banner2

banner1

banner22

Sakarya ihmal ediliyor

Genel Yayın Müdürümüz Güven Hasbaş, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin hizmetlerini anlatırken kullandığı fırsat bulunamamış, unutulmuş işler söylemini kaleme aldı...

GÜNDEM 13.07.2021, 11:01 Editör: Aysima Kortak
Sakarya ihmal ediliyor
banner48

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi olağan toplantısında 59 madde karara bağlanmış. Başkan icraatlarını kısa bir slayt ile anlatmış. Karara bağlanan maddelerin büyük bölümü imar tadilatıymış….

İnan bunlar ilgimi çekmedi. Başkan Yüce’nin 22 yıl öncesinde yaşananların ardından söyledikleri dikkatimi çekti.

“İhmal edilmiş, maalesef unutulmuş, 20 yıldır fırsat bulunulmamış…”

3 saatten fazla süren oturumda dikkatimi çeken ve altına imzamı atacağım bölüm bu kısım.

Ekrem Yüce belki tam olarak benim söyleyeceklerimi kast etmemiş olabilir.

Ama gerçek olan Sakarya 20 yıldır ihmal ediliyor.

Depremde evinin yıkıldığını ve enkazdan çıktığını anlatan ve ikinci kez şehrine hizmet etme fırsatı bulan Başkan Yüce’nin bile gündeminde olmayan deprem hasarlı binaları gören yok mesela.

20 yıldır havanda su dövdük.

Kimse lafı başka yerlere çekmesin. Hiçbir şey yapılmadı falan demiyorum. Ve her seferinde “taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun” diyorum.

Amma velâkin!

20 yıllık iktidarı döneminde AK Parti’den seçilen belediye başkanları yönetti şehri.

Ankara’da şehri temsil edenlerin de büyük bölümü iktidar partisinden oldu hep.

6-0 olduğu dönemki de gördük.

Gördükte ne oldu?

Belediye başkanı vekille, vekil il başkanıyla, ilçe belediye başkanı ötekiyle kavga etmenin ötesinde hafızalarda kalan bir birliktelik ben görmedim. 20 yılda bir kez bakanlık verildi. Bakana siyaseti bıraktırdık. Bıraktırdık derken şehir değil parti içi kavga bezdirdi kadını…

Parti içi kavgaları etraflıca başka bir yazıya konu edeceğim. Mevzumuz Sakarya’nın 20 yıldır ihmal edilmesi,

Sakarya 20 yıldır aynı partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor. Sanki her belediye başkanı değişiminde muhalefet partisinden biri seçilmiş gibi kadroda yapılan değişikliklerin dışında çok büyük farklılık hissedilmiyor.

Ekrem Yüce kendi yaptıklarını anlatırken “20 yıldır ihmal edilmiş, unutulmuş” işleri toparlamaya çalıştıklarına vurgu yaptı. Peki, 20 yıldır şehri CeHaPe’mi yönetiyordu?

Bu söylemi muhalefetten biri dillendirse kıyamet kopardı. Eski ve yeni haliyle rakamlar verilip bütün oklar eleştiri yapana çevrilirdi. Adeta muhalefete hücum edilirdi.

“İhmal edilen veya unutulan” söylemini Ekrem Yüce dile getirdi. Bana göre Ekrem Yüce az bile söyledi. Sakarya’da unutulan veya ihmal edilen o kadar çok şey var ki; Sakarya 20 yıldır ihmal ediliyor. Kişisel ikbalini şehrin ikbalinden daha önemli görenler dün vardı bugün de var. Dün bakanı küstürüp siyaseti bıraktıranların köküne kibrit suyu dökülmedi ki.

Sözün özü;  Sakarya 20 yıldır aynı partiye mensup başkanlar tarafından yönetiliyor. Hala yaşam kalitesini düşüren çok sayıda eksiği ve bizden sonra büyükşehir olanların gerisinde olduğumuz konular var.

Sakarya iktidara verdiği destek oranında hizmet alamayan, unutulan, ihmal edilen bir şehir. Vesselam…

Yorumlar (0)