banner2

banner1

banner22

Salgın ortadan kalkmış değil!

Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı ilk hafta sonunda sosyal mesafe kurallarına uyulmadı. Bilim Kurulu üyelerinden ise üst üste endişelendiren haberler geldi.

GÜNDEM 08.06.2020, 13:17 Editör: Ebru Bulut
Salgın ortadan kalkmış değil!
banner48

KARANTİNA GÜNLERİNE GERİ DÖNÜLEBİLİR

Koronavirüs salgınının başlamasından bu yana sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı ilk hafta sonunda sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı ve sokağa çıkanların maske takmadığı belirtilirken, BBC Türkçe'ye konuşan Bilim Kurulu üyelerinden Serap Şimşek Yavuz, dikkat edilmemesi durumunda karantina günlerine geri dönülebileceğini söyledi: Yavuz "Daha önce yaptığımız uyarılar hâlâ geçerli. Açık havada olunması bir şeyi değiştirmez, sosyal mesafeye uyulmalı ve maske gibi önlemler alınmalı. O kadar kalabalığın yakın teması iyi değil. Semptomu olmayan taşıyıcı insanlar da var. Yeni normal dönemde kısıtlı şekilde bir araya gelinebilir ancak önlemlerin alınması gerekiyor" dedi. Yavuz "Düğün, nişan, taziye gibi durumlara dikkat edilmeli. İnsanlarda karantina sürecinden gelen bir sosyal yorgunluk var ancak dikkat edilmezse tekrar eski sayılara ulaşabiliriz ve tekrar karantina sürecine dönebiliriz" diye ekledi.

HAFTA SONU GÖRÜNTÜ İYİ DEĞİLDİ

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ise, A Haber canlı yayınında hafta sonu dışarıda görülen kalabalık manzaralarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kayıpmaz, "Dışarıda korona festivali yapılıyormuş gibi. Salgın ortadan kalkmış değil. Hafta sonu görüntü iyi değildi." ifadelerini kullandı. Kayıpmaz, "Genç hastalarımız da hayatını kaybetmeye devam ediyor." uyarısında bulundu. İşte Kayıpmaz'ın açıklamalarından satır başları:

MANZARALAR BİZİ SON DERECE ÜZDÜ

Bu süreç yeni normalle süreci Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Sağlık Bakanımızın açıklamalarında dikkat çektiği noktalar vardı. Bunlar neydi? Maskeydi ikincisi sosyal mesafeydi, üçüncüsü hijyen önlemlerine uyulmasıydı. Aynı zamanda kalabalıklardan kaçılmasıydı. Yasaksız kısıtlamaların olmadığı ilk hafta sonunda ne yazık ki ortaya çıkan manzaralar bizi son derece üzdü ve bize kaygı verdi.

"BİZZAT ŞAHİT OLDUM"

Ankara'da Cumartesi gecesi gece geç vakitlere kadar korna sesleri asker uğurlama törenlerinin devam ettiğini bizzat şahit oldum. Bunun yanı sıra İstanbul'da Moda'da Caddebostan'da, İzmir'de Konak'ta, Galata Köprüsü'ünde balık tutanlar, denize girenler…

KORONA FESTİVALİ YAPIYORMUŞ GİBİ!

Birçok insanın korona festivali yapılıyormuş gibi dikkatsiz biçimde sosyal mesafeyi hiçe sayarak bir araya geldiklerini gördük bu da bizi son derece üzdü ve kaygılandırdı.

SALGIN ORTADAN KALKMIŞ DEĞİL!

Dikkat ettiyseniz geçtiğimiz hafta içerisinde vaka sayılarımız 900'lü sayılarda en fazla indiğimiz gün ayın ikisi ise o gün bile 786 yeni vakaya teşhis konulmuş. Dün itibariyle 900 civarında. Salgının ilk günlerine dönecek olursak bu 800 – 900 hastaların olduğu zamanı ne kadar da bizim için korkutucu olduğunu yakından hatırlıyoruz. Şu anda salgın ortadan kalkmış değil. Sayılarımız sıfıra yaklaşmış bile değil. Durum böyleyken bu kadar tedbirsizce hareket edilmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz. Dün geldiğimiz noktada bakıyoruz kimse artık mesafeyi korumamış. Kişiler arasında ciddi kalabalık var. Son derece üzüntü görüntüler gördük. Hafta sonu görüntü iyi değildi.

SALGIN BİTMİŞ BİTİŞİNİ KUTLUYORUZ GİBİ

Bunlar sanki bitmiş biz de bitişini kutluyoruz gibi bir görüntü oluşturdu ne yazık ki. Ama şu anda hiçbir şey ortadan kalkmış değil.

GENÇ HASTALARIMIZ DA HAYATINI KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Şu anda genç hastalarımız da hayatını kaybetmeye devam ediyor. Daha dün 27 yalında genç bir kardeşimiz koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Şu an hiçbir şey bitmiş değil. Bu tedbirsizliklere devam ettiğimiz taktirde bu sayıların da daha aşağı düşmesi mümkün gözükmüyor.

Yorumlar (0)