banner2

banner1

banner22

Sakarya Millet Bahçesi açıldı

Sakarya Millet Bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemi ile gerçekleştirdiği törenle açıldı.

GÜNDEM 05.06.2020, 15:38 Editör: Ebru Bulut
Sakarya Millet Bahçesi açıldı
banner48

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen ve Sakaryaspor Eski Stadyumu arazisi üzerine yapılan Millet Bahçesi’nin açılışına katıldı. Açılışa Başkan Yüce’nin yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, AK Parti Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu ve Çiğdem Erdoğan Atabek, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, ilçe belediye başkanları, oda temsilcileri, bürokratlar ve çok sayıda basın mensubu katıldı.  Ankara Kültür Merkezi’nde 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapımı tamamlanan ve Sakarya Millet Bahçesi’nin de aralarında bulunduğu 10 Millet Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirmiş oldu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

Tüm insanlığın 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü tebrik ediyorum. 10 millet bahçemizin her biri yeşil alan ve tesisleriyle iftihar verici eserler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile inşaatında çalışan herkesi tebrik ediyorum. Bugünkülerle beraber toplam 23 millet bahçesine ulaşmış bulunuyoruz. Dünyadaki kimi şehirlerin merkezinde yer alan park ve bahçeleri seyreden milletimiz artık Ankara'da ve diğer illerimizde bu tür mekanlardan bizzat istifade edecek. Yeşil alanlar olmazsa olmazımızdır. Çok zengin imkanlara sahip millet bahçesini başkentimizin hizmetine sunmayı istiyoruz.

'BİNALARIN 4'TE 3'Ü KAÇAKTI'

İBB belediye başkanlığını devraldığımızda binaların neredeyse 4'te 3'ü kaçak yapı konumundaydı. Türkiye'nin hemen her yerinde benzer bir durum söz konusuydu. Bu acı tablo yıllarca devletin vatandaşına öncülük etmemesinin bir sonucuydu. Gerek mahalli idarelerde gerek merkezi yönetimde sorumluluk üstlendiğimizde önce en acil ihtiyaçlardan başladık. Başını sokacak evi olmayan birine çevre, park bahçe vaadinde bulunmak gerçekçi olmazdı. Yeni yerleşim alanları inşa ederek ilk adımı attık. Kiptaş ve TOKİ vasıtasıyla konut üretmemizin sebebi budur. Kısa sürede ülkemiz şantiyeye döndü. Son 18 yılda ülkemiz yılda 500 bin ile 1 milyon arsında konut inşa edilen bir görünüm sergiledi.

2023'E KADAR 81 İLDE TAMAMLANACAK

Geldiğimiz noktada artık şehirlerimizin çok daha büyük dinlenme, nefeslenme, vakit geçirme alanlarına ihtiyaç olduğunu gördük. Millet bahçeleri işte bu tespitin sonrasında geliştirdiğimiz projeler. Yeniden yaptığımız stadyumların tüm uygun alanları millet bahçeleri için tahsis ettik. 2023 yılına kadar 81 ilimizi de millet bahçeleriyle donatmış olacağız. Koronavirüs bize bir gerçeği daha gösterdi. Bu gerçek Türkiye'nin geçmişteki kifayetsiz siyasetçi ve yöneticilerle istikrasızlıklar sebebiyle ne kadar büyük kayıplar yaşadığıdır. Ülkemizin enerjisinin heba edilerek nasıl geri bırakıldığını daha iyi görüyoruz. Her alanda ülkemize kazandırdığımız hizmet ve eserler sayesinde kısır döngüyü kırmayı başardık. Salgın krizinden en az hasarla çıkmamızın sebebi son 18 yılda yaptığımız hazırlıklar...

'GÖNLÜMÜZ RAZI OLMADI'

Salgın döneminde çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Geçtiğimiz haftaki sınırlamaların ardından bu yöntemi kullanmayı düşünmüyorduk. Vaka sayısı 700'den yeniden bin sınırına dayandı. Sokağa çıkma kısıtlamasını yeniden gündemimize aldık. Dün gece ilan edilmişti. Bu 15 şehir başta olmak üzere ülkemizin 4 bir yanından vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı yayılmayı önleme ve vatandaşımızı koruma olan bu kararın farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2.5 ay bir aranın ardından yeniden günlük hayatına vatandaşların sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun içi Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizde açıklanan sokağa çıkma kısıtlaması kararını iptal etme kararı aldım.

