banner2

banner1

banner22

Sapanca Gölü ve çevresi temizlendi

Sapanca ilçesi Uzunkum mevkinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Sapanca Gölü ve mesire alanında çevre temizliği yapıldı.

GÜNDEM 07.06.2021, 15:26 Editör: Ebru Bulut
banner48

Sapanca Gölü Uzunkum mevkinde Dünya çevre günü dolayısıyla Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bazı gönüllüler ve dalgıçlar Sapanca Gölü ve kenarında temizlik yaptı.

"ÇEVRE KİRLİLİĞİ TÜM DÜNYAYA YAYILDI"

Yüce, gazetecilere, doğal kaynakların azalmaya başladığını, çevre kirliliğinin neredeyse dünyanın tamamına yayıldığını kaydetti. İçme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Sapanca Gölü'nün kent için çok önemli olduğunu vurgulayan Yüce, "Gölün temizliği ve korunması konusuna hassasiyetle yaklaşıyor, bu konuda katı uygulamalar yürütüyoruz." dedi.

"SU KALİTEMİZİ DÜŞÜREN KİRLERDEN KURTULUYORUZ"

Sapanca Gölü'nün şu anda 31,81 metre derinliğe sahip olduğunu aktararak, şunları kaydetti: "Tam dolu olduğu andaki derinliği 32,2 metredir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak gölümüzü, en önemli doğal mirasımızı ve içme suyu kaynağımızı korumaya devam ediyoruz. Bugün de dalgıç ekiplerimizle görünmeyen fakat doğa harikası gölümüze zarar veren gizli kirleri temizliyoruz. Su kalitemizi düşüren kirlerden kurtuluyoruz. Aynı zamanda kıyıdaki çöplerimizi topluyoruz. Sapanca Gölü'ne yönelik koruma tedbirleri alma konusunda çalıştaylar düzenleyip çıkan neticeleri uygulamaya koyacağız."

“TABİAT MİRAS DEĞİL BİZE EMANET”

Tabiatın miras değil, insanoğluna bir emanet olduğunu hatırlatan Başkan Yüce, “İnsanoğlu olarak düştüğümüz yanılgılardan biri de yaşadığımız ömür boyunca içinde bulunduğumuz tabiatın baştan sona bize ait olduğu düşüncesidir. Hep söylendiği gibi bu dünyayı kendimize miras olarak göremeyiz. Mirasyedi evlatlar gibi bunu tüketemeyiz, har vurup harman savuramayız. Çevre ve tabiat bir miras değil, bir emanettir. Emanete sahip çıkmak âlemlere rahmet olarak yaratılan Efendimiz Aleyhisselam’ın en önemli vasıflarındandır. Biz de emanetimize sahip çıkmalıyız.  Bu işi başarmak zor ve zahmetli. Ancak unutmayalım ki zahmetsiz rahmet olmaz. Çevre dostu insan, çevre dostu sanayi, çevre dostu şehirleşme, çevre dostu üretim hâsılı çevre dostu bir yaşam kurabiliriz. Bu noktada unutmamamız gereken en temel nokta doğanın var olmak için insanoğluna ihtiyacı yok. Tam tersi insanoğlu yaşamını sürdürmek için doğaya ihtiyaç duyuyor.” ifadelerini kullandı.

ALKOL ŞİŞELERİ ÇIKTI

Ekipler, geleceğe bırakılacak mirasın çöp içinde bir çevre ve su olmasını istemediklerini belirterek, vatandaşları sağduyulu olmaya davet etti. Öte yandan dalgıçlar gölün altında da temizleme yaparken, mesire alanında toplanılan çöplerin arasından alkol şişeleri çıktı.

Yorumlar (0)