banner2

banner1

banner22

SATSO'dan duyuru

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tam kapanma sürecinde faaliyet göstermelerine izin verilen işletmelerin 'görev belgesi' almaları ile ilgili duyuruda bulundu.

GÜNDEM 02.05.2021, 18:08 Editör: Ebru Bulut
SATSO'dan duyuru
banner48

29 Nisan 2021 tarihli 7705 sayılı İçişleri Bakanlığı'nın "Görev belgesi Düzenlenmesi" konulu yazısına göre; Daha önce genelgelerle muafiyet tanınan işyerlerinde çalışan görevliler için bu işyerlerinin yetkililerince tüm belgelerin geçerliliğin 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona ereceği ifade edilmiştir. Genelge görev belgeleri ile ilgili şu bilgilere yer verilmiştir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖREV BELGESİ ALINMASI

29 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren muafiyetler kapsamında bulunan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişilerin, e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden görev belgesi başvurusunda bulunacak. Görev belgesi başvurusunda bulunan kişilerin sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu işyeri sicil numarası belirlenecek ve iş yerinin faaliyet alanına göre muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecek. İlgili Bakanlıklarla sağlanan entegrasyonlar sayesinde anlık ve otomatik olarak yapılacak bu sorgulamalar sonucunda bildirim ile aranan şartlar arasında uyumluluğun tespiti halinde sistem üzerinden otomatik olarak görev belgesi düzenlenecektir.

Not: Görev Belgesi alım işlemleri için aşağıdaki görsellerden yararlanabilirsiniz.

BELGENİN ONAYLANMASI

Başvuruda bulunan çalışana dair kimlik bilgilerinin yanı sıra sokağa çıkma kısıtlaması sırasında hangi amaçla işyerinde olması gerektiği, çalışma süresi/zaman dilimi, işyeri ve ikamet adresi, varsa kullanacağı servis ya da araç plaka bilgisinin de yer alacağı görev belgesinin çıktısı başvuruda bulunan kişi tarafından alınarak işyeri/firma yetkilisine imzalatılacaktır.

ERİŞİM HATALARINDA BELGE DÜZENLEME İŞLEMİ

Başvuruda bulunacak çalışanın e-başvuru sistemini kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla Ek’de örneği sunulan görev belgesi formu manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma yetkilisi tarafından imzalanmak suretiyle düzenlenebilecek. e-başvuru sitemi üzerinden veya zorunlu hallerde manuel olarak düzenlenen görev belgeleri kapsamında;

SORUMLULUK

İşyeri/firma yetkilisi, imza altına aldığı belgede belirtilen kişinin yetkilisi olduğu işyerinde/firmada çalıştığı, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında zorunlu bir amaçla işyerinde olması gerektiği bilgisinin doğruluğundan, Hakkında görev belgesi düzenlenen kişi ise kendisi ile ilgili bilgilerin doğruluğundan ve sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet nedeni ile buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı davranmaktan, sorumlu olacaktır.

FİRMA SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGE

Muafiyet kapsamında olan işletme sahiplerinin şirket yetkilisi olduklarını belgeleyen dokümanları da (vergi levhası, oda kayıt / faaliyet belgesi, imza sirküleri) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)