banner2

banner1

banner22

Salim Aydın karara tepki gösterdi

Makina Mühendisleri Odası Sakarya Temsilcilik Başkanı Salim Aydın, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki göstererek, “Sözleşmeden çekilme, ülkemizdeki yaygın şiddet ve vahşeti artıracak güçlü bir teşvik unsurudur” dedi.

GÜNDEM 29.03.2021, 15:53 Editör: Gizem Demirsoy
Salim Aydın karara tepki gösterdi
banner48

Makina Mühendisleri Odası Sakarya Temsilcilik Başkanı Salim Aydın, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAPTIRIM GÜCÜ OLAN İLK BAĞLAYICI SÖZLEŞMEDİR”

“Kamuoyunda “İstanbul Sözleşmesi” olarak da bilinen, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni 2011 yılında ilk imzalayan ülkenin Türkiye olduğu ve yaklaşık on yıl sonra bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile iktidarın bu sözleşmeden çekildiği bilinmektedir. Söz konusu sözleşme, fiziksel, cinsel, ekonomik, duygusal şiddet başta olmak üzere her tür şiddet ile mücadelede önleme, koruma, kovuşturma ve destek politikalarını kapsayan dört temel yaklaşımdan hareketle bağımsız bir izleme mekanizması ve yaptırım gücü olan ilk bağlayıcı sözleşmedir. Sözleşme, tarafların ulusal anayasalarına ve ilgili mevzuatlarına kadın erkek eşitliği ilkesini dâhil etme, uygulanmasını sağlama, ayrımcılığı yasaklama ve aksi yöndeki mevzuatı yürürlükten kaldırma zorunluluğu da getirmiştir.

“SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLME KARARINI PROTESTO EDİYORUZ”

Ancak ülkemizdeki hakim politikalar kadınları aile içine hapsetmeye, eğitimde ikincilleştirme veya yok saymaya, işgücü söz konusu olunca ucuz emek olarak görmeye, erkek egemenliğine tabi kılmaya ve eşitsizlikleri meşrulaştırmaya yöneliktir. Açık ki sözleşmeden çekilme, ülkemizdeki yaygın şiddet ve vahşeti artıracak güçlü bir teşvik unsurudur. Eşit, özgür, demokratik, uygar bir ülkede yaşamak isteyen bizler, sözleşmeden çekilme kararını protesto ediyor ve bu kararın bir an önce geri çekilmesini istiyoruz. Belirtmek isteriz ki bu konu aynı zamanda laiklik ve demokratikleşme mücadelesinin önemli bir unsurudur.“Hayatımızdan ve haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz” diyen kadın meslektaşlarımız ve tüm kadınların sesine ses, gücüne güç katarak “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmeyeceğiz” diyoruz.”

Yorumlar (0)