banner2

banner1

banner22

Sakarya’da kaç test yapılıyor

Mutasyona uğrayan virüsün yayılımı durdurulamıyor. Ülke genelinde günlük 55 bin bandında seyir eden vaka sayısı, Sakarya’da ise 700’e dayanırken günlük test sayısı 2 bin 800’lere ulaştı. Ramazan ayının ilk bölümünde 4'üncü pik olasılığı iyice arttı.

GÜNDEM 13.04.2021, 13:12 Editör: Ebru Bulut
Sakarya’da kaç test yapılıyor
banner48

HABERLİSİN//ÖZEL HABER

Ülke genelinde İngiltere varyantlı vaka sayısı dikkat çekerken, Sakarya’da da artışın önüne geçilemiyor. Ramazan ayının ilk iki haftasında vaka sayılarının pik yapma olasılığı sağlık yöneticilerini endişelendiriyor. Acil olmayan ameliyatların ertelendiği Sakarya’da vaka sayısının pik yapma ihtimaline karşı hazırlıklar yapılıyor.

GÜNLÜK VAKA SAYISI

Sakarya’da covid-19 endişesiyle hastanelere başvurular artış gösterdi. Hafta sonundan itibaren hastanelerde test yaptırmak için başvuranların yoğunluğu yaşanıyor. Günlük test sayısı 2 bin 800 olan Sakarya’da vaka sayısı 700 civarında. Sakarya’da merkezdeki hastanelerde de yoğunluk yaşanmaya başlandı. Pandemi Hastanesi (eski kadın doğum), Yenikent Devlet Hastanesi neredeyse doldu. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Covid-19 hastaları için ayrılan bölümü ise dolmak üzere.

KARASU’YA NAKİL

Kronik rahatsızlığı olmayan ancak hastanede tedavi olması gereken Covid-19 hastaları Karasu Devlet Hastanesi’ne sevk ediliyor. Hendek, Akyazı ve Geyve İlçe Hastanelerinde de Covid-19 hastaları için ayrılan yataklar dolmak üzere. SEAH’a kronik hastalığı olan Covid-19 hastalarının yatışları yapılıyor.

4’ÜNCÜ PİK OLUR MU?

Edinilen bilgilere göre Ramazan ayının ilk iki haftasında vaka sayısında 4.pik bekleniyor. Sağlık yöneticileri yoğun bakımlarda covid-19 düzenlemesi planlıyor. Vaka sayılarındaki artış için en kötü senaryoya göre hazırlıklar yapılıyor.

SAĞLIKÇILAR UYARDI

Koronavirüs’ün yayılımının önlenmesi için vatandaşlara çağrı yapan sağlık çalışanları “Lütfen Ramazan ayında komşu buluşmaları, kalabalık iftarlardan uzak durun. Bu dönemde dikkat etmezsek vaka sayısındaki artışla birlikte hastanelerde sıkıntılı süreci yaşarız. Lütfen kurallara uyalım. Kalabalık buluşmalardan kaçınalım”

Yorumlar (0)