banner2

banner1

banner22

Sakaryalı esnaflar dükkanlarını açtı

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda Sakarya’da kafe ve restoranlar açıldı. Aylar sonra kafelerin açıldığı Sakarya’da esnaflar memnun olduklarını belirtirken, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise Ramazan ayında bulaş sayısının düşmesiyle birlikte daha kafe ve restoranların daha iyi hizmet vereceğini ifade etti.

GÜNDEM 30.03.2021, 16:40 Editör: Aysima Kortak
banner48

1 Mart tarihinde açıklanan Risk Haritasında kırmızı renkle yer alan Sakarya’da kafe ve restoranlar paket servis şeklinde hizmet vermeye devam etmişti. Dün yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ramazan ayına kadar ülke genelinde kafe ve restoranların açılmasına karar verildiğini açıklamasıyla birlikte esnaflar bugün dükkanlarını açtı. Kafe ve restoran sahipleri dükkanlarının açılmasından dolayı memnun olduklarını ve taleplerinde artış olduklarını söylerken Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ ise, “Ramazan ayı sonrasında virüsün bulaş sayıları düşerse kafe ve restoranlar daha rahat hizmet verecektir” dedi.

"AÇILMAYI DAHA ÖNCEDEN HAK EDİYORLARDI"

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, restoran ve kafeler ile ilgili şehrin haklı çalışmalarının alınan kararlara etkili olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi; “Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamalar şehrimizdeki kafe ve restoran işletmelerinin içinde bulundukları zor duruma bir nebze çare olsa da bizler bu kararın 15 gün öncesinden çıkmasını bekliyorduk. İl bazlı tedbir kararlarının hemen ardından halkımızın çabası ile turuncuya düşen Sakarya’daki işletmeler bu açılmayı daha öncesinde hak ediyorlardı. Ancak bu gelişmeler de işletmecilerimizi bir nebze rahatlatacaktır. Ticaret erbaplarımız ve esnaflarımız sürecin başından beri HES kodu, ateş ölçme, yarı kapasite uygulaması ile hizmet verme taleplerini kamuoyuna duyurdular. Kafe ve restoranların açık veya kapalı olması ile vaka sayılarının artış hızının doğrudan bir ilgisi olmadığını bu 4 aylık süreçte görmüş olduk.

RAMAZAN’DAN SONRASI İÇİN UMUT VAR

1 Mart’ta yayınlanan Risk Haritasında Sakarya’nın kırmızı renkte olduğunu için kafe ve restoranların açılmadığını söyleyen Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, “Daha sonra Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve bizler hep birlikte çok ciddi bir şekilde çalışmalar yaptık, vatandaşlarımızı uyardık. Yaklaşık 10 günlük süre içerisinde biz turuncuya düştük. Sayın Cumhurbaşkanımız dün bir durum ilan etti. Risk haritasındaki renklere bakılmaksızın bütün illerde yüzde 50 kapasiteyle ve bazı önlemler alarak restoran ve kafe gibi işletmelerin açılmasına karar verildi. Bugün itibari ile açıldık fakat Cumartesi’de yasak olduğu için toplam 9 günlük sürede işletmeler açık olacak.  Sakaryalı işletmeler kendi faaliyetlerini yürütmek ve toplum sağlığını korumak adına alınan kararlara harfiyen uyarak tüm önlemlerini alarak hizmet vereceklerdir, bundan kimsenin şüphesi ve tedirginliği olmasın. Ramazan ayına kadar devam edecek olan bu uygulama süreçte yaşanan mağduriyetin telafisi ve giderilmesi anlamında yetersizdir.  En azından Ramazan ayında iftardan sonra bir iki saat daha kafe ve restoranlara yüzde 50 kapasite ile ve gerekli şartları sağlamaları halinde açık olma müsaadesi verilmesi işletmelerimizi rahatlatacaktır. Ayrıca bayram öncesi de hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılarak insanların alışveriş yapmaları ile yerel ticaretin canlanması sağlanabilir. Bu süreçte koca bir sektörün ayağa kalkması adına desteklerin aralıksız sürmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kafe-restoran ve hizmet sektörünün daha da fazla kayba uğramaması adına taleplerimizi yinelemek istiyoruz.  Bir sektörün ayakta kalması adına bu taleplerin de dikkate alınarak sağlanması gerektiğini savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

10 GÜN AÇIK KALACAKLAR

Serdivan’da kafe işleten Oğuzhan Şengör, “Yaklaşık 4 aydır kapalıyız. Bugün ilk iş günümüz. Bu yüzden bende ve ekip arkadaşlarımızda bir bayram havası var. Ekonomik olarak çok ciddi sıkıntılar yaşadık bu süreçte. Dün açılacağımız söylendi, bugün de açıldık. Şu anda 10 gün kadar açık olacağız. Ramazan başlayınca tekrar kapatacağız” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR AKIN ETTİ

Furkan Karabıyık, “Bizim için iyi oldu. İnşallah 10 günlük sürede virüs biter de biz de devam ederiz. Tek temennimiz virüsün bitmesi. Kafe ve restoranların açılmasıyla birlikte talepler arttı. Zaten insanlar sıkılmıştı, açılmasını istiyordu. Şimdi de iyi durumdayız ifadelerini kullanırken kafelerin açılmasıyla birlikte uzun zamandır dışarı çıkmayı özlediğini ve kararla birlikte kafeye gittiğini belirten Bahar Saner, “Esnaflar açısından kafelerin açılması iyi oldu. Biz esnaf değiliz ama onlar için üzülüyorduk. Ekonominin çarklarının dönmesi için açılmaları gerekiyordu, bu şekilde gitmiyor. Hatta ben de özlemişim. Koşa koşa kafeye gideceğim. Hem ziyaret edeceğim hem de destek olacağım” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)