banner2

banner1

banner22

Satış yok zam var

Pandemi sürecinde yapılan sokağa çıkma ve okullarda yüz yüze eğitim kısıtlamaları sonucu kitap satışlarında artış olsa da kırtasiyeler zor duruma düştü. Kağıdın hammaddesine yapılan yüzde 15-20 zam kitapçıların yüzünü güldürmedi.

GÜNDEM 25.02.2021, 13:05 Editör: Onur Güden
Satış yok zam var
banner48

HABER// Buse TANELİ

Pandemi sürecindeki kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte köy okullarının açılması ve liselerde yüz yüze eğitimin başlaması kararı kırtasiyeleri sevindirmişti ne yazık ki bekleneni vermedi.Okulların sadece bahar döneminin açık olması veliler ve öğrenciler defter,kalem gibi malzemelerin alınmasının masraf olduğumu dile getirdi.

HAMMADDESİ ÖĞRENCİ

Satıcı olan 29 yaşındaki Faruk Yıldırım ‘’Kağıdın hammaddesine yapılan yüzde 15-20 dilimindeki zam olsa da internet fiyatları genel olarak en dip rakamlardan verildiği için satışları etkilemedi.Okuyucu pandemi nedeniyle daha çok evde internet üzerinden tek tek kitap almaktansa tek alışta 4-5 kitap alıyor buda eski fiyatlardan satmamıza neden oluyor.Öğretmen çocuğa okuma kitabı ödevi veriyor evde olan anne baba da çocuğa örnek olmak için kitap okumaya başlıyor buda satışlarımızı arttırıyor.Bizim hammaddemiz öğrenciler ilkokul ve liselerin açılması bizim satışlarımızda olumlu yönde katkısı oluyor.’’dedi

TALEP YOK!

Diğer bir Kırtasiye malzemesi ve kitap satan satıcı ‘’Pandemi döneminde öğretmenlerin istedikleri kitaplar yine satılsa da köy okullarının ve liselerin yarım dönem açılması kırtasiye malzemelerine talebi arttırmadı. ‘’dedi. Diğer yandan kitaplardaki zam sonucu zaten satışı az olan kitapların nerdeyse satışının olmadığını dile getirdi.

Yorumlar (0)