banner2

banner1

banner22

SAÜEAH’ı mahkemeye verdi

2014’te Kolon Kanseri nedeniyle SAÜEAH’ta kalın bağırsağını aldıran Mehmet Yıldız(38) ameliyat sonrası oluşan kitlenin Tomografide gözükmesine rağmen uyarılmadığını iddia ederek, “Hayatımızla oynadılar” dedi.

GÜNDEM 14.01.2020, 10:32 Editör: Aysima Kortak
SAÜEAH’ı mahkemeye verdi
banner48

TOMOGRAFİ TEMİZ DEDİLER”

Mehmet Yıldız, “2014’te Kolon Kanseri nedeniyle Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (SAÜEAH) ameliyat oldum. Kalın bağırsağın alınması gerekiyor dediler ve başarılı bir ameliyat ile alındı. Ameliyattan sonra sık sık ağrı şikayeti ile doktora gittim. Ameliyattan 9 ay sonra Gardner Sendromu denilen bir hastalığa yakalanmışım. 2015 Ocak’ta ağrılarım var diyip hastaneye gittim. 2015 Temmuz, Kasım ve Aralıkta Tomografi çekildim ve bana Tomografin temiz dediler. Oysaki 3 Tomografide de kitle gözüküyor. Radyoloji servisi raporlamadığı için hastanenin haberi olmuyor” dedi.

“2 YIL AĞIR TEDAVİ GÖRDÜM”

Kitleyi 2016 Ocak’ta öğrendiğini belirten Yıldız, “2016 Ocak ayında ağrılar yüzünden hastaneye yatış yapıyorum. 2-3 gün hastanede kalıyorum Tomografide 3 cm kitle olduğu yazılıyor. Bana kitle olduğu önceden söylense doktor beni uyarsa ben bunca zaman buna sessiz kalır mıyım? Temmuz’da karın ağrısı ve bulantı şikayeti ile tekrar gittiğimde bir görüyorum ki kitle ağ kaburganın altında 10cm olmuş. Kitlenin başlangıç evresini yakalasaydık ağır tedavi görmek zorunda kalmazdım. 2 yıl üst üste çok ağır kemoterapi gördüm” ifadelerine yer verdi.

“İŞİMDEN KOVULDUM”

Yıldız, “9 ay boyunda işe gitmediğim için işten çıkarılmak durumunda kaldım. İşverenim ve arkadaşlarım sağ olsunlar bu süreçte bana çok yardımcı oldular. İşveren bana, ‘Normal rapor süresi 100 gündür, ben seni 250 gün idare ettim’ dedi.  Diyecek hiçbir şey bulamadım. Aylarca 850-900 TL rapor parası ve gelen fitre yardımları ile geçindim. Eşim gece yarıları ambulansa yol göstermek için beni ve küçük çocuğumuzu bırakıp sokak başına çıkıyordu. Ekmek paramız olmadığı günler oldu hayatımızla oynadılar”  dedi.

“HASTANE KAPISINDAN DÖNDÜK”

Ameliyat için birçok kez hastane kapısından döndüğünü belirten Yıldız, “Bir başka doktor bu işi ameliyat ile hallederiz dedi. Ameliyat tarihi verdiler. Hastaneye ameliyat olmaya gittim. Tehlike riski var ameliyat olamazsınız dediler geri döndük. Bir süre sonra doktorun asistanı aradı tekrar hastaneye yatış yapmaya gittim. Bu sefer yine ameliyat riskli dediler ameliyatı yapmadılar. Beni konseye sundular ve konsey büyük ihtimalle Onkoloji servisine sev edecek dediler” ifadelerine yer verdi.

“TANINMAZ HALE GELDİM”

Yıldız, “Ardından Nükleer Tıpa gittim 13 cm çapında kitle var içerisini kaplamış dediler. 2016 Haziran’da kemoterapiye başladılar. Ben doktoruma 13 cm kolay değil. Basit terapi verip baş edemedik diyeceksen hiç başlamayalım diyip ağır tedavi istedim. Ve bunun üzerine toplam 21 gün. 5’er gün üst üste 5’er saat tedavi aldım. Yeter ki şu hastalıktan kurtulayım dedim sabrettim. Kaş, kirpik her şey gitti. Evdekiler beni tanıyamamaya başladı. 9 ay 6 kür aldım kitlede bir küçülme olmadı. Sonrasında ek 2 kür aldım ve 2 kürden sonra 6 cm’e indi. Onkoloji bile bu kadar beklemiyordu. Sonra 6 ay bekle dediler, 6 ay sonra kitle tekrar 10 cm oldu” dedi.

“DAVAYI KAZANAMAZSIN DEDİLER”

Adli olarak da karşılık bulmadığının altını çizen Yıldız sözlerini, “Bu konu ile ilgili hangi avukata gittiysem devlete karşı açılan davayı kazanamazsın dediler. Soruyorum size bir kitle 13 cm’e gelene kadar ben neredeydim? Niye haber vermediniz ikaz etmediniz beni tomografide gözüktüğü halde? 1. İdare Mahkemesi konu ile ilgili 11 ve 12. ayda değişiklik yok hastane zaten 3 ay sonrasına kontrol vermiş diyor. Sanki ben normal poliklinikten girmişim gibi karar veriyorlar. Ben hep acilden giriş yaptım hastaneye. Bir kitle 13 cm’e gelene kadar niye bekleyeyim? Hayatım alt üst oldu” ifadeleri ile sonlandırdı.

Yorumlar (5)
Zeynep Itan 6 ay önce
Ne yazıkki ülkemizde ınsana değer verilmiyor. Çok basitmiş gibi, herkes hata yapabilir denilip, kesilip atılıyor. Sayın çalışan görevini düzgün yapıp, temografiyi doğru düzgün okusaydı Mehmet bu kadar izdirap çekmezdi. Sebep olanlar Allahindan bulsun. Adalet yerini bulması lazım, giden basit birşey değil. Insan sağlığı. Esefle kınıyorum bu duruma getirenleri...
Recep Arığ 6 ay önce
Geçmiş olsun kardeşim. Malefsef buna benzer durumdan yani sağlık Bakanlığı'nın almış ve alt kurumlara bildirmiş olduğu kanun ve kuralları uygulamadıkları için bende madurum ve hala bakanlıkla yazışmalarım devam ediyor. Şikayetçi oluyorum diye sürekli farklı yollar ile uğraşıyor birileri. Bu tip insanları mahkeme-i kübra' ya havale ettim. Rahatsızlıklarımın kalıcı olduğunu bildikleri halde kaçıncıya 2 yıllık engelli raporu veriyorlar. Ama şekerden tek bir tane ilaç kullanan %50 sürekli rapor alıp gidiyor. Yaaa.
ERGÜN KILIÇ 6 ay önce
KAHHAR İSMİYLE SEBEP OLANLARI ALLAH KAHREYLESİN
KAANCAN KUZU 6 ay önce
Devlete karşı açılan bir dava ? İnsan hayati ile oynayan bir saglik kurumu ? Ya bu devlet devlet degil yada adalet dedikleri sey bu devlette degil !
Süleyman solakoğlu 6 ay önce
Hastahane bedava ilaç bedava ölüm bedava olunva sıkıntı olmuyor tabiiki sosyal güvencdn var ise yok ise ölümün bile milyon liraları bulur haa şunu da belirteyim ülkemde binlerce dürüst doktor ve personeli de var bir o kadarda adi leri var