banner2

banner1

banner22

Salgın dönemindeki ilk kurban

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde ilk Kurban Bayramı öncesi uzmanından et tüketimi uyarısı geldi. Diyetisyen Gülce Özdağ özellikle kronik hastalığı olanları uyararak et tüketimine dikkat edilmesini istedi.

GÜNDEM 27.07.2020, 10:29 Editör: Ebru Bulut
Salgın dönemindeki ilk kurban
banner48

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen gülce Özdağ pandemi döneminin ilk Kurban Bayramı için önerilerini sıraladı. Özdağ, kurbanda et tüketimi, pişirilme tekniğiyle ilgili önemli bilgileri Haberlisin.com okurları için paylaştı.

İŞTE ÖZDAĞ’IN KURBAN ETİ UYARILARI;

Pandemi dönemindeki ilk kurban bayramı olarak anılacak bu sene bayram. Bu dönemde kendiniz ve büyüklerinizin sağlığını korumak adına gerekli önlemleri alacağınızı düşünüyorum. Ancak özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip kişiler et tüketimine ayrıca dikkat etmelidir. Kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları fazla kırmızı et tüketimi olacağı için risk altındadır. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksektir. Etin içindeki görünür yağı ayırsanız bile görmediğiniz yağ oranı oldukça yüksektir.

Bayramda kesimden hemen sonra et tüketmek oldukça yaygındır ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Kurban eti 24 saat bekletmeden tüketilmemelidir.

Kurban etini büyük parçalar halinde saklamak yerine küçük kuşbaşı gibi parçalara ayırıp tek pişirimlik miktarlar şeklinde buzdolabı poşetlerinde saklamak daha iyi olacaktır. Buzdolabında 1-2 haftadan uzun süre et bekletilmemeli ve diğer gıdalardan ayrı raflarda tutulmalıdır.

Kırmızı et; iyi kalite hayvansal proteinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri içerir. Et, C vitamini içermez; tüketirken yanına bol sebze veya salata tüketmek içindeki Demir’in vücudunuza alınmasını kolaylaştırır.

Eti pişirirken; haşlama, fırınlama veya ızgara yöntemi tercih edilmelidir ancak gelenekselleşen kavurma yöntemini uygulamak isterseniz içine tereyağı veya iç yağı eklemeden kendi yağı ile kavurmanız yeterli olacaktır. Sakatat tüketimi konusunda özellikle kalp hastalığı riski taşıyan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Kurban bayramında kırmızı et tüketiminin yanında tatlıların tüketimi de artmaktadır. Bayram ziyaretlerde sunum için; meyve suları yerine açık çay-bitki çayları- ev yapımı soğuk çaylar, hamur tatlıları-çikolata yerine sütlü tatlılar-meyveler tercih edilmelidir.

Şimdiden sağlıkla geçireceğiniz bir bayram olmasını dilerim.

Yorumlar (0)