banner2

banner1

banner22

SATSO'da bilgilendirme semineri gerçekleştirildi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde “Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme (Ekonomik Yatırım 14’üncü Etap)” Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

GÜNDEM 07.02.2021, 13:10
SATSO'da bilgilendirme semineri gerçekleştirildi
banner48

Webinar platformu üzerinden gerçekleşen eğitimde tarımsal ürünlerin işlenmesi, yeni tesislerin yapımı, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması, faal olan mevcut tesislerin kapasite artırımı ile teknoloji yenileme veya modernizasyonu konuları hakkında SATSO üyelerine bilgi verildi.

TARIMSAL ÜRÜNLERE YÖNELİK PROJELERE DESTEK VERİLECEK

Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü eğitmenleri yaptıkları sunumda şunları dile getirdiler: “Destekler 5488 sayılı tarım kanunu ve 2800 sayılı Cumhurbaşkanlığı kanununa dayanıyor. 2021-2025 yılları arasında desteklerin 4’üncü dönemini geçireceğiz. Bu destekler şehrimizin üretimi ve üreticinin gelişimi açısından çok önem arz ediyor. Program kapsamında tarımsal ürünlere yönelik işleme, kurutma, dondurma, paketleme süreçleri- yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları- su ürünleri yetiştiriciliği- hayvansal ve bitkisel gübre üretimi- tarım ve hayvancılık ürünleri üretimi konularında projelere destek verilecektir.

AMAÇ YERLİ EKİPMAN KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK

Bu yeni uygulama ile tüzel kişi veya şahıs fark etmeksizin minimum 250 bin ile maksimum 3 milyon TL bütçeye sahip projeler değerlendirilecektir. Üretimi artırmanın yanı sıra kırsal kesimi ticarileşmeye açık üretime teşvik etmek, üreticilerin büyümelerini ve katma değerli ürünler üretmelerini sağlamak adına verimli bir projedir. Başvuracak projelerde aranan kriterlere ek olarak yerli ekipman ve makine kullanımında ilave puan uygulaması da mevcuttur. Üretimin yanında yerli ekipman kullanımına da teşvik etmek amaçlanmaktadır.” dedi. Sunum ardından eğitmenler SATSO üyelerinin sorularını cevapladı ve eğitim noktalandı.

Yorumlar (0)