banner2

banner1

banner22

Sakaryalı öğrencilerden büyük başarı

Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin, Samsung Electronics Türkiye sponsorluğunda kültür bilincine sahip, bilime ve sanata önem veren, yaratıcı ve evrensel bir kuşak için geliştirdiği “Samsung Geleceğin Mucitleri” 6.bilim yarışmasının finalistleri belli oldu.

GÜNDEM 14.01.2020, 12:25 14.01.2020, 14:30 Editör: Aysima Kortak
Sakaryalı öğrencilerden büyük başarı
banner8

Aykut Yiğit Ortaokulu 8. Sınıf Öğrencisi Semih Polat ‘Akıllı Ütü Masası’ projesiyle 10 finalist arasına ismini yazdırdı.

Fen Bilimleri Öğretmeni Burcu Şık’ın danışmanlığında ‘Akıllı Ütü Masası’ projesini yapan öğrencimizin başarısı Sakarya eğitim camiasında büyük sevinç yarattı.

Ülkemiz genelinde meydana gelen yangınların yüzde 7’sinin ütüden kaynaklı olduğu araştırma sonuçları bilgisinden hareketle ütü kaynaklı çıkabilecek yangınların önlenmesi amacıyla gerçekleştirilen proje yarışma jürisinin de büyük ilgisini çekti.

Projede; ütü masasının alt kısmına harekete duyarlı sensörler yerleştirilmesiyle ütünün hareket etmediği anlarda sistemdeki elektrik kesiliyor ve prizde unutulan ütünün giysileri tutuşturma riski de ortadan kalkıyor.

Ütüden kaynaklı yangınların önlenmesine yönelik buluş geliştiren öğrencimiz bu projesiyle 2019 yılı Samsung Geleceğin Mucitleri Bilim Yarışmasında finale kalarak ödül kazanma hakkına sahip oldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya eğitiminde ulaşmak istedikleri gerçek başarının bu ve buna benzer proje çalışmaları olduğunu ifade ederek öğrencilerimizin akademik eğitimlerinin yanında sosyal kültürel faaliyetlerde toplum hayatına etki edecek başarılı çalışmalar yapmalarının eğitimde arzuladıkları başarı kriterleri arasında yer aldığını kaydetti.

Aykut Yiğit Ortaokulu öğrencimizin yaptığı projenin yaşanılan bir sorunun çözümüne yönelik olmasından dolayı da büyük mutluluk duyduklarını belirten Durmuş öğrencimiz Semih Polat’ı, öğretmeni Burcu Şık’ı, okul müdürü Muhterem Altın’ın liderliğinde tüm okul öğretmenlerini ve velilerini başarılarından dolayı tebrik etti.

Ödül töreniyle ilgili tarihin daha sonra açıklanacağı “Samsung Geleceğin Mucitleri” 6.bilim yarışmasında finale kalan projeler şunlar:

AKILLI ÜTÜ MASASI
Semih Polat
Aykut Yiğit Ortaokulu / Sakarya

DEPREM UYARI SİSTEMİ
Ege Karakuş, Yiğit Ege Kartal, Toprak Taylan Aykutlu
Özel Ataşehir Vatan Ortaokulu / İstanbul

 

SOKAK HAYVANLARI İÇİN AKILLI KULÜBE
Osman Ünal
Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi / Niğde

AKILLI BARDAK
Melisa Gieringer
İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu / İstanbul

DAMPERLİ KAMYON KAZALARINA SON
Mustafa Eren Özmen
Ordu Final Ortaokulu / Ordu

GELİŞMİŞ PORTATİF GÜVENLİK
Selim Çelebi Çimen
Özel Yenişehir Mersin Final Ortaokulu / Mersin

 

AKILLI GÖZLÜK
Ömer Berkay Biçen, Dağhan Akyürek
Düzce Bilim ve Sanat Merkezi / Düzce

DOLAŞIM SİSTEMİ SESLİ DOKUNSAL MATERYAL
Bilge Su Budak,
Kocaeli Doğa Koleji / Kocaeli

MAVİ DOKUNUŞ
Ömer Hasanov, Deniz Hönigs
Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu / İstanbul

MIKNATISLI GÜZEL YAZI DEFTERİM
Rengin Asan
Özel Haliç Etap Ortaokulu / İstanbul



 

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Namaz Vakti 17 Ocak 2020
İmsak 06:43
Güneş 08:12
Öğle 13:13
İkindi 15:42
Akşam 18:04
Yatsı 19:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. ANKARA DEMİRSPOR 18 39
2. BANDIRMASPOR 18 37
3. GMG KASTAMONUSPOR 18 34
4. TUZLASPOR A.Ş. 18 34
5. KIRŞEHİR BELEDİYE SPOR 18 33
6. VAN SPOR FUTBOL KULÜBÜ 18 30
7. BAYBURT ÖZEL İDARE SPOR 18 28
8. ERGENE VELİMEŞE SPOR 18 27
9. SAKARYASPOR A.Ş. 18 27
10. PİSERRO KAHRAMANMARAŞSPOR 18 25
11. SİVAS BELEDİYE SPOR 18 24
12. ETİMESGUT BELEDİYESPOR 18 21
13. UŞAK SPOR A.Ş. 18 21
14. BODRUM BELEDİYESİ BODRUMSPOR 18 20
15. ELAZIĞSPOR 18 16
16. EYÜPSPOR 18 14
17. NİĞDE ANADOLU FK 18 7
18. KARDEMİR KARABÜKSPOR 18 2
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 17 33
3. Trabzonspor 17 32
4. Fenerbahçe 17 31
5. Beşiktaş 17 30
6. Alanyaspor 17 29
7. Galatasaray 17 27
8. Malatyaspor 17 24
9. Gaziantep FK 17 24
10. Göztepe 17 23
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Kasımpaşa 17 15
15. Konyaspor 17 15
16. Antalyaspor 17 14
17. Ankaragücü 17 12
18. Kayserispor 17 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 17 36
2. Erzurum BB 17 30
3. Keçiörengücü 17 28
4. Menemen Belediyespor 17 28
5. Akhisar Bld.Spor 17 27
6. Bursaspor 17 27
7. Ümraniye 17 25
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 17 24
11. Fatih Karagümrük 17 23
12. Giresunspor 17 21
13. İstanbulspor 17 19
14. Altınordu 17 18
15. Osmanlıspor 17 13
16. Boluspor 17 13
17. Adanaspor 17 12
18. Eskişehirspor 17 6
Takımlar O P
1. Barcelona 19 40
2. Real Madrid 19 40
3. Atletico Madrid 19 35
4. Sevilla 19 35
5. Real Sociedad 19 31
6. Valencia 19 31
7. Getafe 19 30
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 19 26
12. Osasuna 19 24
13. Real Betis 19 24
14. Real Valladolid 19 21
15. Deportivo Alaves 19 20
16. Eibar 19 19
17. Celta de Vigo 19 15
18. Mallorca 19 15
19. Leganés 19 14
20. Espanyol 19 11