banner2

banner1

banner22

Sakarya'da İŞKUR'a Erişebilirlik belgelendi

Sakarya Valiliği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca yapılan denetleme ve değerlendirmelerde Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü “Erişilebilirlik Belgesi” almaya hak kazanan ilk Kurum oldu.

GÜNDEM 30.11.2020, 21:18 Editör: Ebru Bulut
Sakarya'da İŞKUR'a Erişebilirlik belgelendi
banner48

“ERİŞİLEBİLİRLİK BELGESİ” ALMAYA HAK KAZANAN İLK KURUM

Sakarya Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonunca yapılan denetleme ve değerlendirmeler sonucunda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü “Erişilebilirlik Belgesi” almaya hak kazanan ilk Kurum oldu. Böylece, engellilerin istihdama erişebilirliği de belgelenmiş oldu. Vali Yardımcısı Murat Karasu tarafından yapılan belge tesliminde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor ve İŞKUR personeli hazır bulundular. İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’ya belgelerini veren Vali Yardımcısı Murat Karasu erişilebilirlik için gösterdikleri hassasiyet dolayısıyla İŞKUR çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

“ENGELLİ ULAŞILABİLİRLİĞİ BİR ZORUNLULUKTUR”

Vali Yardımcısı Murat Karasu tarafından yapılan belge tesliminde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa Zor, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu Başkanı ve İl Müdür Yardımcısı Ahmet Hamarat, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Aşkın Şentürk ile Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu yönetim kurulu üyesi Selim Özen ve İŞKUR personeli hazır bulundular. Vali Yardımcısı Murat Karasu; “Herhangi bir özrü olan kişilerin özellikle tekerlekli sandalye kullananların ya da görme engellilerin yardımsız ve rahatlıkla giriş-çıkış yapabilmesi, içeride dolaşarak tüm hizmetlerden yararlanmasına imkân tanıyan her çeşit bina ulaşılabilir nitelikte olarak kabul edilmektedir. Engellilerin sosyal hayata katılabilmeleri için erişebilirlik son derece önemli bir konudur. Özellikle kent yaşamının engelli erişilebilirliğine uygun düzenlenmesinin ise bir zorunluluktur. Diğer taraftan, ulaşılabilir mekân oluşturma ilgili bireylerin ve kurumların sorumluluğundadır” ifadesinde bulundu.

TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ

Ayrıca, Vali Yardımcısı Murat Karasu, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılını Erişilebilirlik Yılı ilan ettiği hatırlatmasında bulundu. Bunun yanında, İŞKUR İl Müdürlüğü’nün “Erişilebilirlik Belgesi” almaya hak kazanmış olması nedeniyle, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya’ya ve İŞKUR çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

“ENGELLİLERİN ULAŞABİLİRLİĞİ TESCİL EDİLMİŞ DURUMDA”

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya “Engellilerin istihdama katılmalarının ve bireysel olarak yaşayabilmelerinin ancak erişebilirliklerinin sağlanması ile mümkün olduğunu biliyoruz. İŞKUR engellilere en çok hizmet veren kuruluşların başında yer almaktadır. Engellilere yönelik hizmet kalitesinin bir göstergesi niteliğinde olan engelli ulaşılabilirlik belgesini almanın ve bu konuda bir ilk olmanın mutluluğunu bütün personelimizle yaşıyoruz. Alınan belge ile hizmet binamızın bütün alanlarına engellilerin ulaşabilirliği tescil edilmiş durumdadır. En kısa zaman da virüs salgınından kurtulmak dileğiyle daha fazla engellimiz, hizmet binamızın ulaşılabilir bütün alanlarında işverenlerle iş görüşmesi yapabileceklerdir” değerlendirmesinde bulundu.

ENGELLİLERE UYGUN İLAVE TADİLATLAR YAPILDI

Sakarya İŞKUR İl Müdürlüğü hizmet binası 2018 yılında hizmete açılmıştır. Yaklaşık 5.000 m2 kapalı alana sahip olan hizmet binası, engelli vatandaşların rahatça ulaşımını sağlayacak şekilde düzenlemelerin önemli kısmı mimari olarak inşa edildi. Sonradan yapılan ilave çalışmalarla bina girişi, otoparklar, engelli rampaları, kapılar, koridorlar, asansörler de ortopedik ve görme engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirildi. Diğer taraftan, pandemi süreci nedeniyle ara verilen engelli ulaşılabilirliği denetim çalışmalarının Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde devam edeceği bildirildi. Diğer taraftan, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Aşkın Şentürk ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu yönetim kurulu üyesi Selim Özen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü öncesi İŞKUR’a verilen erişilebilirlik belgesinin, engellilerin daha fazla sosyal hayata katılabilmelerine ve istihdamlarının arttırılmalarına vesile olması temennisinde bulundular.

65 BİN 894 ÇALIŞANA 222 MİLYON 772 BİN 351 TL ÖDEME

İŞKUR, Sakarya’ da istihdamın Kısa Çalışma Ödeneği ile desteklenmesi kapsamında 6 bin 314 işyerinde 65 bin 894 çalışana 222 milyon 772 bin 351 TL ödeme de bulunmuştur. Covid-19 salgınının başladığı Mart 2020 ayından itibaren yapılan kısa çalışma ödemelerinde Sakarya İŞKUR’ da 80 personele görev verilmiş ve ödemelerin yetiştirilmesi için zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin bütün personel seferber edilerek ödemeler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu ödeme işlemlerinde görev alan personele gayretlerinden dolayı teşekkürlerini ifade eden Vali Yardımcısı Murat Karasu, İŞKUR Genel Müdürlüğü’ nün takdir belgelerini de personele verdi.

Yorumlar (0)