banner2

banner1

banner22

Sakarya için her türlü senaryo düşünüldü

Sakarya’nın İl Afet Risk Azaltma Planlarını hazırlayan AFAD, planı Ankara’ya gönderdi.

GÜNDEM 04.10.2021, 10:18 Editör: Nisa Çoban
Sakarya için her türlü senaryo düşünüldü
banner48

Yaklaşık 100 kişilik bir ekiple 6 ayda hazırlanan Sakarya’ya özgü AFET planında deprem sonrası toplanma alanlarından, olası radyoaktif sızıntıda neler yapılacağına kadar A’dan Z’ye her türlü senaryo ele alınıyor.Sakarya Valiliği başkanlığında, AFAD il müdürlüğü tarafından, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla yürütülen İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çalışmaları tamamlandı.

HER ŞART GÖZETİLECEK

İRAP çalışmalarında deprem, taşkın/sel, kütle hareketleri ve endüstriyel kazalar başta olmak üzere iklim değişikliğinin etkileri gibi pek çok afet türü çalışıldı. Çalışılan afet türleri her ilin kendi fiziksel, sosyal, ekonomik ve çevresel şartları ile geçmişte yaşamış olduğu afetler göz önüne alınarak belirlendi.

PLAN HAZIR

Çalışma kapsamında Karasu, Kaynarca, Kocaali gibi ilçelerde sel, taşkın, hortumlar şehir merkezi ve yakın ilçeler ile Akyazı, Geyve gibi ilçelerde deprem, yangınlar gibi ilçelere has yaşanabilecek doğal afetlerin yanı sıra il genelinde ve çevre illerde yaşanabilecek ve Sakarya’yı etkileyecek afetlerde ele alındı.

İRAP İZLEME VE DEĞERLENDİRME KURULU OLUŞTURULDU

İRAP çalışmalarının izlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla kurum kuruluşların temsilcileri ve üniversite öğretim görevlilerinden oluşan “İRAP İzleme ve Değerlendirme Kurulu” oluşturuldu.

İRAP’ların içeriğinde:

•İlin Genel Durumu,
•Tehlike ve Risk Değerlendirmeleri,
•Mevcut Durum Analizi,
•Afet Risk Azaltma Amaç, Hedef ve Eylemleri,
•İzleme ve Değerlendirme bölümleri bulunuyor.

Yorumlar (0)