'BÜYÜK DEVLET OLDUĞUMUZU TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİK'

Vatandaşlardan maske mesafe temizlik kurallarına riayet etmelerini istiyorum Buna dikkat edersek çok kısa zamanda gerek vaka sayısı gerekse vefatlar azalacak, inşallah bitecek. Aksi takdirde bu tür sınırlamalar yeniden gündeme gelecek. Salgın döneminde herkes kendi içine kapanırken maske savaşları yaşanırken biz hem kendi vatandaşımıza sahip çıktık hem de 102 ülkeye el attık. Rakamlar itibarıyla büyük devlet olmak yetmiyor. Maddi imkanlar yanında merhamet, şefkat insan sevgisi de lazım. Biz salgın döneminde büyük devlet olduğumuzu tüm dünyaya gösterdik. Aklın ve bilimin yanında vicdanın merhametin öne çıkacağı yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye geleceğine çok daha güvenle bakan bir ülke haline geldi. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılışını yaptık. Pakize Öz Hastanesi açılışını yaptık. Bir diğeri Murat Dilmener Hastanesi'nin açılışını yaptık. 100 odalı Sultan Abdülhamit'in askerlerimiz için yaptığı hastaneyi restore ederek açılışını yaptık. 45 günde yaptık. Bugün 2023 hedeflerimize ulaşma konusunda düne göre çok daha ümit varız. 2053 ve 2071 vizyonları için sadece söylemde değil fiili ve fiziki olarak ihtiyacımız olan başarıları çok yakın bir zamanda gerçekleştireceğimizi görüyoruz. Ülkemize eser kazandırmaya devam edeceğiz. Yüksek kapasiteli hastaneler kazandırdık bununla kalmadık Ilısu Barajı gibi dev bir eseri hizmete açtık.

'ASKERİMİZ DESTAN YAZIYOR'

Yarın Yusufeli Barajı'nın 3 milyon metreküpüncü beton dökme törenine video konferansla buradan iştirak edeceğiz. Tamamlanan baraj açılışlarımızı pey der pey yapmaya devam edeceğiz. Savunma sanayiinde birbirinden önemli projeler sonuçlanma aşamasına geldi. Askerimiz Barış Pınarı Hareketi'nde gerçekten destanlar yazıyor. Kuzey Irak'ta destanlar yazılıyor. İdlib'de destanlar yazmaya devam ediyorlar. Askerimiz son birkaç gün içerisinde Libya'da Libyalı kardeşleriyle verdikleri mücadelede hedeflenen planlara doğru yürüyor. Çok sayıda çalışmamız var. Her adımı yakından takip ediyoruz. Salgın sonra bu yatırımların çok faydası olacağına inanıyoruz. Bazıları garip garip şeyler konuşuyor ekonomi şöyle böyle. Kendi imkanlarımızla terörle mücadeleyi sürdürüyoruz, kendi imkanlarımızla yatırımlara devam ediyoruz yine kendi imkanlarımızla salgın mücadeleyi dünyada herkes birbirinin elindeki maskeleri toplayıp kaçırırken biz ise kendimiz üretiyor ve dünyaya gerekli desteği veriyoruz. Millet olarak birlik ve beraberliğimize kardeşliğimize sıkı sıkıya sarıldığımızda aydınlık bir geleceğin bizi beklediğini görüyoruz.

SENFONİ ORKESTRASI BİNASI TAMAMLANIYOR

Yıl sonuna kadar inşallah burada dev bir millet parkını yaşayacağız. Tüm Ankaralılar çocuk ve eşleriyle gelip gezintilerini yapacak güzellikler içerisinde yaşamlarını sürdürecekler. Cumhurbaşkanı Senfoni Orkestrası'nın 29 Ekim'de binasını bitiriyoruz. Hız dediğiniz aman bizde var. Rahmetli Süleyman Demirel döneminde başladı. Derdimiz bizim başka. Dünyaya örnek bir ülke, güçlü bir ülke olacaksak eserlerle olacağız. Bu eserler yaptıklarımızla ortaya çıkıyor.

SAKARYA’MIZIN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATACAK

5 Haziran Dünya Çevre gününde şehrimize nefes katacak bir Millet Bahçesi’nin açılışını gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Millet Bahçesi’nin ülkemize, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu güzel bahçenin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, milletvekillerimize, TOKİ yetkililerine, çalışanlara ve kadirşinas milletimize teşekkür ediyorum. Toplamda 62 bin 773 metrekare alanda kurulan Millet Bahçemiz, şehrimizin görünümüne yeni bir hüviyet kazandırdı. İçerisinde Millet Kıraathanesi, Yeşilay Kafe, seyir kulesi, seyir terası, gölet, yansıma havuzu, yürüyüş yolları, mescit ve idari binalardan oluşan Millet Bahçesi, şehrimizin sosyal hayatına yeni bir soluk getirecek. İnşallah Sakarya’mız, Millet bahçesiyle güzelliğine güzellik katacak” dedi.

