banner2

banner1

banner22

SEDAŞ'tan Arızalara Anında Müdahale

SEDAŞ “Arıza Noktasının Hızlı Tespiti” ve geçici arızalarda “1 Sn’den Az Sürede Hızlı Enerjilendirme” projelerini uygulamaya devam ediyor.

GÜNDEM 19.08.2017, 16:07
SEDAŞ'tan Arızalara Anında Müdahale
banner48

Arıza NoktasınınHızlı Tespiti Projesi

 SCADA verileri ilebilişim alt yapısından yaralanarak, “Hızlı Arıza Noktası Tespiti Projesini”geliştiren SEDAŞ, elektrik şebekesinde arızanın erken teşhisini sağlayacak ve arıza kaynaklı elektrikkesintilerinde, kesinti  süresinin dahaaz zamanda sonlandırılmasını hedefleyen projesiyle, hizmet kalitesini vemüşteri memnuniyetini daha çok arttırmayı hedefliyor. 

SEDAŞ şebeke yönetiminde sistemin hızlı şekilde tekrardanenerjilendirilebilmesini sağlarken, bu proje çalışanların verimliliğine deolumlu katkı sağlıyor. Arızanın olduğu bölgeye SEDAŞ Şebeke Operasyonekiplerinin ulaşımı için geçen süre, arızanın şebeke, enerji nakil hattı,dağıtım panosu ve trafo bazında aranması ve yerinin tespit edilmesi için geçenzaman dikkate alındığında bu süreçte “Hızlı Arıza Noktası Tespiti” yapılmasınısağlayan projenin uygulanması ile  işsüreçlerine olumlu katkı sağlanırken, emek ve zaman kaybı da önleniyor. Arızayahızlı müdahale ile şebekeye bir an önce verilen elektrik sayesinde müşterimemnuniyeti ve hizmet kalitesinde de artış sağlanıyor.

1 Sn’den Az Sürede Hızlı Enerjilendirme Projesi

SEDAŞ SCADA sistemi ile uzaktan izlediği dağıtım şebekesineait (fiderlerde) enerji hatlarında meydana gelen ve geçici arıza olarakbelirlenen kesintinin 1 sn'den kısa sürede giderilmesi için uyguladığı projekapsamında, EPDK yasal süreçlerine uyumu ve SEDAŞ’ın hızlı servisini ve hizmetkalitesindeki artışın daha çok sağlanmasını ve hem de uluslararası birer endeksolan enerji kesinti süresi ve kesinti sıklığı SAIDI-SAIFI değerlerinindüşürülmesini amaçlıyor. SEDAŞ Telemetrili dağıtım merkezlerinde 337 adetakıllı elektronik cihazda, yazılım güncellemelerini yaparak, akıllı cihazlarıntekrar kapama aktivasyon parametrelerini tanımladı. Proje kapsamında kullanılanakıllı cihazlar, devreye alınma ve test çalışmaları bitirilerek uygulamayageçirildi. SEDAŞ 1 Sn’den az sürede hızlı enerjilendirme projesinde, şebekeyönetim sisteminde bilişim programı kullanarak tekrar kapama sonuçlarını daraporluyor. Alınan raporlar projenin sağladığı verimlilik ve kazancınanlaşılması için bilgi işlem  verisi desağlıyor.

Editör: Şebnem Cerrah
Yorumlar (0)