banner2

banner1

banner22

Salonda tartışma çıktı

Havai fişek davasının ikinci gününde müşteki sıfatıyla ifade veren E.D. “Yoğun bakımda yatarken Allah razı olsun patronlarımdan benim ihtiyaçlarımı gördüler. Sanıkların hiçbirinden şikayetçi değilim” deyince salonda tartışma çıktı.

GÜNDEM 16.03.2021, 13:51 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 7 kişinin öldüğü 127 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili görülen davanın ikinci duruşması ikinci gününde devam ediyor. 108 müştekinin katıldığı duruşmada müşteki sıfatıyla ifade veren E.D. “Yoğun bakımda yatarken Allah razı olsun patronlarımdan benim ihtiyaçlarımı gördüler. Sanıkların hiçbirinden şikayetçi değilim” diye konuşunca diğer müştekilerin tepkisiyle karşılaştı. Farklı görüşteki müştekiler arasında çıkan sözlü tartışma nedeniyle mahkeme heyeti yaşanan duruşmaya ara verdi.

“SANIKLARIN HİÇBİRİNDEN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM”

Yaşanan patlamanın ardından hastane sürecinde patronların kendisiyle yakından ilgilendiğini iddia eden fabrika çalışanı E.D., sanıkların hiçbirinden şikayetçi olmadığını belirterek “Yoğun bakımda yatarken Allah Razı olsun patronlarımdan benim ihtiyacı gördüler. Çin mahallesinde fırıncıydım. Barutlarla hiç ilgilenmiyordum. Barutlarla diğer arkadaşlar ilgilenirdi. Patlamada hiçbir şey anlamadım, basınç beni ormana fırlattı. Arkadaşlar makinenin yanında olduğu için kaçamadı. Ben de olsaydım paramparça olacaktım. 24 gün yoğun bakımda ölüm tehlikesiyle yaşadım. Çin mahallesinde 6-7 kişi çalışıyordu bir arkadaşımız izin almıştı oda gelseydi ölecekti. Bizden Çinli bir kişi sorumluydu o gittikten sonra sorumlu A.Ç. oldu. Çin mahallesinde denetim görmedim. Barutta bir işim olmazdı ama iki tane küçük makine vardı onlar ufak ufak kırardı. Bize ekipmanlar veriliyordu ama bazen kullanıp bazen kullanmıyorduk. Yoğun bakımda yatarken Allah razı olsun patronlarımdan benim ihtiyaçlarımı gördüler. Sanıkların hiçbirinden şikayetçi değilim davaya katılmak istemiyorum” dedi.

“PATRONLARIN BÜYÜK BASKISI VARDI”

Duruşmaya müşteki olarak katılan 6 yıldır fabrikanın muska bölümünde çalışan fabrika işçisi A.A., son dönemlerde patronlar tarafından fazla ürün üretilmesi için baskı yapıldığını ifade ederek, “Bir ateş, bir ses duydum sadece bir fırtına çok büyük bir patlama oldu. İkinci patlamayı hatırlamıyorum yerdeydim. Kendime geldiğimde bütün mallar yanıyordu. Barutlar patladı ben öyle tahmin ediyorum. İlk gördüğümde muskalardan ateş geliyordu ikincisi de çok çabuk patladı yerdeydim görmedi. Herkes bir koli sayısı vardı. Pandemiden dolayı koli sayısını veremedi arkadaşlarımız bu nedenle mallar çıkarılsın diye molaları kısa veriyorlardı. Geldiğimiz son zamanlarda işçiler çok uyarılıyordu, baskı vardı. Emir ve talimatları H.A.V.’dan ve E.Ö.’den daha çok alıyorduk. A.R.E.C. geliyordu, Y.C. ise ara ara geliyordu. Ben 6 gün hastanede yattım, Y.C. bey bir kere bile arayıp sormadı, bir kere bile geçmiş olsun demedi. Çok mağduruz, A.A., A.Ç. ve A.B. hariç bütün sanıkların şikayetçiyim” dedi.

“GEREKLİ EKİMANLAR YETERLİ DEĞİLDİ”

Havai fişek fabrikasının volkan üretimi bölümünde 6 yıldır çalıştığını ifade eden müşteki B.K., olay anını anlatarak koruyucu ekipmanların yetersiz olduğunu söyledi. Fabrikada çok yorucu bir tempo ile çalıştıklarını ifade eden B.K şunları söyledi: “Patlama anında bir basınç geldi. Rüzgarla birlikte sonra her şey üzerimize yıkılmaya başladı, koşmaya başladık. Gerekli ekipmanlar dağıtılıyordu ama yeterli değildi, koruyucu değildi hiçbir etkisini görmedim. Eksikleri söylüyorduk ama bir şey değişmiyordu. Üretimde herkesin sayısı vardı bu nedenle yanımıza çok mal alırdık verilen sayıyı tamamlamak için bu mecburdu. Sayıyı yetiştirmek için mal sayısı yanımızda fazlaydı. Denetlemeden bir hafta önceden haber veriliyordu ona göre de eksiklikler gideriliyordu. Talimatları genelde E.Ö. ve H.A.V.’dan alıyorduk. Çin mahallesinde çalışmadım orada ne üretildiğini detaylı olarak bilmiyorum ama barut üretildiğini duymuştum. Ne zaman yapıldığını hatırlamıyorum. A.A., A.Ç. ve A.B. hariç diğer sanıklardan şikayetçiyim”

Yorumlar (0)