banner2

banner1

banner22

‘Sakarya’ya büyük bir görev daha düştü’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen ‘TSE COVİD-19 Belge Takdim Töreni’ öncesi konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdere, Karadeniz’de bulunan doğalgaz nedeniyle Sakarya’ya büyük bir görev düştüğünü belirtti.

GÜNDEM 28.08.2020, 16:24 Editör: Aysima Kortak
banner48

Koronavirüs salgını sonrasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan ‘TSE COVİD-19/ Güvenli Üretim, Güvenli Hizmet, Güvenli Turizm ve Okulum Temiz’ belgelerini almaya hak kazanan aralarında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Sakarya Ticaret Borsası (STB)’ninde yer aldığı 25 kurum ve 2 kuruluşa belgelerinin takdimi için gerçekleştirilen programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve çok sayıda davetliyle belge almaya hak kazanan firma temsilcileri katıldı.

ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Programın açılış konuşmasını yapan SATSO Başkanı Altuğ, “Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü mart ayı itibariyle salgının yayılmasının önlenmesi, insan sağlığının korunması ve ekonominin diri tutulması için ülke olarak ciddi bir mücadele veriyoruz. Bu süreçte, öncelikle insanımızı ve firmalarımızı, yaşatmamız gerektiğinin altını hep çizdik. Toplum sağlığının her şeyden önce geldiğini yaşayarak tecrübe ettik. Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere, tüm riskleri göze alıp canla başla çalışan herkese minnettarız. Biz de Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak salgının ilk gününden itibaren üyelerimizin, personelimiz ve halkın güvenliğini önceleyen faaliyetler yürütürken; aynı zamanda üretim zincirinin devamlılığı, ekonominin süreci en az hasarla atlatabilmesi ve sektörlerin ayakta kalmasına yönelik çalışmalarımızı da aralıksız sürdürdük” dedi.

BELGE TAKDİMİ

Başkan Altuğ’un ardından konuşan TSE Başkanı Prof Dr. Adem Şahin, “Tespit ediliş tarihi itibarıyla henüz çok yeni bir virüs tipidir. Bu virüsle ilgili araştırmalar devam etmekte, virüsün bulaşması, yayılması, önlenmesi ve tedavisine yönelik sürekli yeni bilgiler ile bulgular elde edilmektedir. Bizlerde Enstitü olarak sanayi kuruluşlarımız adına ‘COVID-19- Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’ nu hazırladık. Bugünde bu kılavuza uygun olarak hazırlıklarını yapan ve firmalarını düzenleyen kişilere belgelerini vermek üzere buradayız” ifadelerini kullandı.

EKONOMİNİN DÜZENİNİ İYİ KORUMAMIZ LAZIM

Sakarya’nın hem tarım hem de sanayileşme anlamında önemli adımlar attığını ve turizminde aralarında bulunduğu pek çok zenginliğe ev sahipliği yaptığını belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin konuşması sonrasında açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Gerçekten bizim şuandaki en büyük sıkıntımız sanayi alanı üretemememizdir. Dünyayla mukayese ettiğimizde; bizde yüzde 0.35 olarak gördüğümüz sanayi alanı Almanya’da yüzde 4.5, İtalya’da yüzde 2.2 oranındadır. Bunu şehirleri planlarken, imar planlarını yaparken, tarım ve orman alanlarını hazırlarken aynı zamanda ekonominin düzenini de iyi korumamız lazım” dedi.

SAKARYA, BÜYÜK DEĞİŞİME ADAY ŞEHİR

Karadeniz’de bulunan Zonguldak açıklarındaki Tuna-1 adlı kuyuda yapılan sondaj çalışmaları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını Sakarya Gaz Sahası adını vererek müjdesini verdiği 320 Milyar Metreküp Doğalgaz rezerviyle ilgili olarak konuşan Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Şimdi Sakarya’ya büyük bir görev daha düştü. Bu gaz konusunda Sakarya için çok önemli olan ve Sakarya’yı büyük bir merkez haline getirecek olan bir altyapı buraya gelmek zorunda. Çünkü Sakarya, Sakarya Gaz Sahası adı verilen alana 150 kilometrelik en yakın noktayı Karasu’da bulunduruyor. Dolayısıyla en uygun yeri mutlaka Enerji Bakanlığımız seçecektir ama büyük bir değişime aday şehrimizdir Sakarya, Sakarya’ya bu gözle görüyoruz. Üzerinde titrememiz gereken çok müstesna bir şehir olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, DÜNYAYA EL UZATIYOR

Programın son konuşmasını yapan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Dünyaya medeniyet götürmüş bir ecdadın torunu olarak söylüyorum, dünya çok büyük bir sınavdan geçerken Türkiye, dünyaya insanlık götürüyor, el uzatıyor” ifadelerini kullandı. Konuşmalar sonrasında firmalara belgeler verilirken protokol üyeleri daha sonra SATSO’dan ayrıldı.

Yorumlar (0)