek israf demek. Yapılan birçok işin ucu ranta dayanıyor. Korucuk’ta, Hendek’te, Sapanca’da ve Erenler’de yapılan işlem kentsel dönüşüm denemez. TOKİ aracılığıyla rantsal çalışmalar ya da boş arazilere yapılan binalardan ibaret. Bizim bahsettiğimiz kentsel dönüşüm bu demek değil. Şehrin merkezinde acilen dönüşüm kararı alınması gereken binalar var. Belediye meclis toplantılarında sürekli imar tadilatları var. Yeşil alanlara binalar yapıldı. Bunları önümüzde ki günlerde düzenleyeceğimiz basın toplantılarıyla kamuoyuyla gündeme getireceğiz. Cadde 54 ve diğer konuları şehrin gündemine taşıyacağız.

Yorumlar (0)