YEŞİLİN ŞEHRİ SAKARYA

Sakarya’nın yeşiline ve toprağına çok önem verdiklerini belirten Başkan Yüce, “Sakarya’mız doğası ile yeşili ve mavisi ile doğal güzellikleri ile ülkemizin en güzel şehirlerinden birisidir. Şehrimiz; iklimiyle, yetiştirilen farklı ürünleriyle, havasıyla, doğasıyla, kültür çeşitliliğiyle yüksek potansiyele sahip. Biz de şehrimizdeki potansiyeli en üst seviyeye çıkarmak için var gücümüzle gayret ediyoruz. Şehrimize vizyon katacak projeleri, tüm dünyada öne çıkabileceğimiz alanlarda yaptığımız çalışmaları bir bir hayata geçiriyoruz. Tarımsal üretimde Sakarya’yı yüksek noktalara getirmek en büyük hedefimiz. Bu konuda adımlarımızı atıyoruz” dedi.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Başkan Yüce, “Alandüzü’nde 40 hektarlık bir alana endüstriyel kenevir ekimini gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde kenevir üretimi ile ilgili bir buluşma gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz günlerde Melen Botanik Vadisi ile ilgili bir protokol imzaladık. Vadide üreteceğimiz ürünlerin 10 yıl boyunca satışını garanti altına aldık. Melen Botanik Vadisi içerinde bulunan bitki çeşitliliği ile, yürüyüş yolları ile, hem tıp hem de gıda sektöründe kullanılacak olan arıcılık faaliyetleri ile kısa zamanda Cennet Vadisi olacak. Ayrıca kurmayı planladığımız çikolata fabrikası ve Mısırözü yağı fabrikası için adımlarımızı hızlandırdık. Görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz. Şehrimiz için en iyisini en güzel şekilde yapmanın mücadelesi ve gayreti içerisindeyiz. Sakarya’mızın yeşilini daha yeşil, doğasını daha güzel, turizmini daha aktif, sanayisini daha gelişmiş hale getirmek, hemşehrilerimizi, Sakarya’da yaşayan vatandaşlarımızı mutlu etmek, şehrimizi ülkemizin değil dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

ŞEHRİMİZE HAYIRLI OLSUN

AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Koronavirüs salgınında ülkemiz Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde büyük bir başarı hikayesi ortaya koydu. Dünyanın en güçlü devletleri yardım beklerken ülkemiz Afrika’da, Asya’da 100’ü aşkın ülkeye yardım gönderdi. Yeni normalleşme dönemine girdik. Maske kullanmak çok önemli bu süreçte. Hem kendi sağlığımızı hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak için maske takalım. Millet Bahçesi ise hem alanının genişliği hem de yeşillinin fazlalığı ile güzel bir bahçe oldu. Hepimizin anısının geçtiği Çark Mesire ve Sakarya Stadyumu’nun arazisi üzerine yapılan bu bahçede artık yeni anılar biriktirecek, ailelerimizle ve sevdiklerimizle yeşilin içinde güzel dakikalar geçireceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür eder, şehrimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

SAKARYA’YA ZENGİNLİK KATACAK

Vali Ahmet Hamdi Nayir ise, “Çevre bizim her şeyimiz, çevre insanımızı, ülkemizi ilgilendiren en önemli hususlardan biri, çevre bizim geçmişimiz, çevre bizim geleceğimiz, çevre bizim kültürümüz, çevre bizim sağlığımız, çevre bizim tarımımız, çevre bizim ekonomimiz. Bu kadar önemli bir günde çevreye ait bir değeri kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu alanı Sayın Cumhurbaşkanımızın yönlendirmesiyle ilimiz kazanmış oldu. İnanıyorum ki bu değerler insanımız için, geleceğimiz için, çevre için önemli bir etki oluşturacaktır, ilimize zenginlik katacaktır, ilimizin güzelliğine, yeşilliğine, doğasına ayrı bir güzellik katacaktır. Ben emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere, TOKİ yetkililerine, Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ve burada emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum, ilimize hayırlı, uğurlu olsun diyorum” dedi.

Yorumlar (0)