banner2

banner1

banner22

Sakarya’da sokak hayvanı meselesi çözülebilir

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, gerçekten istenirse Sakarya’da sokak hayvanları meselesinin çözülebileceğini söyledi.

GÜNDEM 06.07.2021, 10:35 Editör: Ebru Bulut
Sakarya’da sokak hayvanı meselesi çözülebilir
banner48

CİDDİ ŞEKİLDE KISIRLAŞTIRMA YAPILMALI

Ender Serbes, Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız ile bir araya gelerek Sakarya’daki sokak hayvanları sorununu ve çözüm önerilerini konuştuklarını belirtti. Serbes, yaptığı açıklamada, sokak hayvanları konusunda en önemli meselenin başıboş gezen ve şehirde zaman zaman korkuya sebep olan köpekler olduğunu ifade ederek ciddi şekilde kısırlaştırma yapılmadığı taktirde, bu sorunun devam edeceğini kaydetti. Kısırlaştırılmayan köpeklerin cinslerine göre değişse de, ortalama olarak yılda 2 kez kızgınlık gösterdiğini ve en az 6-8 yavru doğurduğunu ifade eden Serbes, “Bu kadar hızlı çoğalan köpek nüfusu ciddi şekilde kısırlaştırılamazsa, Sakarya’da başı boş gezen köpek sorunu bitmez.” dedi.

BÜTÜN VETERİNER HEKİMLER GÖREVLENDİRİLEBİLİR

Yerel yönetimlerin göstermelik ve yetersiz kısırlaştırma çalışmaları ile bu sorunun altından kalkılamayacağının altını çizen Serbes, şu önerilerde bulundu: “Köpekler bir yaşında cinsel olgunluğa ulaşıp yavrulayabiliyorlar. Çok hızlı çoğalıyorlar. Belediyelerin kısırlaştırma çabaları var ancak çok yetersiz. Belediyeler Veteriner Hekimler Odası ile işbirliğine giderek aslında bu sorunu çözülebilir. Oda bu konuda işbirliğine hazır. Belediyelerin öncülüğünde, çok kapsamlı ve planlı bir kısırlaştırma programı yapılabilir. Sakarya’daki bütün veteriner hekimlere kısırlaştırmada görev verilir ve bununla ilgili altyapı ve ekipler oluşturulursa bu sorun birkaç yıl içerisinde tamamen ortadan kalkar. Köpekler büyük bir hızla kısırlaştırılırsa nüfusu kontrol altına alınabilir. Kısırlaştırmanın sürekliliği de sağlanabilirse bir daha böyle bir sorun yaşanmaz.”

BARINALAR ÇÖZÜM DEĞİL, UYGUNDA DEĞİL

Bu gün başı boş gezen köpeklerin bir kısmının yakalanarak barınaklara getirildiğini vurgulayan Serbes, ancak barınakların sorunu çözmediği gibi bakım şartlarının çok sağlıklı olmadığını dile getirdi. Serbes, “Uzmanlara göre barınaklar köpekler için uygun değil. Öncelikle barınakların kapasitesi ve altyapısı yetersiz. Yüzlerce, binlerce hayvanın aynı yerde bakılması sağlık açısından da riskli. Bir salgın durumunda hastalıklar hızla yayılıyor. Bu şekilde hayvanlar telef oluyor. Aslında barınaklar yasalda sayılmaz. Bu sebeple genellikle geçici hayvan barınakları ifadesi kullanılıyor. Çünkü hayvanların korunmasına dair yönetmeliğe göre aşısı yapılan, kısarlaştırılan, hasta ise tedavisi tamamlanan hayvanlar, yaşadıkları ortama, nereden alındıysa o sokağa tekrar bırakılması gerekiyor. Sokak hayvanların sayısı kontrol altına alındığı ve tüm aşıları yapıldığı taktirde ise insanlar içinde risk oluşturmuyor. Güven içinde can dostlarımızla aynı sokağı paylaşabiliriz.” şeklinde konuştu.

ÖZEL DE OLSA SAKARYA’YA BİR HAYVAN HASTANESİ GEREKLİ

Sakarya’da tüm evcil ve sokak hayvanlarını, doğada yaralı bulunan yabani hayvanlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların tanı ve tedavilerinin yapılabileceği kapsamlı bir hayvan hastanesinin olması gerektiğinin altını çizen Serbes, “Böylesi bir hastanede acil müdahale, muayene, yoğun bakım odaları yanında laboratuvar hizmeti de verilmeli. Yerel yönetimler işletmekte veya oluşturmakta zorlanabilir ama talebi, projesi olan özel sektöre her türlü kolaylıklar sunularak tam teşekkülü bir hayvan hastanesi şehrimize kazandırılmalı. Sakarya, Türkiye’ye ‘hayvan dostu’ şehir olduğunu göstermeli. Sakaryamıza bu yakışır.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)